Voi voi...
viikonloppuna lähden lomalle ja olin niin innoissani muka laihduttamassa(niin kuin yleensä)
mutta taas sorruin..eilen pysyin hyvin 15 pisteessä, mutta tänään..hyvänen aika!söin ihan tuhottomasti!En jaksa yrittää..ihan turhaa..
viikonloppuna lähden lomalle ja olin niin innoissani muka laihduttamassa(niin kuin yleensä)
mutta taas sorruin..eilen pysyin hyvin 15 pisteessä, mutta tänään..hyvänen aika!söin ihan tuhottomasti!En jaksa yrittää..ihan turhaa..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Puhuit painonvartijoiden pisteistä...? Älä lannistu vaan ota itseäsi niskasta kiinni ja noudata niitä pisteitä tunnollisesti viikko, vaikka miten olisi nälkä, älä sorru, vaan syö vaikka hedelmiä. Pian vatsasi tottuu vähempään ruokamäärään ja pystyt kyllä noudattamaan niitä ja saamaan tuloksia aikaan! Alkuun pääseminen se vaikeinta on, mutta kun kiloja alkaa karisemaan, niin kyllä sitä motivaatiota löytyy! Onnistut kyllä, kun uskot onnistuvasi!
Ovatko pisteet nyt viimeaikoina muuttuneet kovasti? vielä vuosi sitten 18 pistetä ilmaiset oli ehdoton minimi! 18 pistettäkin saattaa olla liian vähän, puhumatta 15:sta...
kummastelee,
Ainle
Katsos kun joskus vuosi sitten olin painonvartioiden pisteillä, se 18 pistettä ei näyttänyt tekevän minkäänlaista tulosta..joten vähensin 15 pisteeseen.Ja siinäkin näkyi vain pientä...ilmeisesti makkarani haluavat kynsin hampain pitää minusta kiinni.. :)
Kiitos kannustuksesta, mutta pelkäänpä, että ei tässä viikossa ehdi sitä määrää saada pois mitä haluaisin.. kiitos kuitenkin.. :)
ei mikään ihme että ei tule tulosta kun syöt tuollaiset 750 kaloria päivässä! Syötkö muuten ilmaisia joka päivä (ruisleipää/salaattia yms)? Jos et syö niin olet kyllä tosi pienellä ruokavaliolla ja elimistösi on mennyt säästöliekille! Eli elimistösi ei kuluta rasvavarastoja lainkaan => et laihdu. Säästöliekki on juuri sitä että makkarasi pitävät sinusta kynsin hampain kiinni. Lisäksi kun syöt niin tiukasti ja olet jatkuvassa nälässä niin repsahdat ahmimaan rajattomasti. Suosittelisin, että palaat normaaliin ruokavalioon, tai ainakin noin 1200 kaloriin päivässä (mikä on suositeltu päivittäinen kalorinsaanti). 1200 kaloria on 24 pistettä, mutta siihen on laskettu kaikki ilmaiset ruuat. Viikossa ei tietenkään laihdu useita kiloja, kannattaisi miettiä vähän järkevämpi tavoite pidemmälle aikavälille ja vaikka useita välitavoitteita. Olen itse normaalipainon sisällä, ja laihdutin painonvartijoiden pisteillä sillee, että söin 18 pisteen sijasta 19 tai 20, ja paino lähti tosi hyvin. 15 pistettä on aivan liian vähän, siitä kehität itsellesi vielä ahmimishäiriön, joten nyt mieti tarkkaan mitä haluat tehdä tästä eteenpäin!
tsemppiä,
Ainle
1200 kaloria on siis laihdutettaessa suositeltava päivittäinen kalorinsaanti, normaalisti kannattaa syödä sen verran kuin kuluttaaakin
Ajattelin vaan, että jos yrität selvitä 15 pisteellä, ei ole ihme, ettet jaksa. Jos sulla on paljon ylipainoa, tuo 900 kcal ei riitä. Eikä se taida riittää muutenkaan. Lisää ruokaa dieettiisi.
http://www.geocities.com/eevaleena43