Punikki Lauri Kumpulainen

Tyypillinen punikki

Lauri Kumpulainen oli tavattu Oulussa myymässä elintarvikekätköstä varastamiaan säilykepurkkeja.
Kumpulaisen toimia ryhdyttiin seuraamaan ja syyllisen saattamiseksi kiinne itse teosta asetettiin vartio kätköpaikalle.
-Vapun päivät iltana(punikki varastamassa työläisten juhlapäivänä) Kumpulainen ilmestyi apumiesten kanssa säkit olalla paikanpäälle,mutta aavisti ilmeisesti jotain olevan vinossa ja pötkivät pakoon joukkionsa kanssa,kertoo Lukkarinen kirjassaan Asekätkijät.
Niinpä Kumpulainen päätti ilmiantaa entiset esimiehensä,mutta sitä ennen hän koitti alkaa kiristää esimiehiään.
Kumpulaisen esimies Uitto asui siihen aikaan Oulun Kauppahotellissa ja Kumpulainen suuntasi kiristyshaaveet mielessä sinne.
Pelkurimaisen kiristysyritykseensä Uiton pakeille hän lähetti apurinsa kun ei uskaltanut itse sinne mennä ja he vaativatkin Uitolta 500 000 markkaa tai he ilmiantaisi Uiton Kumpulaisen kaukopartio kaverin.
Tämän kuultuaan Uitto raivostui ja vilautti puukkoa ja kiristäjät pätkivät jälleen pakosalle talvipaltoo riekalaina.
Tämän jälkeen Kumpulainen yritti kiristää vielä muitakin Oulussa olleita materiaalien kätkijää,laihoin saavutuksin kun itse Kumpulainenkin oli ollut mukana asekätkennässä.
Kun hän ei sota-ajan kavereitaan saanut kiristettyä ketään hän lampsi tietoineen SKDL:l Oulun piiritoimistoon ja tästä alkoi asekätkentä vähä vähältä paljastua.

Tämä on niin tuttua toimintaa punikeilta kuin olla ja voi,mutta en viitsi kertoa mitä itse olisin tuollaisen kaverinsa pettäneen kanssa jonka kanssa he olivat olleet samassa porukassa koko sota-ajan ja käyneet kaukopartio reissuilla Neuvostoliiton puolella.

9

6952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punatauti on vakava sairaus

      Punataudin kuvaan kuuluu juuri tuollainen käytös.

      -varastelu
      -kiristys
      -varastetun tavaran kaupittelu
      -uhkailu
      -kavereiden pettäminen

      Selvää punatautia joka on hapattanut vakavasti ajatuskoneiston ja valkopesu 90 asteessa useita vuosia voi vain pelastaa noin hapokkaaksi päässeen tapauksen jos sekään.

      • Punatauti on vakava sairaus

        Erityisen oivallinen esimerkki kuinka punataudin riivama ihmisraunio käyttäytyy ja suorastaan alkavat nuoleskelemaan miehittäjää.

        Luulisi punatautiset nyt hurraavan myös USA:n puolesta kun miehittää Irakia,eikä vastarintamiehiä jotka sotii miehittäjää vastaan niin kuin oikeamieliset Suomessa sodan jälkeen.

        Miehittäjien puolue
        http://fi.wikipedia.org/wiki/SKDL

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Yrjö_Leino


    • Ryssitään

      Uutta!Kymen alueella -18 punarosvot ottivat panttivankeja saadakseen jotain (kivaa) rahaa tms.Selkäänpuukottaja=punikki on täällä meillä härmälandiassa jo KÄSITE.

    • fennoman

      ...homman paljastettuaan?Elikö Lauri kauaa vai saiko rahaa ja hyvän työpaikan?

      En löytänyt kyseisestä kusipäästä tietoa.

      • Pettäjän tie?

        Samaa koitin hakea mutta ei löydy petturista ainakaan netin kautta paljon mitään tietoa,samaa kun tekstissä.

        http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/8.elokuu/KAUKOPAR.HTM

        http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/10.tammikuu/AIRO.HTM


    • mesuomalaiset

      No tämä kaverihan toimi mm. VPK; pällikkönä etelä suomessa (tuskin mainosti saavutuksiaan) mutta, on vain yksi esimerkki, yhteisten projektien selkään puukottajista ja vallan himosta, jonka hedelmiä kannamme tänäänkin (esim, kielteisen turvapaikka päätöksen saaneiden piilottelu.) Asekätkijöiden (aseiden hajavarastoineiden) tunnus (Maahan kaivettu miekka ja maan päällä viisi lenkkinen ketju) kulkee tänä päivnä arvokkaana muiostona kaikkien SUOMEA kunnioittavien ja rakastavien ihmisten mukana.

    • Anonyymi00009

      Entäpä jos Kumpulainen olikin värvätty paljastamaan hanke? Löytymättä jääneistä aseista ja tarvikkeista ei olisi ollut hyötyä, mutta kätkennän tarkoituksellinen paljastuminen oli selkeä viesti Moskovaan siitä, että suomalaiset olivat varautuneet maan miehittämiseen, ja valmiita vuosikausiea kestävään sissisotaan. Kts. https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapani-huovila/majuri-kinnunen-asekatkija/. Oliko Kumpulaista edes olemassa, ts. oliko se hänen oikea nimensä? Tämä ei siis ole minun väitteeni.

    • Anonyymi00010

      Kun välittömän miehityksen uhka näytti poistuneen talvella 1944/45, puolustusvoimain
      pääesikunnassa alettiin valmistella asekätköjen purkamista ja materiaalin siirtoa
      varastoihin. Kätköjen purkamista ei kuitenkaan ehditty aloittaa, ennen kuin niitä alkoi
      paljastua kevään kuluessa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2737
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      300
      2642
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2334
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1090
    7. 57
      792
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      781
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      699
    10. 55
      682
    Aihe