Mietin tässä uskaltaako edes kysyä ikälisien perään, vai loppuuko työkeikat siihen sitten?
Siivoustyötä teen valtakunnallisen vuokrafirman kautta ja minulla alalta yli 2v työkokemus (saman firman palveluksesta). Eivät kuulemma maksa kellekkään, joten loppuukohan hommat jos edes niitä alkaa peräämään?
Rahapulassa kun on, ei ole varaa menettää tätä työpaikkaa ja pidän nykyisestä kohteesta. Jos hommat loppuu, saa kituuttaa työmarkkinatuella ja sillä en pärjää yksinäisenä ihmisenä.
Miten muilla kokemuksia???
saatteko ikälisiä?
5
760
Vastaukset
- olet töissä?
Jos maksavat TES:in mukaan ja niin ovat luvanneet työsopimuksessa, niin pitää maskaa ikälisätkin. Tietysti sitä kannattaa ihan hienovaraisesti ensin kysyä.
- kusetuksen makua
maksavat sen tessin alimman mukaan, eli periaatteessa kaikki muuten on toiminut ok, mutta noita lisiä kaipaisia. en tosin tiedä mitä muut samassa firmassa saavat, tuskin moni on edes kysellyt ikälisien perään tai eivät ole juuri kauaa firmassa olleet.
En taida uskaltaa laittaa tähän firman nimieä kuitenkaan.... tiedän että lukevat näitäkin palstoja.... - tuli hekoja
kusetuksen makua kirjoitti:
maksavat sen tessin alimman mukaan, eli periaatteessa kaikki muuten on toiminut ok, mutta noita lisiä kaipaisia. en tosin tiedä mitä muut samassa firmassa saavat, tuskin moni on edes kysellyt ikälisien perään tai eivät ole juuri kauaa firmassa olleet.
En taida uskaltaa laittaa tähän firman nimieä kuitenkaan.... tiedän että lukevat näitäkin palstoja....Mutta en kyllä siivouspuolella ollutkaan, enkä tiedä onko firma sama. Mutta kannattais nyt liittyä liittoon, niin saat jossakin vaiheessa sieltä vähän isompaa pv-rahaa kuin kelalta, kun 18 h/vko = viikko töitä.
- kusetuksen makua
tuli hekoja kirjoitti:
Mutta en kyllä siivouspuolella ollutkaan, enkä tiedä onko firma sama. Mutta kannattais nyt liittyä liittoon, niin saat jossakin vaiheessa sieltä vähän isompaa pv-rahaa kuin kelalta, kun 18 h/vko = viikko töitä.
Ehkä pitää sitten vaan kysyä, senkin uhalla että keikat loppuvat siihen. Ja tiedän kyllä ansiosidonnaisen edut ja maksut kassaan on tullut aina maksettua, mutta ei silti kiinnosta kitua millään työttömyyskorvauksella.
Tässä iässä kun ei vaan pääse edes haastatteluun niihiin 'kunnon töihin' vaikka koulutusta on ihan toiselta alalta ja työkokemustakin.
Että sellasta tämä nykyajan touhu, pelkkää pätkäduunia. - tiedän kun
kusetuksen makua kirjoitti:
Ehkä pitää sitten vaan kysyä, senkin uhalla että keikat loppuvat siihen. Ja tiedän kyllä ansiosidonnaisen edut ja maksut kassaan on tullut aina maksettua, mutta ei silti kiinnosta kitua millään työttömyyskorvauksella.
Tässä iässä kun ei vaan pääse edes haastatteluun niihiin 'kunnon töihin' vaikka koulutusta on ihan toiselta alalta ja työkokemustakin.
Että sellasta tämä nykyajan touhu, pelkkää pätkäduunia.olen täällä etelä-suomessa vuokrafirman kautta ja en kyllä todellakaan ole tessin alimman mukaan, vaan koska olen ollut yli 5vuotta alalla, saan paikkaunta 2:n mukaan TES:in mukaisesti 11€/h mutta maksavat mulle 11,50 € / h että siihen nähden mukavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1112742SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän201734Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621734Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2731623Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --111564Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281281Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.271149Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411072Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?941062RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022