suhtautuminen

ulkomaalainen

Kun suomalainen mies menee naimisiin ulkomaalaisen naisen; siis useimmiten venäläisen tai thaimaalaisen naisen kanssa; suomalaiset naiset säälittelevät miestä ja pitävät häntä luuserina.

Vastaavasti kun suomalainen nainen menee naimisiin ulkomaalaisen miehen kanssa se on saavutus naiselle!

Pitäisiköhän suomalaisten miesten ryhtyä pitämään jokaista suomalaista naista joka avioituu ulkomaalaisen esim. italialaisen saksalaisen ja englantilaisen miehen kanssa yhtälailla luuserina ja raukkana ja suhtautuen häneen halveksivasti.

Nythän e.m. naiset pitävät ulkomaalaisen miehen kanssa avioitumista elämänsä saavutuksena, ja tästä syystä vaativat että myös heidän suomalaisten ystävättäriensä pitää ihailla heidän saavutustaan, ja ilmeisesti myös suomalaisten miesten!

Naisille ei toki riitä että suomalainen mies olisi neutraali hänen ulkomaalaisen miehensä suhteen;

vaan suomalaisen miehen pitää tuntea alemmuutta suomalaisen naisen ulkomaalaista miestä kohtaan mielistellä ja ihailla häntä ja hänen maataan. Ja jos suomalainen mies ei näin tee;

niin silloinhan suomalaisella miehellä on "huono itsetunto" ja hän on "rasisti" "sivistymätön" ja "ahdasmielinen", näin siis naisten mielestä!

8

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta totta

      Taivahan tosi. Muistan nuorempana kun sain kuulla olevani juntti, kun ei oikein jaksanut syttyä opiskelukaverigimman italialaisella poikaystävälle. En siis sanonut mitään ikävää, välttelinpähän vaan äijää ja olin viileän kohtelias. Syy: hemmo oli kusipää, ihan kansalaisuudestaan riippumatta. Samalla tavoin on tapanani edelleenkin vältellä kusipäisiä ihmisiä.

      Junttihan minä kuitenkin tämän gimman mielestä olin. :-D

    • menee juuri toisin pain

      Siis suomalaiset miehethan aina haukkuvat suomalaisten naisten ulkomaisia puolisoita! Kun muka "ei saanut suomalaista". Enka ole kuullut kenenkaan suomalaisen naisen odottavan, etta joku ihailisi heidan poikakaveriaan ulkomaalaisuuden vuoksi, pain vastoin, toivotaan etta joskus lakkaisi haukkuminen, ja perusteettomien syytosten jakeleminen. "Kun kuitenkin se pettaa/hakkaa" (missa muuten suomalaismiehet useinkin kunnostautuvat). Muutin ulkomaille kun en jaksanut kuunnella typeryyksia.

      • näin!

        Näinhän se oikeassa elämässä yleensä menee. en ymmärrä miekään mistä tuo aloittaja vetää noita ideoitaan... piti oikein näemmä tehdä uusi aloituskin tästä samasta vanhasta aiheesta...


      • höpö...

        Taitaa olla omassa päässäsi nuo kuvitelmat... Vai väitätkö, että joku suomalainen mies olisi sulle päin naamaa tollasta sanonut?


      • mutta näin se on

        Kyllä se on kuule niin että kun suomalainen nainen on tehnyt sen "elämänsä saavutuksen" eli rahdannut jonkun Marokon suklaasilmän mamman helmoista Suomeen, niin kyllä tätä matkamuistoa sitten hehkutetaan ja käydään esittelemässä Suomessa kaikille naisystäville kuin jotain koiranpentua. Tarkoituksena tietenkin tehdä muut kateelliseksi kun ollaan niiiiiiin suvaitsevaista ja trendikästä.


      • todellakiN
        höpö... kirjoitti:

        Taitaa olla omassa päässäsi nuo kuvitelmat... Vai väitätkö, että joku suomalainen mies olisi sulle päin naamaa tollasta sanonut?

        Kyllä on useammin kuin kerran tultu minua ihan suoraan päin naamaa haukkumaan ja on käyty jopa käsiksi, kun mieheni kanssa jossain liikun.

        En vaadi ketään kunnioittamaan miestäni sen enempää kuin nyt ihmisiä yleensä tulisi kunnioittaa enkä todellakaan oleta kaikkien häntä ihailevan, tai edes pitävän hänestä. Sitä kuitenkin toivoisin, että saisimme rauhassa elää yhdessä, kulkea missä haluamme ja nauttia toistemme seurasta ilman että pelkkä läsnäolomme aiheuttaa negatiivisia reaktioita kanssaihmisissämme. Onko sekin liikaa vaadittu?


    • mikään ulkomalainen

      ...ainakiin itse, vaan tyypillinen täällä valittava suomimies. Jokainen tietää syyn, miksi naiset parjaavat miehiä, jotka hakevat ns. postimyyntinaisen. Rahalla saa ja hevosellä pääsee. Missä se tosi rakkaus>?

    • Suhina67

      Suurinta osaa ihmisiä ei juurikaan kiinnosta toisten aviopuolisot, ovat he sitten kotimaisia tai ulkomaalaisia. Joiltakin saatta tulla ikävää kommenttia, joka sitten yleistetään kaikkia koskeviksi, vaikka ne onneksi ovat yksittäisiä tapauksia.

      Kenenkään ei varmasti tarvitse "ihailla" tai "tuntea alemmuutta" toisten puolisoita kohtaan, mutta onhan se ymmärrettävää, että ystäville ja sukulaisille oma puoliso esitellään ja tietenkin olisi hyvä, jos em. henkilöt tulisivat juttuun toistensa kanssa. Ainahan näin ei käy ja sille ei voi mitään.

      Tosielämässä kuitenkaan toisten avipuolisoiden etninen tausta ei juurikaan kiinnosta kuin lähimpiä ihmisiä ja niinhän sen pitää ollakin :)
      Avioliiton solmiminen on aina saavutus, on se puoliso sitten mistä tahansa, toisen onni ei ole keneltäkään pois, ei miehiltä eikä naisilta!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      360
      6541
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3866
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      22
      1415
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      12
      1147
    5. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      98
      1061
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      165
      940
    7. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      920
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      17
      889
    9. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      886
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      9
      847
    Aihe