Töitähän saa helposti

kuka tahansa

mutta palkan saaminen on sitten asia erikseen, minkäänlaisen palkan. Sitä tuhattakaan euroa kuussa ei ole helppo saada, kyllä sitä viisisataa euroa veronmaksajien rahoja pitää työnteosta riittää.

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienipalkkainen

      Olen ihan samaa mieltä että työtä saa ehkä helposti mutta palkkaa ei saisi liikaa työstä saada. n 1000euroa ja siitä kun ottaa verot ja matkat niin ei siitä paljon käteen jää.

      • laskee

        1000 euroa, eli muutaman vuoden takaisen mummonmarkan kurssin mukaan 6000 markkaa, oltaisiin pidetty jo 80-luvulla kitupalkkana. Mitä ihmettä tuollaisella rahalla voi saada, jos otetaan huomioon mm. inflaation aiheuttamat muutokset yleiseen hintatasoon 20 vuoden ajalta? Joku tuolla ylempänä ehtikin kirjoittamaan, että lain mukaan kokopäivätyöstä pitää maksaa _ainakin_ 940 euroa. On siinä kyllä melkoinen minimipalkka ja kun vielä pitää ottaa huomioon se, että monet työpaikoista ovat osa-aikaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe