Tässä on jo kolmas viikko menossa kovaa kuntoilua, lähinnä käyn lenkillä. Esim. eilen kävin juoksemassa reilun tunnin lenkin ja joka kerta aluspaita on läpikotoisin hiestä märkänä kun tulen lenkiltä. En silti pidä itseäni ylilihavana, sanotaanko pikkasen ylipainoisena, sillä tosiläskit ei pysty juoksemaan 8 kilsaa yhteen menoon ylä- ja alamäkineen, epäilen ainaskin näin.
Noh, aamulla kun tulin bussilla töihin. Niin yks mummo kömpii sisälle. Yritin istua oikein rennosti, ettei se tulis vaan mun viereen kun edessäni istui sirompi nainen. No ei mittään kun väkisten piti siihen minun viereen änkeä ja sitten tämä vielä sanoa paukasee, että "sattupas meitä kaksi lihavaa nyt tähän rinnakkain"
Voi jukoliste että kihisin raivosta, mielessäni ärjyin sille että olisit vittu istunut tuohon naisen viereen. Että sitten nuo vanhuksetkin on isoja lapsia, ne sitten sanoo suoraan mitä ajattelevat kuin pahatkin kakarat, eivätkä ajattele yhtään toisia ihmisiä.
Phuoh! En voi mitään, pitsää vain vituttaa tämmönen kun tässä yrittää kovalla työllä päästä hyvään kuntoon kevääseen mennessä.
Noh, aamulla kun tulin bussilla töihin. Niin yks mummo kömpii sisälle. Yritin istua oikein rennosti, ettei se tulis vaan mun viereen kun edessäni istui sirompi nainen. No ei mittään kun väkisten piti siihen minun viereen änkeä ja sitten tämä vielä sanoa paukasee, että "sattupas meitä kaksi lihavaa nyt tähän rinnakkain"
Voi jukoliste että kihisin raivosta, mielessäni ärjyin sille että olisit vittu istunut tuohon naisen viereen. Että sitten nuo vanhuksetkin on isoja lapsia, ne sitten sanoo suoraan mitä ajattelevat kuin pahatkin kakarat, eivätkä ajattele yhtään toisia ihmisiä.
Phuoh! En voi mitään, pitsää vain vituttaa tämmönen kun tässä yrittää kovalla työllä päästä hyvään kuntoon kevääseen mennessä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sympatiani, kaveri. Mut niinhän sen näyttää menevän, että kun tiettyyn ikään pääsee, niin samat lait ei enää päde kun meillä muilla kuolevaisilla...Suustansa saa päästää mitä tahansa ja milloin tahansa. Mut oon kullä samaa mieltä, lihavat ei jaksa huosta 8 kilometriä :)
Ymmärrän kyllä että vanha ihminenhän se oli, mutta kyllä se vaan ärsyttää. 1990-luvulla tuli kuntoiltua kovastikkin, saatoin juosta 60 kilsaa viikossa ja uintiakin vielä päälle. Nopeesti kyllä palautuu kunto, alkaa juoksukin taas tuntua tuskan sijaan mukavalta :)
että kun on tarpeeksi vanha niin saa käyttäytyä niin törkeästi kuin huvittaa. Mutta kun ei se ikä oikeuta, ei missään vaiheessa elämää.
Ymmärrän toki, että vanhetessaan ihminen hidastuu, ja voi esim. jäädä seisomaan tavaratalon rullaportaiden eteen etsien sitä osastoa minne pitikään mennä. Ärsyttävää, mutta ymmärrettävää. Samoin on ymmärrettävää, että jos joka paikkaa särkee, niin ei jaksa olla kovin kohtelias. Tosin tämä pätee nuoriinkiin, joilla myös voi olla vaivoja.
Sitten on nämä työkseen pottuilijat, tai täydelliset ilmapäät, jotka suoltavat suustaan ihan mitä vaan. Jos jaksat tuollaisia määriä urheilla niin et voi olla lihava - korkeintaan roteva. Ja jos mummoa tämä häiritsi, niin miksi ihmeessä hän ei mennyt sen siron naisen viereen istumaan? Grrrrhhhh... Onneksi en asu enää kaupungissa!
Jos haluat että sun viereen ei istuta bussissa, niin katso silmiin kaikkia bussiintulevia ja hymyile ystävällisesti. Taatusti ei kukaan istu viereen, jos katsot murjottaen ikkunasta ulos, niin heti siihen istuu toinen samanlainen. Kokeiltu on, toimii 95 prosenttisesti, jos bussi tulee täyteen, niin sun vieruspaikka on viimeinen vapaa. Kerrankin oli bussi muuten täynnä, mun vieruspaikka oli vapaa, yksi bussiintulija käveli mun paikan ohi ja sitten peruutti siihen mun viereen, kyllä oli hauskaa.
Eikä johdu siitä että olisin pahan näköinen tai haisisin paskalle ja kuselle, oon kokeillu toisinkin päin ja katsonut apaattisena ulos ikkunasta, ei pysy vieruspenkki pitkään tyhjänä.
Kiitti vinkistä :) Tästä lähtien murjotan vain ikkunasta ulos kaikille näteille tytöille! Hahah! Muille olen veli aurinkoinen.
jos hymyilee ystävällisesti ja katsoo silmiin, kukaan ei istu viereen, ja jos murjottaen katsoo ikkunasta ulos, silloin istuu? :D
aika outoa, mutta niinhän se taitaa ollakin.. kukaan ei varmaan ikinä istu viereeni jos katselen bussiin tulijoita hymyillen, mutta silloin kun katselen ikkunasta ulos apaattisen näköisenä, joku siihen sitten istuu. ehkä he pelkäävät, että odottelen siinä jotain juttuseuraa.
minä olen mies ja tiedän että tämä toimii miehillä, sinä varmaan olet viehättävä nainen ja lopputulos voi olla odottammaton ja täysin jotain muuta ja ennalta arvaamatonta.
että tuo ei toimi saaristossa. Päin vastoin, saat taatusti seuraa, ja sitten aloitetaan sukuselvitys...
ei sitä ihan kaikille uskallakaan hymyillä :D joku äijä saattaisi käsittää hiukan väärin. ;)
sellaisia ne vanhukset ovat, sanovat suoraan, eivätkä älyä, että kaikki eivät välttämättä halua tulla kutsutuiksi lihaviksi. Sekin heissä ärsyttää, kun he kaupan leivostiskillä vaativat paistopisteen leipureita pistämään heille leivoksia pussiin vaikka se on itsepalvelutiski, ja kehtaavat vielä äksyillä jos työntekijä kysyy vielä uudestaan, että "montako kappaletta tulikaan" kun ei aikaisemmin kuullut. ärrrh. meni ohi aiheen, mutta pitipä mainita. :D
auttaa se, että heti kun tulee lisää matkustajia, pistää omat tavarat viereiselle penkille ja esittää nukkuvaa. Silloin kukaan ei tohdi herättää ja kysyä onko viereinen paikka vapaa :D.
Kannattaa muutenkin itse miettiä minkänäköisten ihmisten viereen mieluiten istuu. Mää löydän useimmiten paikkani keski-ikäisen naisen vierestä.
Ehkä näyttävät sopivan harmittomilta? heh ;)