pursuavista vaatteista :D En omista vaatehuonetta, joten kaapit ovat melkoisen täynnä. Toisessa kaapissa on kyllä vielä tilaa,mut ripustinkaappi sitten ihan täysi :D Häiritsee kun on niin paljon paitoja,ja housuja ettei kaikkia edes aina ehdi pitää,ja monet saattaa olla ihan samantyylisiäkin.. Tykkäisin eniten että olis vaan muutamat vaatteet mitä pitää ja sitten kyllästyessään ostaisi uusia. Oon kyllä nyt välillä antanut kassillisen vaatteitani pois. Silti tuntuu et vaatteita vaan pursuu ja pursuu.. :D tykkään et on vähän,ei paljon..
Onko muillakin näin?Ahdistaako vaatteiden paljous, ja teettekö virheostoksia mitä myöhemmin kadutte?
Kai se myös tottumuksesta riippuu.. itellä on ollut sekäettä..välillä hyvin vähän vaatteita, välillä niin paljon että tututkin päivitelleet..
Tosin taitaa olla aika yleistä meillä nykynaisilla et kaapit notkuu kaikkea ylimääräistäkin.. En tiedä, koska en ole muitten kaappeihin päässyt kurkistamaan.
Heitättekö vaatteita pois, kun hankitte uusia vai?
Onko muillakin näin?Ahdistaako vaatteiden paljous, ja teettekö virheostoksia mitä myöhemmin kadutte?
Kai se myös tottumuksesta riippuu.. itellä on ollut sekäettä..välillä hyvin vähän vaatteita, välillä niin paljon että tututkin päivitelleet..
Tosin taitaa olla aika yleistä meillä nykynaisilla et kaapit notkuu kaikkea ylimääräistäkin.. En tiedä, koska en ole muitten kaappeihin päässyt kurkistamaan.
Heitättekö vaatteita pois, kun hankitte uusia vai?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei! Näyttää siltä, että itsekin tunnistat "ongelmasi" juuret: ostat useita samantyylisiä vaatekappaleita etkä anna pois turhia vaatteita. Noihin kun puutut, saat vaatekaappisi tilan riittämään paremmin!
Eli:
Käypä läpi vaatevarastosi. Ole rehellinen itsellesi: jos et ole käyttänyt jotain vaatetta esim vuoteen, tai jos sinulla ei koskaan ole itsevarma olo se päälläsi, tai jos muuten vain tuntuu siltä että et oikeastaan halua säästää sitä, vie se keräykseen. Itse tein vastaavan operaation viime kesänä ja huh, huh, miten paljon kamaa lähti... ja oikein hyvin olen pärjännyt ilman niitä, minkään antaminen pois ei kaduta! Kyllä sen oikeastaan tietää, mitä kannattaa pitää kaapissaan ja mitä ei.
Jatkoa varten: aina jos mietit jonkin vaatteen ostamista, muistele, onko sinulla jo vastaava. Esim. jos sinulla on jo hyvät mustat housut, älä osta toisia (ellei sinulla ole tarvetta monille). Tai jos katselet kaupassa kivaa punaista villatakkia, mutta sinulla on jo viisi muuta punaista neuletta, älä osta sitä. Osta mieluummin jotain mitä sinulla EI vielä ole. Hyviä ostoksia ovat sellaiset, jotka monipuolistavat asuvalikoimaasi: hanki jotain jota voi käyttää koulussa, töissä, ulkoillessa, bileissä, teatterissa, ravintolassa, jne. Monet ihmiset ostavat hirevän paljon arkivaatteita mutta eivät koskaan tarpeeksi muihin tilaisuuksiin sopivia vaatteita, sillä seurauksella että usein "ei ole mitään päällepantavaa"...
Käytä siis vähän harkintaa ostellessasi vaatteita niin vaatevarastostasi tulee paljon järkevämpi! :)
Jos et sittenkään osaa päättää mitkä vaattet haluat pitää, kokeile tällaista:
Kuvittele, että olisit lähdössä vuodeksi matkalle. Mitkä vaatteet ottaisit mukaasi? Siis vain sen verran kuin mahtuu pariin matkalaukkuun. NE vaatteet kannattaa pitää, muut heivata! Jos pärjäisit vuoden ilman jotain, pärjäät ilman sitä.
hyvistä vinkeistä!! :) Taidanpa kokeilla käytännössä noita , ja enemmän harkintaa kun shoppailemaan lähtee. Kiitos! :)
Tata on kokeiltu jo kaksi kertaa ihan todellisessa tilanteessa, ja se matkalaukullinen vaatteita ei muuten sitten ihan oikeasti riita normaaliin elämään, vaan lisaa on aina taytynyt muuttokohteesta ostaa. eli jata vahan enemman kaappiin, kuin matkalaukullinen :)
myöskin matkalaukun koosta? :) semmoinen keskikokoinen laukku ja repullinen kuteita varmaan käy? :)
Vaatteita kannattaa ostaa lisää vasta silloin kun ne hajoavat ja on todellista tarvetta uusille vaatteille.
Nyt kun sinulla on noin paljon vaatteita, lisää ei tarvitse ostaa vuosiin. Käytät niitä niin kauan kunnes ne reikiintyvät ja heität roskiin, ja lisää vasta kun tarvitaan (esim. uudet housut vasta sitten kun niihin viimeisiinkin housuihin tulee reikiä).
Esim. itselläni on vain yksi takki ja yhdet housut (mustat farkut) jotka pesen kerran viikossa ja laitan kuivumaan yön yli patterin päälle, paitoja, sukkia ja alushousuja on kuitenkin enemmän.