Yksinkertainen kysymys naisille:
Miksi luettelette treffi-ilmoissanne kaikenlaisia kriteereitä, kuten älykäs, huumorintajuinen, keskustelutaitoinen, sisäsiisti, alkoton, savuton, ym...?
Kysyn sen takia, koska kuitenkin teille on lähes sataprosenttisesti vain kaksi merkitsevää asiaa, ulkonäkö ja varallisuus.
Ei siinä sinänsä mitään pahaa ole, kyllä ne minullekin merkityksellisiä ovat, mutta kun kerran MIKÄÄN muu ei merkitse mitään, niin miksi ette laita niitä kriteereiksi suoraan sitten?
Miksi luettelette treffi-ilmoissanne kaikenlaisia kriteereitä, kuten älykäs, huumorintajuinen, keskustelutaitoinen, sisäsiisti, alkoton, savuton, ym...?
Kysyn sen takia, koska kuitenkin teille on lähes sataprosenttisesti vain kaksi merkitsevää asiaa, ulkonäkö ja varallisuus.
Ei siinä sinänsä mitään pahaa ole, kyllä ne minullekin merkityksellisiä ovat, mutta kun kerran MIKÄÄN muu ei merkitse mitään, niin miksi ette laita niitä kriteereiksi suoraan sitten?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Harmi kun en ole kuin toista, komee, mutta en rikas.
tekstiä.
Ilmeisesti sinä et ole komea etkä rikas...
Mulle komeus toki merkkaa, mutta lisäksi täytyy luonteiden synkata.
Voihan tätä katkeroituneen valitukseksikin tulkita, koska en ole komea enkä rikas. Mutta se varsinainen pointti oli se, että tietäisin olla tuhlaamatta (kallista:) aikaani sellaisiin, joille ko. ominaisuudet ovat kriteerilistan kärjessä.
Pahus, alan olla ristiriitainen, juurihan kuulutin VAIN niiden merkitsevän naisille. Eli täytynee hankkia sen jenkkikirjailijan kirja ja opetella reilusti vaan kusettamaan... :)
Mitenkäs näin: rikas ei tarvitse olla, vaan normaalituloinen riittää. Eli siis rahaa pitää olla sen verran, ettei pennejä tarvitse kassalla laskea. Ulkonäöllä on toki väliä, mutta komea ei tarvitse olla (ainakaan, jos "komea" on synonyymi hyppyritukkaiselle trendipellelle). Sen sijaan savuton pitää olla, samoin lähes alkoton. Urheilla saa ja pitää. Luonteiden yhteensopivuus ja seksin toimivuus on tärkeintä. Ja pitää tykätä syödä, koska minä tykkään kokata.
Allekirjoitan kaiken, mitä sinä luettelit.
Miehen on tienattava vähintään yhtä paljon kuin minä. (EI ollenkaan vaikea tehtävä, olenhan nainen :)))
Minun silmääni sopiva pitäisi olla. Koskapa seksi on iso osa suhdetta enkä voi rakastella miehen kanssa, joka ei kiihota minua - ja siihen liittyy kyllä se ulkoinen olemuskin, turha kai kenenkään muuta on väittää!
Luonne miehellä oltava luotettava ja todellakin:huumori on tärkeä juttu...koska itse olen sellainen tilannekoomikko tai sinnepäin ;)
Muitakin toiveita on olemassa, esim. se,että mies osaa tehdä ainakin pienimpiä kodin nikkarointihommia ja toivottavasti tietää autoistakin jotain.
Tässä vähän toiveita, lisää on tuolla omassa päässäni!
ei naisten. Miehille vain ulkonäkö on tärkeää, nykyisin jopa naisen lompakon paksuuskin.
Ja taas joku kaikkitietävä, joka on kahlannut jokikisen naisen läpi koko maassa. Miksiköhän minunkin mies on sitten köyhä eikä mitenkään erikoisen näköinen, mutta parasta mitä minä tiedän...kun kerran vain nämä ominaisuudet merkkaa?
Noh, esimerkiksi, jos osaat jättää nuo kröhm.."faktasi" unholaan, voisit päätellä siitä jotain naisen arvomaailmasta. Myös ehkäpä listan pituudesta sen, kuinka tarkaan hän tietää mitä etsii ja mikä on hänen vaatimustasonsa. Jos siellä lukee alkoholiton ja itse rakastat viinaa, niin voit ehkä päätellä, ettei hän ole ehkä sinulle se soveliain nainen.
Ymmärrän, jos olet treffannut naista ja tapaillut jonkin aikaa, mutta tuntuu jotenkin oudolta, että pelkän ilmoituksen perusteella tiedät paremmin mitä nainen arvostaa ja mitä nainen ei arvosta, kun kerran olet erimieltä naisessa. Eikö se ole vähän ylimielistä ja yksilöä aliarvioivaa? Vai uskotko todellakin tähän joidenkin miesten, onneksi vain pienen, mutta äänekkään, osan, uskomuksiin, että naiset ovat täydellisiä toistensa kopioita ja pahuuden ruummiillistumia ja jotenkin kummallisesti miehet ovatkin sitten yksilöitä(tämä viimeinen osa pitää tietenkin paikkaansa)...?:) Onhan sitä ihmisillä tietenkin samallaisuuksia kuten kaksi kättä ja kaksi jalkaa. Ja naisilla tissit ja miehillä penikset...mutta ei ne luonteenpiirteet käy noin yksyksiin.
Merkitseekö sinullekin naisessa vain ulkonäkö ja varallisuus? Tuon ulkonäönkin jotenkin ymmärrän, mutta varallisuus! Itsehän sitä tienaa tarpeeksi, mihin niitä miekkosen rahoja tarttetaan. ;)
Sitäpaitsi, on rumaa valehdella, jos ne kriteerit eivät olekaan ainoat/ollenkaan paikkaansa pitävät.
Myöntää täytyy, että kokemukseni naisista on aika suppea. Mutta nämä "faktani" perustuvat kuitenkin siihen vähäiseen kokemukseen, mitä minulle on viimeisen vuoden aikana kertynyt.
Enkä edes väittänyt, että treffi-ilmoituksista ko. asian olen havainnut. Jos nyt sitten lukuja haluat, niin n. kymmenessä tapauksessa kymmenestä on käynyt niin, että juttu on lähtenyt mukavasti liikkeelle, mutta tyssännyt useimmiten siihen kun kuvat on vaihdettu. Ne, jotka ovat jatkuneet siitä pidemmälle, ovat sitten loppuneet siihen, että olen velkasaneerauksessa.
Minulle varallisuus ei merkitse yhtään mitään, mutta ulkonäkö kylläkin, joten ymmärrän sen ihan hyvin, jos ei ulkonäkö miellytä. Ja ymmärrän ihan hyvin senkin, jos joku toinen ei tykkää persaukisista.
Kritiikkini pointti oli kuitenkin se, että on turha luetella kaikkia hienoja ominaisuuksia (joita kuulemma minultakin löytyy?), jos ulkonäkö ja/tai varallisuus kuitenkin yksinään riittävät sammuttamaan kiinnostuksen. Vai olenko sitten vaan joku tilastoharvinaisuus ko. ominaisuuksissa, vaikea itse arvioida...
Mielestäni en kuitenkaan kategorisoinut kaikkia kaikkia naisia toistensa kopioiksi tai pahuuden ruumillistumiksi. Enkä muuten ole alkoholisti, enkä ole valehdellut muistakaan ominaisuuksistani, saati ulkonäöstä tai varallisuudesta :)
Ja rumaa on myös perustettomasti syyttää toista valehtelusta.
Sinun pitäisi muistaa, että se seikka, että toteat, "ettei varallisuus merkkaa sinulle mitään" johtuu 90%:sti siitä, että itse olet vähävarainen. Kuitenkin nainen, jolla on "normi" naisen tulot ehkä haluaa joskus pienelle irtiotolle lomailun tms. rentoutumisen merkeissä. Mitäs jos hän seurustelee miehen kanssa, joka elää todella niukkaa elämää eikä koskaan pysty irrottamaan euroja vaikkapa pientä lomamatkaa varten? Mielestäni tilanne olisi aika ikävä: minulla olisi varaa lähteä ja tietenkin haluaisin matkustaa rakkaimpani kanssa. En kyllä maksaisi hänen matkaansa, koska itselläni kyllä rahani menevät itseni ja lapseni elättämiseen.
Tällaiset tilanteet saavat käyttämään harkintaa. Kaikkein parasta olisi hakea oman varallisuustasonsa ihmistä. Ei tulisi ongelmia rahan takia.
Toivotan sulle kivaa joulunaikaa ja onnea etsinnöissä! Ei se kuule ole helppoa löytää sopivaa kaveria kenenkään muunkaan. Usein joku tai jotkut tosiasiat estävät etenemisen...
Ja juuri tämän takia valitsinkin miehekseni hernekepin, jolla oli flanellipaita ja hassusti leikatut hiukset, ja joka eleli työttömyyspäivärahalla ja söi rahapulan vuoksi pääsääntöisesti makkarakeittoa.
Mikään muu ei merkinnyt mitään!!