mitä pitäisi tehdä?

Olin ollut noin kuukauden naimisissa kun tapasin erään naisen. Vuoden päivät yritin saada ajatuksia pois hänestä, mutta se oli mahdotonta koska olemme kokoajan tekemisissä. Nainen tuli tuossa jokin aika sitten juttelemaan kanssani ja huomasimme että tunne on molemminpuolinen. Asiat karkasivat käsistä ja nyt olen rakastunut tuohon naiseen. Aion erota vaimostani, mutta pitäisikö minun kertoa hänelle tästä rakastumisesta ja suhteesta johon päädyin, vai olisiko hänelle kivuttomampaa vain erota ilman selitystä?
71179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vaimollesi on parempi että tietää miehen olevan älytön sählääjä. ei jää ikävä.

Äänestä
  • vaimoon ,,kun olit saanut hänet alttarille...??
    Mieshän on pohjimmiltaan metsästäjä..anna palaa..Kerro vaimollesi kaikki.Sitten ero ja haluat hänet takaisin,,entäs sitten???

    Äänestä

kuin alat avioliittoa tai muutakaan parisuhdetta leikkiä. Mitä helvettiä siellä sinun kaalissa tapahtuu kun kuukauden kuluttua vihkimisestä olet koukussa toiseen. Olet sellainen tuuliviiri, että naisten pitäisi sinut kiertää kaukaa elleivät vain seksiä ilman tunteita halua.

Kai tajuat, että tämän toisen suuren rakkauden kanssa käy samoin kuin sen, jonka alttarille saatoit. Luojankiitos et ole ehtinyt saattamaan lapsia tähän maailmaan kärsimään sinun halujesi ja himojesi takia.

Kerro ihmeessä vaimolle tai ole kertomatta, mutta anna hänen mennä, hän ansaitsee parempaa kuin sinut.

Äänestä

olisi parasta tehdä, mutta kerron oman tarinani.
Minä rakastuin n.2kk häiden jälkeen. (by the way, olen nainen) Möhläsin oikein kunnolla; eli en kertonut aviomiehelleni mitään. totuus tuli julki ehkä ½v:n päästä, kun en tajunnut eroa hakea ajoissa. Silloin oli asiat liian pitkällä, eikä kukaan meistä enää tiennyt mitä halusi. Muutin yksin asumaan, yhteensä 3 kertaa. Vatvoin asioita suuntaan ja toiseen. N.2v:n kuluttua tein päätöksen jatkaa liittoa ja jättää rakastamani mies. Koitin olla "järkevä". Tuosta päätöksestä on nyt kohta vuosi, enkä voi väittää olevani onnellinen. Rakastan toista miestä edelleen. Tosin rakkauteni on yksi puolista. Silti haluan avioeron...
Jos saisin elää nuo hetket uudelleen, hakisin eroa heti enkä turhaan satuttaisi aviomiestäni kertomalla tunteistani.
Mutta jokaisen on kai oma polkunsa kuljettava.
Voimia ja kuuntele sydätäsi!

Äänestä
  • Hienoa, että joku ymmärtää tilanteen. Itse kun en voi tätä tunnetta päältäkään pois laittaa. Täytyy tarkkailla tilannetta. Tällä hetkellä on pakottava tarve kertoa, mutta luultavasti se helpottaisi omaa oloani, joten ehkä en kerro.

    Äänestä

Vaikea on tämä sinun tilanteesi, puntaroi kuitenkin tarkasti tekojasi. Kuinka kauan olette olleet yhdessä? Onko yhteisiä muistoja?

Parisuhde ei perustu pelkästään rakkauteen, hyvässä parisuhteessa osataan olla myös parhaita ystäviä ja kuuntelukumppaaneita. Parisuhdetta täytyy myös hoitaa kuin kukkaa, mikäli näin ei tapahdu, on kaikki ohi.

Punnitse asioita tarkasti, mitä arvostat vaimossasi, avioliitossa, elämässäsi. Voit varmasti myöntää, että rakastit/rakastat vaimoasi kun kerran naimisiinki menitte ?

Koska sen voin sanoa, että tämän uusi rakkauslkuhuuman jälkeen, suhde siirtyy arkiseen elämään ja samat asiat on taas edessäsi. ?

Toivon kuitenkin ettet lähde pettäjän tielle, ottaaksesi selvää onko tästä uudesta raukkaudesta tulossa sinun tulevaisuutei, koska se aiheuttaa paljon tuskaa.
Ruoho ei loppujen lopuksi ole vihreämpi aidan toisella puolella.

Äänestä
  • Jätin vaimoni ja kerroin kaiken minkä hänen kuului tietää. Tämän uuden kanssa olemme enemmän samalla aaltopituudella ja suhteemme alkaa ihastumisella/rakastumisella kun taas vaimoni kanssa se alkoi tottumisella.

    Toivottavasti tämän aidan toisella puolella ruoho pysyy aina vihreämpänä, sillä tästä naisesta en luovu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertoa vai ei? kirjoitti:

Olin ollut noin kuukauden naimisissa kun tapasin erään naisen. Vuoden päivät yritin saada ajatuksia pois hänestä, mutta se oli mahdotonta koska olemme kokoajan tekemisissä. Nainen tuli tuossa jokin aika sitten juttelemaan kanssani ja huomasimme että tunne on molemminpuolinen. Asiat karkasivat käsistä ja nyt olen rakastunut tuohon naiseen. Aion erota vaimostani, mutta pitäisikö minun kertoa hänelle tästä rakastumisesta ja suhteesta johon päädyin, vai olisiko hänelle kivuttomampaa vain erota ilman selitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu