Mistäköhän syystä

esimerkiksi islantilainen saa tulla ja oleskella Suomessa vapaasti, mutta nigerialaiselta vaaditaan viisumi ja oleskelulupa?

Eikö se olekaan ihminen kuin ihminen?
81152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

itse? Islannissa on noin 300 000 ihmistä, jotka viihtyvät siellä oikein hyvin. Nigeriasta tulisi tänne saman tien 50 miljoonaa ihmistä, jos päästettäisiin.

Äänestä
  • miksi tänne on niin kova tunku. No tietysti täällä on niin ihanaa ja ihanat ihmiset, valtavan kaunis luonto ja hyvä ilmasto. Rahaakin jaetaan kaikille muille, mutta ei rikkaille suomalaisille. Jos olisin jonkin toisen maan kansalainen, niin tottakai tulisin Suomeen. Valtavan hieno maa ja korostan edelleen, että ihmiset ovat kaikkein parhaita mitä löytyy. Ei muualla ole näin ystävällistä kansaa ja vieraanvaraista.

    Äänestä

Luultavasti aika monen nigeerin meno-paluu matka olisikin pelkkä menomatka Nigeriasta Suomeen jos voisivat tulla ilman viisumia vaan kun siltä tuntuu. Islantilaiset sen sijaan ovat rakentaneet omalle puuttomalle saarelleen modernin ja toimivan yhteiskunnan jossa he viihtyvät ja ovat motivoituneita palaamaankin. Ja jos jäävätkin Suomeen eivät loisi täällä kuten useimmat nigeerit.

Äänestä

Islanti osallistuu Schengenin säännöstön täytäntöönpanoon, soveltamiseen ja kehittämiseen. Ja schengenmaiden välillä liikkuminen on huomattavasti helpompaa, kuin muiden maiden, varsinkin muiden maanosien maiden.

Äänestä

Nostat itse asiassa esiin hyvin filosofisen kysymyksen. Nykyinen maailmanjärjestys perustuu siihen, että rikkaiden OECD maiden kansalaiset ovat etuoikeutetussa asemassa matkustettaessa ympäri tätä kuitenkin yhteistä maapalloa.

Tämä "oikeus" johtuu tietenkin siitä, että rikkaiden maiden kansalaisten voidaan katsoa pystyvän elättämään ja pitämään huolta itsestään matkojensa aikana.

Toinen aspekti asiaan on kuitenkin se, että tämä maailma ja maapallo on yhteinen meille kaikille elollisille ja elottomille olioille, meillä kaikilla on yhteinen kohtalo! Tästä näkökulmasta rikkaiden länsimaiden politiikka rajoittaa köyhien maapallon kansalaisten matkustusoikeutta on kylläkin yleisen järjestyksen kannalta välttämätöntä, mutta eettisesti hieman kaksinaismoralistista!

Äänestä

Nigerian bruttokansantuote on 1.500$ vuodessa, Islannin 35.700$ ja Suomen 31.000$. Kukaan tuskin tulee vauraammasta Islannista Suomeen elintasopakolaiseksi, kun taas köyhästä Nigeriasta tulijoita kyllä riittäisi. Pelkästään työttömän sosiaaliturva tukineen on monikymmenkertainen verrattuna nigerialaisen keskituloon. Jos tänne otettaisiin vastaan vapaasti kolmannen maailman asukkaita, maan elintaso romahtaisi nopeasti samalle tasolle kolmannen maailman kanssa ja kaikki sosiaalietuudet, tuet ja palvelut jouduttaisiin karsimaan pois, huonosti voivassa yhteiskunnassa rikollisuus, korruptio, taudit ja sairaudet lisääntyisivät ja koko yhteiskuntajärjestys romahtaisi. Ehkä siksi.

Äänestä

Juu mietipä miksiköhän!?? Lopeta paska naiivius "ihminen kuin ihminen". Ei niillä passeilla ja viisumeilla mitään pahaa tarkoteta! Päin vastoin! Ja sitä paitsi Nigeria ei ole hyvinvointivaltio ja se on täysin eri kulttuurikeskuksensa! Eli mieti jo pelkästään siitä!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


haluan tietää kirjoitti:

esimerkiksi islantilainen saa tulla ja oleskella Suomessa vapaasti, mutta nigerialaiselta vaaditaan viisumi ja oleskelulupa?

Eikö se olekaan ihminen kuin ihminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu