kirje miehelleni

ja apua tähän paskaan...

Ahdistaa.. Rintaa puristaa.
Sinä rakas mieheni, olet kaikkea mitä ikinä olen miehessä toivonut. Olet antanut minulle niin paljon hyvää, etten koskaan voi korvata sitä kaikkea sinulle, en koskaan. Olet opettanut minulle niin paljon minusta itsestäni, niin paljon hyvää olen minusta löytänyt, etten tiennyt sellaista minussa olevakaan. Kun tapasin sinut, olin rikki niin monella tapaa. Sydämeni ei ollut vuosiin tuntenut mitään hyvää tai kaunista. Vuosiin en ollut osannut katsoa omaa elämääni ja nähdä sitä säälittävää tuskassa rypevä tyttöä, josta olisi niin paljon muuhunkin. Kiitos sinun, minä nousin sieltä ja pystyin niin paljon muuhunkin. Jaksoin viimeiset kuukauden koulua ja työtä, valmistuin haaveilemaani ammattiin. Avullasi repäisin itseni irti menneestä ja pääsin töihin. Sain kanssasi kaksi ihanaa lasta ja unelma kodin, olen sanut olla se pieni ja ahkera kotiäiti, jollaisia olen aina kadehtinut. Olen saanut rakentaa lapsillemme kodin, jollaisen olisin itse lapsena halunnut. Autoit minua itseni kanssa. Olit yöllä vieressäni, kun masentuneena heräsin hiestä märkänä ja pelkäsin että joku tulee. Olit vieressäni silloinkin, kun pelkäsin, että mielikuvitukseni tappaa kaiken minkä olemme saaneet aikaan. Juttelit kanssani väsyneenä tunteja keskellä yötä, kun pelkäsin kaikkea sitä pahaa, mitä olin joskus käynyt läpi. Olet jaksanut aina. Olet ollut tukenani, vierelläni, rinnallani. Olen voinut luottaa sinuun aina, kun olen apua tarvinut. Olen tiennyt, sinä olet siinä ja et koskaan jätä minua yksin.
Nyt hieman jälleen eilistä viisampana ymmärrän, miksi kaipasit joskus eroa minusta. Ymmärrän, miksi mielesi ja joskus kehosikin karkasi toisten naisten syliin. En ole koskaan ollut helppo. Annoit minulle aina niin paljon enemmän itsestäsi kuin sait minulta. Sinun täytyi joutua kestämään todella paljon ilman, että minä osasin olla rinnallasi oikealla hetkelä, kuunnella sinua oikealla tavalla tai olla tukenasi silloin kun olisit sitä eniten tarvinnut. Olin suhteessamme aina enemmän ottaja, en koskaan antaja.
Teit aikanasi paljon virheitä, mutta jossain vaiheessa osasit aina katua ja pyytää anteeksi. Minä löin sinut maahan, en edes ymmärtänyt että olisin voinut joskus myös pyytää sinulta anteeksi. Pyytää anteeksi niitä kaikkia pahoja sanoja, joita joku minussa sinulle huusi silloin kun olin aivan loppu enkä enää jaksanut ajatella selkeästi. Pyytää anteeksi sitä, että itsekeskeisesti käänsin aina tekemäsi teot kohdistuvaksi minuun, vaikka ne olivat sinun keinojasi selvitä yli vaikeiden aikojen. En pyytänyt anteeksi sitäkään, että sinä tulin aina askeleen jäljessä, toisena, minä olin itselleni aina ykkönen. Sitten tulivat lapset ja olit vielä enemmän takana. Kun oli univelkaa, aamut olivat raskaita ja yöt vielä raskaampia, sinä olit se, joka valvoi ja nousi ylös. Aina jaksoin vedota siihen, että saat nukkua työreissuilla, minä en koskaan. Tulit kotiin pitkältä reissulta ja minä istuin kotona odottamassa kiitosta siitä ja tästä ja vatimassa sitä, tätä ja tuota.
Sitten tein minäkin jo niitä samoja virheitä. Silloin sain kokea, miltä minun vihani tuntui sinusta silloin, kun olit heikoimmillasi. Hain tukea ja apua muualta, mikä oli helvetin väärin, mutta ainoa keino selvitä siitä hetkestä eteenpäin. En koskaan olisi halunnut loukata sinua, koskaan, vieläkään tarkoitukseni ei ole ollut millään asialla sinua loukata. Ei edes niillä pahoilla sanoilla, joita kuulet aina kun keksin pienenkin syyn olla loukkaantunut.
Niitä tekemiäni virheitä en vain koskaan osannut antaa itselleni anteeksi, kuten sinunkaan tekemiä virheitä en koskaan osannut unohtaa. Minulle on tapahtunut niin paljon, ja tiedän etten saa, enkä halua vaatia sen vuoksi yhtään ylimääräistä ymmärrystä. Olen vain oppinut sen, että joskus on pakko ottaa vastuu itse elämästä ja omista tekemisistä, kukaan ei voi vaatia muita ymmärtämään loputtomasti itseään.
Jo kuukausia olen ollut niin vihainen ja pettynyt. Eniten itseeni. Sisälläni on tuhansia tunteita, jotka risteilevät edestakaisin ja vaihtuvat vihasta rakkauteen. Nyt alan pikkuhiljaa nähdä asioita uudessa valossa ja nyt on tullut valtava kipu. Tällaista tukahduttavaa, painavaa surua en muista kokeneeni koskaan. Surua siitä, etten pystynyt olemaan sellainen kuin minulta odotettiin. Surua siitä, että tahtomisesta ja lupauksista huolimatta me vain toisiamme loputtomiin loukattiin. Surua siitä, etten nähnyt asioita selkeämmin ennen. Surua siitä, etten tiedä mihin tämä suru ja paha olo johtaa. Surua siitä, että olen tehnyt sinut surulliseksi ja pistänyt sinut käymään tämän kaiken paskan läpi vain sen vuoksi, etten osaa tehdä päätöksiä ja pelkään elämää. Sinä olisit ollut valmis luovuttamaan aikoja sitten , valmis tekemään kaikkesi meidän kaikkien hyvinvoinnin eteen, täysin epäitsekkäästi ja omista tarpeista riippumatta. Minä vain istun ja pyöritän sormia ja mietin että mitä jos sitä ja mitä jos tätä. Ja mitä kun niin ja mitä kun näin.
Kaikkea tahdon pyytää sinua anteeksi. Olet niin hyvä ihminen, ansaitsisit ihmisen joka on vähintään yhtä ja kultainen kuin sinä itse olet. Minäkin uskon vielä siihen, että kypsyn ja joskus osaan olla myös yhtä kultainen. Mutta kuten me tiedetän, jos minua satuttaa, minun sydämeni ei sitä unohda.

