Tää on ihan yhtä tuskaa!!!!! välillä tuntuu että mä kuolen.
Ollaan oltu mieheni kanssa yhdessä yli 10 vuotta, 16 vuotiaasta asti, naimisissa 4.5 vuotta. Meillä on 5 vuotias ihana tyttö. Takana on 2 rankkaa keskenmenoa eli uuden vauvan yritystä 2 vuotta. Mutta muuten maillä on mennyt hyvin mä oon ollut onnellinen!
Vihdoista viimein oli se kaks viivaa, kerroin ilo uutisen miehelleni, jonka kommentti oli, "onneks olkoon, totahan sä oot aina halunnut". Mä olin ihan järkyttynyt, että anteeks mitä sä sanoit! Muutaman tunnin päästä tuli tekstiviesti että tähän liittyy kolmasosapuoli.
Mun maailma romahti!
Takana sillä oli siis yli puolen vuoden suhde toisen naisen kanssa. Puoli vuotta se oli valehdellut mulle suut ja silmät täyteen menemisiään ja tulemisiaan.
Mies halusi ajatella asioita rauhassa ja muutti kotoa pois, SEN NAISEN LUO! Oli sekin tosi oikea ratkaisu. Mä tiedän että se ei takasin tuu, ei kuulemma kuitenkaan rakasta sitä toista naista.
Siis kuinka joku voi tehdä näin julmasti? Mä oon raskaana, meidän kauan yhdessä toivoma vauva on vihdoin tulossa, meidän esikoinen saa siskon tai veljen, ja mies lähtee toisen naisen matkaan. Mä en käsitä tätä! selviänkö mä tästä ikinä?? APUAA!!!!!
Näin ei voi käydä mulle ja oon vielä raskaana
21
3290
Vastaukset
- Ellis
Sitähän tää elämä on yhtä pettämistä ja jättämistä. Olis hienoa kun jo aluksi jostain näkis että ton kanssa vois elellä elämänsä loppuun asti niin selviäs moni ihminen monelta mielipahalta, voimia vaan sullekkin vaikka ei itsellänikään niin helppoa juuri nyt ole.
- nannu*-
Kyllä monta kertaa oon miettinyt, että kristallipallo olis aika hyvä olla olemassa. Pakko vaan kestää. Voimia sullekin, mutta tän kaiken jälkeen ei voi olla kun entistä vahvempi.
- kevätjuhlaliikkeitä
Nämä nyt on näitä miesten kevätjuhlaliikkeitä; aivan käsittämättömiä juttujahan nuo kaksilahkeiset tekevät!!! Et ole ensimmäinen etkä viimeinen nainen, joka tällaiseen tilanteeseen joutuu. Surullista ja valitettavaa.
Kuitenkin: asioilla on tapana järjestyä... katso rohkeasti eteenpäin. Toivottavasti sulla on ystäviä tai sukulaisia siinä turvanasi ja tukenasi...
Ja muista, että jos siltä tuntuu, niin aborttikin on aina mahdollinen. Vaikka ei taida sinun kohdallasi tulla kysymykseen, vai?- nannu*-
Täytyy kyllä sanoa että ei tästä raskaudesta vielä anakaan nauti. Ja kyllä se aborttikin on mielessä käynyt. On se elämä vauvan ja 5 vuotiaan kanssa rankkaa mutta se helpottaa joskus, mutta päätös tehdä abortti ei välttämättä helpota ikinä. Ja onneks toi lasten isä nyt ainakin vielä on osallistumassa kumankin elämään. Mä en kyllä usko enää mihinkään... Kiitos hirveesti kaikille Tsemppauksesta. kyllä mä taas jaksan. päiväkerrallaan.
- huohhh
"Nämä nyt on näitä miesten kevätjuhlaliikkeitä;"
mitä kevätjuhlia vietetään Joulukuussa?
"aivan käsittämättömiä juttujahan nuo kaksilahkeiset tekevät!!!"
Tämä laajeni olemaan kaikkien miesten vika? Iso osa naisten ongelmista miesten kanssa johtuu siitä, ettei miehiä osata nähdä ihmisyksilöinä, vaan jnkl. "koneina" tai "eläiminä." Esim. "mitä mies tällä tarkoittaa" -tyyppiset kysymykset kertovat paljon kysyjästään.
Alkup. kirjoittajalle: otan osaa. Kuulostaa oudolta, että miehellä on toinen suhde ja silti yrittää samaan aikaan saada sinun kanssasi lasta. Taitaa olla hepulla pallo aika hukassa? - tätä samaa
Taas yksi miesten mollaaja. Kokemukseni omasta ja lähipiiristä kertoo kyllä hiukan toisenlaista kieltä. Lähipiirissäni on kolme avioliittoa päätynyt eroon VAIMON uskottomuuden vuoksi, omani neljäs ja samasta syystä.
Kun nainen on neljänkympin tienoilla iskee tajuntaan huoli vanhentumisesta ja siitä että elämä on jäänyt elämättä. No sitä sitten aletaan korjaamaan nuorien ja komeiden miesten kanssa, kuvitellaan olevansa vielä parikymppisiä kun isketään ravintoloista kymmenen vuotta itseään nuorempia miehiä ja touhutaan sitten niiden kanssa. Ja kun ystävätär kertoo kuinka huippuhauskaa hänellä oli, täytyyhän sitä toisenkin kokeilla, vaikka avioeron uhalla.
Näin meilläkin kävi, nyt sitten itketään ja rukoillaan etten jättäisi, minuä YÖKÖTTÄÄ koko nainen, menköön nyt niiden "ihanien" perään, jos vielä huolivat ja lopettaisi lahkeessani roikkumisen, paluuta vanhaan ei ole.
- selviää
Kyllä sä ihan oikeasti selviät tuostakin. Sitten alkaa pahin olla takana. Voi tuntua nyt ihan kamalalta, mutta elämä on joskus sellaista. Mulle on käynyt melkein samoin, tosin toinen ennätti syntyä, mutta periaatteessa ihan samaa tarinaa.
Menet päivä kerrallaan. Totuttelet ajatukseen,että olet kahden lapsen yksinhuoltaja,sinä olet niitten äiti. Pikkuhiljaa elämä sujuu ja kohentuu, eipähän ole valehtelevaa ja pettävää miestä viemässä mattoa jalkojen alta.
Mieti niinpäin, että parempi kun ilmoitti nyt, eikä jatkanut pettämistäsi. Ennätät vähän saada elämääsi tolpilleen ennen kuin toinen lapsi syntyy. Pärjäät, varmasti. Päivän kerrallaan. Enempään ei kukaan muukaan pysty. - Mies on metsästäjä
kunnioitus sinua kohtaan selittyy sillä ja ainoastaan sillä, oliko teillä ennen avioliittoa seksiä vai ei. Mies ei arvosta antavaa naista ja sen kyllä ikävästi huomaa kaikkein herkimmällä hetkellä ja surullisimmalla tavalla.
Jos mies haluaa ennen avioliittoa, sanon ettei anna ja sanon vielä senkin, ettei miestä kannata koskaan, siis ei koskaan sääliä.
Mies on saalistaja ja se on aina muistettava.
Vasta saalista arvostaessaan eli että saalis on ollut vaikeasti saatavissa, mies arvostaa lopun elämäänsä ja kunnon mies tuntee todellisen vastuun lapsistaan.- Metsästys on menneisyyttä
Ajatuksestasi huomaa, että elät kuvitelmissasi kivikaudella. En olisi voinut kuvitellakaan meneväni naimisiin miehen kanssa, josta en edes tiedä, pystyykö tyydyttämään minut myös seksuaalisesti. Se on tärkeä parisuhteen osa-alue, enkä olisi halunnut kokeilla kepillä jäätä avioitumalla ensin.
Onneksi sain todeta, että meillä toimii myös sillä alueella. Enkä usko mieheni olevan metsästäjä, sen verran mielellään kotona ja vieressäni viihtyy ;)
- haistat pitkät äijälle
nähtävästi ei onni kukoista sen toisen eukon kanssakaan, eli muhikoon omassa liemessään. Älä ota takasin ja jatka onnetonta elämää..
- se onni
on ohi ennen kuin tuo toinen lapsi syntyy. Kukaan ajatteleva nainen ei kestä sitä tietoa, että mies jonka kanssa elää on sellainen kusipää, että on pystynyt jättämään raskaana olevan naisen. Jokainen nainen tajuaa, että niin voi käydä itselleenkin. Eikä lohduta eikä takaa mitään sekään, että käyttää pysyvää ehkäisyä. Ei se siitä raskaudesta ole kiinni.
- Nimetön
se onni kirjoitti:
on ohi ennen kuin tuo toinen lapsi syntyy. Kukaan ajatteleva nainen ei kestä sitä tietoa, että mies jonka kanssa elää on sellainen kusipää, että on pystynyt jättämään raskaana olevan naisen. Jokainen nainen tajuaa, että niin voi käydä itselleenkin. Eikä lohduta eikä takaa mitään sekään, että käyttää pysyvää ehkäisyä. Ei se siitä raskaudesta ole kiinni.
...mieltä
Nimittäin, monet omissa suhteissaan katkeroituneet naiset pistävät tosi mielellään vahingon kiertämään. Vieläpä välittämättä siitä, onko yhteinen tulevaisuus harha-askeleen haihattelijan kanssa todennäköistä tai ei. Pääasia että itsellä on hetken hauskaa ja joku muu kärsii enemmän mitä on itse kärsinyt.
Sellaisia te naiset valitettavasti olette :-)
- Johnny Savo
Alkoi äkkiä omat ongelmat tuntumaan aikalailla vähäpätöisiltä. En valitettavasti osaa auttaa muuten kuin toivottamalla sinulle roppakaupalla voimia. Muista ettei kenenkään tarvitse kärsiä yksin ja apua voi pyytää niin ystäviltä kuin yhteiskunnaltakin.
- Ymmärtävänen kamu
Kupa sun kaltaista ois viel tänä päivänä enemmän.
Oot ihana esimerkillinen ja kunnon kansalainen.
Elä välitä niistä jotka puhu ilkeesti.
Luettuani sun juttua tunsin heti myötätuntoo sua kohtaan ja surettaa se mitäs sie jouduit kokeileen ja se on tietty väärin sua kohtaan.
Elämä on tosi joskus epäreiluu mut siuna hakis apua vaik luotettavalta ystävältä tai ammattimaiselta auttajalta et sie sais jaksaa parempi. Omin voimin ei kantsis yrittää selvittää kaiken yksin tai tulis kaks kertaa enemmän masista, mie tiiän koska on mul kokemuksia oltu.
Onpa sul ihania lapsia ja heillä on ihana äiti. Pidän silti peukkuja pystyssä et kaikki sul kääntyis parempaan päin ja toista kertaa ei sun tarvis joutua kokeilemaan samaa.
Koitahan jaksaa ja voimia sulle!
Hyvää joulun odotusta ja Taivaan Iskän enkeli sun kans ny ainaski! t. kamu :) - kerrassaan
Nyt otat sitten lusikan kauniiseen käteesi, unohdat sen vastuuntunnottoman paskiaisen, voi hel...i, mies touhuaa vaimoaan raskaaksi ja laukkaa vieraissa ja vielä muuttaa jonkun vosun luo. Unohda koko sontaläjä ja jatka eläämääsi, älä ota ikinä takaisin vaikka se kuinka inuaisi, et kuitenkaan voi enää luottaa siihen mieheen.
Alussa on varmaan vaikeaa mutta siitä kyllä selviää ja maalima on täynnä VASTUUNTUNTOISIA miehiä, valitset niistä vaan parhaan.
Tsemppiä ja onnea uudelle elämälle. - ihanvarmasti
Miehesi toiminta ei ollut oikein. Lasten kanssa selviät kyllä-
Oletko kuitenkin ollut hiukan sokea tässä lapsenhankinta-asiassa. Tunnen muutamia naisia, joille lapsen hankinta on ollut elämän keskeinen asia ja he ovat uskoneet, että se on kumppanille myös tärkeintä. Tosiasiassa mies on suostunut tähän projektiin enemmän puolison halusta, onhan se tuonut lisänä runsaasti seksiä suhteeseen. Lapsen teko on ollut pari vuotta parisuhteen ydin ja ainoa puheenaihe, silloin on hyvä puhella muista asioista muiden ihmiset kanssa ja saattaa löytyä joku sukulaissielu, vaikka naispuolinenkin joka ymmärtää.
Lapsen hankinta ei ole miehelle niin henkilökohtainen, hän ei kanna lasta sisällään eikä synnytä. Eikä näin ollen lasta halutessaan keskity oman kehonsa vaalimiseen täysaikaisesti. - lokki
Hei! Olen todella pahoillani puolestasi. Tuntui kuin omat haavat taas olisi auennut kun luin viestisi. Minulle kävi samalla tavalla vuosia sitten. Tosin emme olleet aviossa, avoliitossa kylläkin ja asuimme yhteisessä omassa kodissa. Yhdessä sovimme että ehkäisyn voi jättää ja vauva olisi tervetullut. Sitten silloinen mieheni ilmoitti baarista tekstiviestillä, että hänellä on toinen nainen ja hän lähtee. Noin viikon kuluttua siitä, kaikessa surussa ja sumussa huomasin olevani raskaana. Oli vihdoin "tärpännyt"! Kävin silloin tosi pohjalla, en meinannut jaksaa elää. Itse päädyin aborttiin, koska tulin siihen tulokseen etten pystyisi koskaan lapselle puhumaan hänen isästään "kauniisti ja ilman katkeruutta". Se taas olisi mielestäni ollut lasta kohtaan väärin, joutua pelinappulaksi kahden aikuisen riidan välissä. En kadu päätöstäni, mutta silti... Joskus vieläkin ahdistus iskee tuosta vanhasta asiasta. Selvisin siitä kuitenkin, ja niin selviät sinäkin! Aika auttaa, vaikkei se juuri nyt tietysti lohdutakaan. Voimia sinulle!
