Lauri Kumpulainen oli tavattu Oulussa myymässä elintarvikekätköstä varastamiaan säilykepurkkeja.
Kumpulaisen toimia ryhdyttiin seuraamaan ja syyllisen saattamiseksi kiinne itse teosta asetettiin vartio kätköpaikalle.
-Vapun päivät iltana(punikki varastamassa työläisten juhlapäivänä) Kumpulainen ilmestyi apumiesten kanssa säkit olalla paikanpäälle,mutta aavisti ilmeisesti jotain olevan vinossa ja pötkivät pakoon joukkionsa kanssa,kertoo Lukkarinen kirjassaan Asekätkijät.
Niinpä Kumpulainen päätti ilmiantaa entiset esimiehensä,mutta sitä ennen hän koitti alkaa kiristää esimiehiään.
Kumpulaisen esimies Uitto asui siihen aikaan Oulun Kauppahotellissa ja Kumpulainen suuntasi kiristyshaaveet mielessä sinne.
Pelkurimaisen kiristysyritykseensä Uiton pakeille hän lähetti apurinsa kun ei uskaltanut itse sinne mennä ja he vaativatkin Uitolta 500 000 markkaa tai he ilmiantaisi Uiton Kumpulaisen kaukopartio kaverin.
Tämän kuultuaan Uitto raivostui ja vilautti puukkoa ja kiristäjät pätkivät jälleen pakosalle talvipaltoo riekalaina.
Tämän jälkeen Kumpulainen yritti kiristää vielä muitakin Oulussa olleita materiaalien kätkijää,laihoin saavutuksin kun itse Kumpulainenkin oli ollut mukana asekätkennässä.
Kun hän ei sota-ajan kavereitaan saanut kiristettyä ketään hän lampsi tietoineen SKDL:l Oulun piiritoimistoon ja tästä alkoi asekätkentä vähä vähältä paljastua.
Tämä on niin tuttua toimintaa punikeilta kuin olla ja voi,mutta en viitsi kertoa mitä itse olisin tuollaisen kaverinsa pettäneen kanssa jonka kanssa he olivat olleet samassa porukassa koko sota-ajan ja käyneet kaukopartio reissuilla Neuvostoliiton puolella.
Punikki Lauri Kumpulainen
9
6901
Vastaukset
- Punatauti on vakava sairaus
Punataudin kuvaan kuuluu juuri tuollainen käytös.
-varastelu
-kiristys
-varastetun tavaran kaupittelu
-uhkailu
-kavereiden pettäminen
Selvää punatautia joka on hapattanut vakavasti ajatuskoneiston ja valkopesu 90 asteessa useita vuosia voi vain pelastaa noin hapokkaaksi päässeen tapauksen jos sekään.- Punatauti on vakava sairaus
Erityisen oivallinen esimerkki kuinka punataudin riivama ihmisraunio käyttäytyy ja suorastaan alkavat nuoleskelemaan miehittäjää.
Luulisi punatautiset nyt hurraavan myös USA:n puolesta kun miehittää Irakia,eikä vastarintamiehiä jotka sotii miehittäjää vastaan niin kuin oikeamieliset Suomessa sodan jälkeen.
Miehittäjien puolue
http://fi.wikipedia.org/wiki/SKDL
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yrjö_Leino
- Ryssitään
Uutta!Kymen alueella -18 punarosvot ottivat panttivankeja saadakseen jotain (kivaa) rahaa tms.Selkäänpuukottaja=punikki on täällä meillä härmälandiassa jo KÄSITE.
- fennoman
...homman paljastettuaan?Elikö Lauri kauaa vai saiko rahaa ja hyvän työpaikan?
En löytänyt kyseisestä kusipäästä tietoa.- Pettäjän tie?
Samaa koitin hakea mutta ei löydy petturista ainakaan netin kautta paljon mitään tietoa,samaa kun tekstissä.
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/8.elokuu/KAUKOPAR.HTM
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/10.tammikuu/AIRO.HTM
- mesuomalaiset
No tämä kaverihan toimi mm. VPK; pällikkönä etelä suomessa (tuskin mainosti saavutuksiaan) mutta, on vain yksi esimerkki, yhteisten projektien selkään puukottajista ja vallan himosta, jonka hedelmiä kannamme tänäänkin (esim, kielteisen turvapaikka päätöksen saaneiden piilottelu.) Asekätkijöiden (aseiden hajavarastoineiden) tunnus (Maahan kaivettu miekka ja maan päällä viisi lenkkinen ketju) kulkee tänä päivnä arvokkaana muiostona kaikkien SUOMEA kunnioittavien ja rakastavien ihmisten mukana.
- Anonyymi00009
Entäpä jos Kumpulainen olikin värvätty paljastamaan hanke? Löytymättä jääneistä aseista ja tarvikkeista ei olisi ollut hyötyä, mutta kätkennän tarkoituksellinen paljastuminen oli selkeä viesti Moskovaan siitä, että suomalaiset olivat varautuneet maan miehittämiseen, ja valmiita vuosikausiea kestävään sissisotaan. Kts. https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapani-huovila/majuri-kinnunen-asekatkija/. Oliko Kumpulaista edes olemassa, ts. oliko se hänen oikea nimensä? Tämä ei siis ole minun väitteeni.
- Anonyymi00010
Kun välittömän miehityksen uhka näytti poistuneen talvella 1944/45, puolustusvoimain
pääesikunnassa alettiin valmistella asekätköjen purkamista ja materiaalin siirtoa
varastoihin. Kätköjen purkamista ei kuitenkaan ehditty aloittaa, ennen kuin niitä alkoi
paljastua kevään kuluessa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432882- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651709