sammutettuna aina kun laki niin vaatii oman ja muiden turvallisuuden vuoksi.
On taas näkynyt sumaripellejä paljon. Eivätkö he todellakaan ymmärrä, että häikäisevät vastaantulijoita. Omat silmät mukautuvat lähellä olevan valon mukaan eli toisin sanoen sumareita käytettäessä näkyvyys etemmäs heikkenee ja esim. hirvikolarin mahdollisuus kasvaa.
Muistakaahan pitää
7
484
Vastaukset
- Hohhoh
Ei helvetti soikoon,kuka näistä sumuvaloista vielä jaksaa jauhaa.Aika huono provo yritys.
- olla
Taas joku katellinen jolla ei oo sumareita tai sit ei vaa uskalla käyttää niitä!! =)
- jalmari finni
osta pappa aurinkolasit, mä haluun pitää sumareit päällä ku ne on sigamageet. tiijä jos vaik joskus sais jonkun muijan kyytiin.
- ..toivo...
...............
- skitso?
..toivo... kirjoitti:
...............
juttelee itselleen...
- Ahistaa??
On se kyllä ihme että nykyään käytetään taas niitä etusumareita niinkin paljon. Ensinnäkin jo laki kieltää niiden käyttämisen muulloin kuin näkyvyyden ollessa sumun takia rajoitettu. Pimeällä märällä tiellä kun vastaan tulee aasi, joka käyttää sumareita, oma näkyvyys heikkenee huomattavasti valon heijastuttua märästä tienpinnasta. Nykyään lähes kaikissa uusissa autoissa sumuvalot on vakiovaruste, joten ei luulisi enää olevan kysymys näyttämisen tarpeesta vaan joko tyhmyydestä tai pelkästä piittaamattomuudesta. Ja onhan jo sanomattakin selvää, että auton eteen muodostuva kirkas valoalue heikentää näkyvyyttä pidemmälle, eli kyse on myös sumariaasinkin omasta turvallisuudesta.
- nipottamista
ei mua ainakaan häiritse se et porukka niitä pitää päällä. ei ne mitään häikäise. itselläni ei nykyisessä autossa ole sumareita, mutta jos olis niin pitäisin niitä ihan muiden kiusaksi päällä. ja nykyään taitaa myös saada sumareiden tilalle huomiovaloja joita saa pitää päällä, en ole ihan varma. hella kuulemma tekis sillasii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242381Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441971Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241856Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101663Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17990- 63855
- 55840
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2798