Voi tuota hituritoimintaa...2040??!!!Lippostakaan ei varmana ole enää silloin,joten eipä näkisi ehdotuksensa mahdollista toteutumista.Ehei...röökit pois myynnistä jo 2007!Ja turha tulla jankkaamaan minulle siitä kieltolaista.Ei se tupakointi tietenkään kieltoon lopu,ehei,vaan kovimmin paheestaan kiinnipitävät tupakoitsijat kyllä saavat kääryleensä pimeiltä markkinoilta.Tässä onkin pääasia se,että ei olisi enää julkista tupakointia,ettei kaupungilla oleskellessaan tai bussipysäkillä tarvitsisi enää sietää viereen tulevia pössyttelijöitä.Tupakoitsijat eivät vahingoita vain itseään,vaan myös ympärillään olevia.Kaikkein pahinta on,että joskus näkee pysäkeillä lapsia ja viereen tulee ällönhajuinen röökinvetäjä ajattelemattomasti tupruttelemaan myrkkysavua.Ei sitä aina kerkeä kävelemään toiselle pysäkille ja sielläkin voi olla sauhuttelijoita.Ja kun niitä tupakannatsojakin lojuu aina kaikkialla tienreunoissa ja keskellä katuja.Koiranomistajat sentään useimmat viitsivät kerätä luonnosta lemmikkinsä jätökset,joiden maatumisessa ei kyllä ole ongelmia,mutta tupakoitsijat viskelevät huoletta luontoon natsojaan,jotka ei ihan äkkiä maadu.Joskus natsoja näkyy myös lasten leikkipaikoilla,joista taaperot saattavat laittaa niitä suuhun ja vaikka paikalla olisikin aikuinen vahtimassa,ei valppainkaan ehdi aina kaikkea nähdä.Joten mitä pikemmin tupakka tulee laittomaksi,sitä parempi.Säälittävintä on nähdä tupakoitsijoiden,useimmiten aikuisten ihmisten,itkevän turhien syöpäkääryleiden perään.Pienenesipä ainakin terveydenhoitokulut kiellon myötä!Eli hyvä Paavo!Vuoden 2006 paras ehdotus,paitsi toteuttamisajankohta turhan kaukana tulevaisuudessa.
Tupakkakielto voimaan jo 2007!!!
Non-smoker
8257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Röökit äkkiä pois kaupoista jo vuoden 2007 aikana.Minä en myös siedä itsekkäitä ja inhottavia röökaajia,jotka pilaavat tupakoimattomien hengitysilman mm.linkkapysäkeillä.Passiivinen tupakointi on kovasti haitaksi terveydelle,mikä on ollut tiedossa jo kauan.
passiivinen tupakointi se vasta vaarallista on.Sen takia pelkään pitää pitkiä sätkän välejä koska savuisessa huoneessa pian sairastuu.Yhtä putkea vaan sätkä suussa niin pysyy terveempänä.
pienhiukkaset.Voisiko Lipponen ne jotenkin kieltää.Ne tappavat Euroopassa vuosittain 300000 ihmistä.
Pienhiukkaset.No niitä nyt ei voi oikein kieltää,mutta tupakoinnin voi!Ainakin yksi yhteiskunnan riesa pois.
Olet varmasti itse joku -nomi, joka "skraga olalla" (saatat toki olla myös nainen) bemarillaan paahtaa koti-työpaikka-kuntosali väliä toivoen veittäväsi vähintään 50 vuotta laadukasta eläkeikää... Etkä todennäköisesti edes ymmärrä miksi minä moista paheksun.
Hyvä,että tupakointiin tulee uusi laki ja että tupakan myynnin tupakan tuonnin lopettamista ovat päättäjät harkitsemassa!.
Keuhkoahtauma-sairaus on PAHA asia ja tällä tavoin se tullaan saamaan "kuriin" jos tupakkaa ei enään tulla Suomessa myymään!.
On se sitten aikaa...kun salapolttajat vetelevät metsien kätköissä ja salakellareissa niin ihania kiellettyjä savujaan..trokarit rikastuvat..kessuja kasvatetaan vinteillä.
Poliisit laukkaavat pitkin metsiä ja haistelevat haiseeko kessu..hahha. Ilmiantokulttuuri kukoistaa
kun joku tuoksuu tuolle hirvittävälle yhteiskunnan
turmiolle. Tätä vois jatkaa loputtomiin.
että säälit ahtaumasairaita vaan silkasta kateudesta.Ei Suomessa sääliä tunneta.