Pussihousut?

Onko kenelläkään tiedossa, että mistä kankaasta oli pussihousut ommeltu ennenvanhaan. Niitä oli varmaan tehty sarasta, mutta olihan niitä myös kesä käyttöön ja ne olivat ehkä ohuempaa kangasta. Jos jollakin on tietoa niin olisin kovin kiitollinen.
1283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

muistan niin eikö ne valmistettu villa garbrdiinista ja ehkä jotakin lisäsekoitusta mukana.

Yleensä virkapukuja tehdään kyseisestä kankaasta.
Suomen armeijassa oli ennen vanhaan pussihousuja ja ne oli kyseisestä kankaasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Onko kenelläkään tiedossa, että mistä kankaasta oli pussihousut ommeltu ennenvanhaan. Niitä oli varmaan tehty sarasta, mutta olihan niitä myös kesä käyttöön ja ne olivat ehkä ohuempaa kangasta. Jos jollakin on tietoa niin olisin kovin kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu