Tämä ei ehkä ihan täysin tälle alueelle kuulu, mutten löytänyt parempaakaan.
Eli siis, onko täällä ketään, jolla olisi kokemusta nenän kirurgisesta parantelusta? Esim. tunsitko itsesi kauniimmaksi nenän leikkaamisen jälkeen, vaikuttiko leikkaus jotenkin hengittämiseen, oliko nenä kauan arka? Kaipaan tietoa!
Eli siis, onko täällä ketään, jolla olisi kokemusta nenän kirurgisesta parantelusta? Esim. tunsitko itsesi kauniimmaksi nenän leikkaamisen jälkeen, vaikuttiko leikkaus jotenkin hengittämiseen, oliko nenä kauan arka? Kaipaan tietoa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei,
Siitä on kylla parikymmentä vuotta, kun ystävättäreni leikkautti kauniin *juutalaisnenänsä*.
Hänen koko persoonansa muuttui. Hän teki sen pelkästä turhamaisuudesta. Tulos oli pieni kippuranokka, joka ei kertakaikkiaan sopinut niihin kasvoihin. Jos sinulla on terveydellisiä haittoja tahi kärsit muuten kovasti *klyyvaristasi*, mene ja leikkauta, mutta valitse kunnon kirurgi. Sen muistan, että ystävättäreni oli tosi kipeä monta päivää leikkauksen jälkeen.
mutta ei välttämättä kaikilla.
Toivottavasti et saanut traumoja. Aina leikkauksen jälkeen on turvotusta ja mahdollisesti nenä tukossa, tai ainakin tuntuu siltä, johtuen turvotuksesta. Varmaankin sinua opastetaan käyttämään jääpussia, mikä laskee turvotusta ja sen tunnetta.
Rohkeasti vaan. Hyvää Joulua ja Uutta vuotta 2007, uuden nenän kanssa.
kiitos tiedoista. ongelmana mulla on "siannenä", josta olen koko pienen elämäni saanut haukkuja ja joka tuntuu hallitsevan koko kehoani rumuudellaan. haluaisin sievän, siron nenän tämän töpselirasian tilalle. kiitos tiedoistasi.
Tämä on ehkä osuvampi palsta: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000196&subcat=720
Itse leikkautin nenäni tämän vuoden keväänä. Vanhassa nenässäni oli tosiaan myös sikamaisuutta, joten minulta leikattiin vain rustoa. Luuhun ei koskettu. Operaatio tehtiin Virossa luotettavalla klinikalla. Nenänpään turvotus on aika pitkäkestoista. Turvotus voi kestää jopa yli vuoden. Näkyvä turvotus kuitenkin lähtee nopeammin. Minulla on yhä jonkin verran turvotusta (jota muut tuskin huomaavat), mutta olen erittäin tyytyväinen, ja pidän nenästäni, joka sopii mainiosti naamaani.
Jos englanti sujuu, niin voit tsekata esim. tämän sivun: http://www.rhinoplasty4you.com/index.htm