- *sinulle
tuntuu ja ajattelee näin naisena, että aina noista miehistä pääsee yli ja ohi, mutta jos lapsen abortoi, ei niinkään.Se tietysti riippuu paljolti tilanteesta, ja sinun ajatuksesi siitä, ettet koskaan olisi voinut puhua kauniisti lapselle hänen isästään, on vakuttava.Olet varmaan tehnyt aikoinasi oikeimman mahdollisen ratkaisun. Voimia meille kaikille.
- keskeytin
Oon ollu tossa tilanteessa kans vähä yli vuosi sitten. Puhuttiin lapsesta sillon kun mentiin naimisiin ja tietty joskus sitäkin ennen. Ei kyllä yritetty saada lasta. Kaks vuotta naimisissa, kysyin olisko aika lapselle. Mies vastas jos kaikki muut asiat on kunnossa. Puolen vuoden päästä se kysy ettenkö vieläkään ole raskaana. Puolileikilläni vastasin etten ehkä tulekaan. Meni reilu kaks vuotta ja sitten tärppäs. Asiasta ei puhuttu siinä välillä vaan hommia hoideltiin satunnaisen epäsatunnaisesti. Kun kerroin miehelle miten oli käynyt, se ei ees onnitellut kun taisi sanoa "Ai jaa". Se lähti saman tien ulos jonnekkin, ja soitti tunnin kuluttua jostain baarista, että asia ei ole ihan niin yksinkertainen. Sillä oli toinen nainen. Olin kai järkyttynyt tai jotain, mut kielsin tulemasta "enää ikinä kotiin". Eikä se tullut, joten soittelin tietyst perään että missä se on. Ei vastannut kahteen päivään. Se vastas vastakun laitoin tekstarin, että oon rauhottunu ja asia pitäis selvittää.
Ja niin sillä oli ollut puolen vuoden suhde, eikä tiennyt kuinka vakavaa se on. Mies luuli tosiaan etten saa lasta ja siks ei enää välittäny puhuakaan siitä vaikka ei enää lasta halunnu. Mulle oli päivänselvää etten miestä enää siedä ja järjestettiin ero. Mies muutti samantien sen naisensa luo. Minä tein abortin. Vähän sen jälkeen myytiin yhteinen kämppäämme ja muutin omaan kotiin. En ole halunnut puhua miehen kanssa asiasta vaikka se on yrittäny ottaa yhteyttä. - olaan
Tosin minä se mies...
vaimo ei mistään muusta puhunutkaan kuin lapsesta ja pikku veljestä tai siskosta esikoiselle...
... mitäään muuta ei mahdu päähän..
Se on oikeasti todella kuluttavaa miehelle , joka haluaa hellyytä ja rekkautta , seksiä muustakin syystä , kuin lapsen tekemisestä..
...OLEN KOITTANUT TODELLA KAUAN SELITTÄÄ , ETTÄ JOS TULEE , NIIN TULE , EI VÄKISIN YRITETÄ , MUTTA EI EI EI EI...
olisi ihana illalla mennä saunaan ja sänkyyn ja vaikka sanattomasti alkaa rakastelemaan , mutta aina siihen pitää hymyssäsuin sanoa.... tuliskos tänään alku elämälle... tai vastaavaa..
tosin.. en minä valita =), ja lapsi ois kiva , mutta pakko myöntää , että hermoja se kiristää..- sanni_.
Jaa se että sun vaimo halua teidän yhteistä lasta. Sillä on kovat onnistumisen paineet, pystyykö se ikinään edes saamaan teille vauvaa, ja tekeen sut onnellisemmaksi. Niin oikeuttaisko se sua meneen pettään vaimoas, valehdella ja olla ilkee sille seuraavat puolivuotta, ja sitten kun vaimos vihdoista viimein tulee raskaaks niin sä hylkäät sen ja muutat sun salarakkaan luokse. Pitääkö meitä vaimoja rankaista siitä noin kovan käden kautta, että meidän biologinen kello vaan tikitää ja me halutaan että miehen suku jatkuu. ja meistä tulee perhe. Ja siihen kun otetaan vielä yhteiskunnan painostus, ja suvun jatkuja kysely ja kaverit vaan ympärillä tulee raskaaks. Niin ei se nyt ihan niin yksinkertaista oo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893702
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1911460- 771397
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401080Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051020Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3251005- 45907
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os86899- 98889
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en125852