Anna anteeksi se kaikki, jota en ole rakentavasti osannut hoitaa. Anteeksi kaikki hetket, jolloin olen vaatinut sinulta liikaa. Anteeksi kaikki ne kerrat, kun en ole uskonut mitä sanot. Anteeksi kaikki ne sanat, jolla olen sinua, perhettäsi tai sukuasi loukannut.

Tällaisen kirjeen mieheni sai eilen ja tällaista räpimistä on meidän erittäin epäkypsä liittomme ollut. Nyt mietin voiko tästä vielä nousta. Itsekin löysin onneni kesällä toisen sylistä ja taisin hiukan rakastuakin. En kuitenkaan uskalla heittää kaikkea hukkaan toisen vuoksi.
Onko kellään kokemusta tällaisista vaikeuksista, luovuttaakko vai jatkaa taistelua?

7

1708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivoa on

      Tuosta on tie parempaan tulevaisuuteen. Jos sinulla on rinnalla kulkija, niin matka on kaksin kevyempi. Kriisi voi olla paha miehellesikin, siinä lienee sinun kiirastuli. Yhteisyyden olemassaolo on tärkeä asia, ilman sitä jompikumpi jää tuetta. Ulkopuolista apua on mietittävä, sitä on tarjolla. Kannattaa käyttää, jos toisesta teistä tuntuu avulle olevan vähänkään tarvetta. Keskustelun tärkeys korostuu nyt... pitkämielisyyttä teille.

      • mieskkinei

        pitkä kirjoitus, jonka jaksoin lukea loppuun asti.
        - pala kurkussa miehenäkin .
        Niin se on herkkää ja kaunista eikä sitä kaikkea hyvää huomata siinä lähellä vaan haihatellaan tuulta kiinni jota ei koskaan saa.
        Kannattaa elää tässä hetkessä ja arvostaa niitä lähimpiä, kaikkine puutteineenkin.
        Jaksamista, toivottavasti käsi on lämmin johon tartut.


      • Vaimo itsekin
        mieskkinei kirjoitti:

        pitkä kirjoitus, jonka jaksoin lukea loppuun asti.
        - pala kurkussa miehenäkin .
        Niin se on herkkää ja kaunista eikä sitä kaikkea hyvää huomata siinä lähellä vaan haihatellaan tuulta kiinni jota ei koskaan saa.
        Kannattaa elää tässä hetkessä ja arvostaa niitä lähimpiä, kaikkine puutteineenkin.
        Jaksamista, toivottavasti käsi on lämmin johon tartut.

        Hieno kirjoitus, itku kurkussa. Päästä rohkeasti irti menneestä ja suuntaa katseesi tulevaisuuteen. Sillä tavalla sekä sinä ja miehesi pääsette jatkamaan elämäänne. Suhteessa ei voi olla kiitollisuuden velassa toiselle, silloin kun toinen nostaa sieltä maasta, ei toisen kuulu "jäädä velkaa". Sehän on parisuhteen yksi tarkoitus, tukea silloin kun toinen sitä tarvitsee. Jaksamista sinulle!


      • Kuolemantuomio
        Vaimo itsekin kirjoitti:

        Hieno kirjoitus, itku kurkussa. Päästä rohkeasti irti menneestä ja suuntaa katseesi tulevaisuuteen. Sillä tavalla sekä sinä ja miehesi pääsette jatkamaan elämäänne. Suhteessa ei voi olla kiitollisuuden velassa toiselle, silloin kun toinen nostaa sieltä maasta, ei toisen kuulu "jäädä velkaa". Sehän on parisuhteen yksi tarkoitus, tukea silloin kun toinen sitä tarvitsee. Jaksamista sinulle!

        Minä taas sanon, että petturi menköön, ihan sama katuuko vai ei, paska mikä oaska, teot puhukoon puolestaan. Oikeassa maassa tuo kivitettäisiin paskiaisena. Suomessa taas ymmärretään aviorikollisia.


      • mietin vain
        Kuolemantuomio kirjoitti:

        Minä taas sanon, että petturi menköön, ihan sama katuuko vai ei, paska mikä oaska, teot puhukoon puolestaan. Oikeassa maassa tuo kivitettäisiin paskiaisena. Suomessa taas ymmärretään aviorikollisia.

        Kumpaa tuomitset kun molemmat näyttävät tehneen virheitä.. joskaan en kumpaakaan kivittäisi...


    • .....

      kuulla puolisolta (kaiken yrittämisen jälkeen) että erotaan kun olen niin pettynyt itseeni..p**kaa sanon minä!
      Nyt sinulla on mahdollisuus näyttää kiitollisuutesi ja nyt niskasta kiinni ja valitus loppu.

      • 555

        Kyllä tuo kuulosti ihan normi suomalaisen naisen kirjoitukselta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9126
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7846
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5503
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2316
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2076
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1717
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1659
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1396
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      439
      1332
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1199
    Aihe