Sinkku ja seurustelematon

Joo siis täällä palstalla on tullut esille paljon se että monet sinkut ovat aivan "rikki" jos parisuhde on kaatunut ja sitten heti jo uutta kumppania etsitään ja sitä päivitellään sitten kun ei ole löytynyt heti sitä uutta kumppania ja joutunut olemaan yksin jo peräti "2 kuukautta" näitäkin on. Sitten on taas niitä sinkkuja jotka eivät ole koskaan seurustelleet eikä harrastanut yhden yön juttuja. Itse kuulun juuri tähän jälkimmäiseen kastiin ja silti elämä on ihan kondiksessa kaikin puolin. Ihmettelen siis juuri tätä että voiku ihminen olla noin läheisyydekaipuinen, no voi olla, itse en sitä tiedä kun ei ole kokemusta mutta kyllä elämä kuitenkin rullaa eteenpäin vaikka sitä kumppania ei olekkaan enkä tiedä tuleeko olemaankaan.

5

1397

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      kirjoitin tohon aiemmin yksinäisyydestä ja siis kyllähän tämä elämä tässä menee, mutta ystävät jäi siis sen sileän tien kun erosin. Yksin olen ollut vuoden päivät, eikä ole ollut tarvetta etsiä ketään tilalle. Mutta tosiaan yksinäisyys vaivaa. Itse en olisi ikinä uskonut että näin käy itelle...mun elämä on töitä ja salilla/jumpassa käyntiä. Viikonloput on ihan tuskaa ne yrittääkin yleensä vain nukkua pois, koska on niin yksinäistä...ja olen siis tosiaan 26-v nainen!

    • ei läheisriippuvainen

      Samaa olen miettinyt, ja sama on tilanteeni kuin sinulla.

      Ilmeisesti jotkut (useimmat) ihmiset ovat niin aivopesty uskomaan siihen median luomaan kuvaan, että koko ajan pitäisi olla säpinää ihmissuhteissa. Sitten heille syntyy suorituspaineita yms.

      Itse olen tosiaan ollut yksin koko elämäni, ja hyvin menee. En pysty mitenkään samaistumaan niihin ihmisiin, jotka ovat aloittaneet seurustelun 16-vuotiaana, eivätkä ole periaatteessa päivääkään olleet yksin.

    • Inxj

      ...synkkään tapaansa, että parisuhteesta tulee pakkomielle niille jotka eivät ole tarpeeksi vahvoja seistäkseen omilla jaloillaan. Monta tapausta on tullut nähtyä mitkä on mieluummin onnettomassa suhteessa kuin yksin koska eivät kertakaikkiaan vaan pärjää omillaan. Yksi esim. dumppasi kaikki kaverinsa heti kun löysi uuden miehen, ja aika usein tuntuu käyvän niin että toinen osapuoli yrittää ikäänkuin elää toisen elämää hänen kauttaan koska ei osaa lainkaan rakentaa itselleen omaa erillistä elämää.

      Surullisia tapauksia, ovat toisesta niin täysin riippuvaisia että mikä vaan kelpaa jos ei muuta ole tarjolla, eikä suhteesta voi edes lähteä jos uutta suhdetta ei ole varmistettu ennakkoon.

      • Yksinäisyys2

        toi on niin totta! ITseäni ärsyttää niiden harvojen ystävieni "riippuvaisuus" puolisostansa, eli tarvii ensin varmistaa voiko lähteä minnekään ja varsinkin se kun niiltä kysyy, niin välillä tulee kommentti "voin tulla jos mieheni on töissä pitkään tänään"...Tai sitten lähdetään vain silloin kun mies on jossain muualla kuin kotona. Olen siis ikään kuin "varalla" heille, et kun heidän miehet on jossain muualla niin sitten seura kelpaa!

        Olen kyllä sitä miettinyt, kun en itse vielä seurustellessani ollut tämmöinen, saatoin lähteä ulos tyttöjen kans silleen et ilmoitin vaan: "meil on muuten tyttöjen ilta tänään" ja samana päivänä. Mietin siis sitä et senkö takia omat suhteet eivät ole kestänyt kun on tavallaan elänyt siinä sivussa "omaakin" elämää...


      • Inxj
        Yksinäisyys2 kirjoitti:

        toi on niin totta! ITseäni ärsyttää niiden harvojen ystävieni "riippuvaisuus" puolisostansa, eli tarvii ensin varmistaa voiko lähteä minnekään ja varsinkin se kun niiltä kysyy, niin välillä tulee kommentti "voin tulla jos mieheni on töissä pitkään tänään"...Tai sitten lähdetään vain silloin kun mies on jossain muualla kuin kotona. Olen siis ikään kuin "varalla" heille, et kun heidän miehet on jossain muualla niin sitten seura kelpaa!

        Olen kyllä sitä miettinyt, kun en itse vielä seurustellessani ollut tämmöinen, saatoin lähteä ulos tyttöjen kans silleen et ilmoitin vaan: "meil on muuten tyttöjen ilta tänään" ja samana päivänä. Mietin siis sitä et senkö takia omat suhteet eivät ole kestänyt kun on tavallaan elänyt siinä sivussa "omaakin" elämää...

        > Mietin siis sitä et senkö takia omat suhteet eivät ole
        > kestänyt kun on tavallaan elänyt siinä sivussa "omaakin" elämää...

        Ehkä epäsuorasti, siinä mielessä että ihminen siirtyy helpommin eteenpäin jos ei ole mitään pakonomaista tarvetta jäädä. Parisuhteesta on usein vaikea siirtyä eteenpäin koska ei ole mitään mihin siirtyä; kaverit ovat unohtuneet kun ollaan aina vaan kahdestaan, eikä usein tosiaan enää edes ole omaa erillistä elämää.

        Mielestäni on tärkeää että ihminen pitää myös jonkinlaisen oman elämän siinä parisuhteensa rinnalla, muuten voi löytää itsensä ansasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1408
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      948
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      757
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      740
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      278
      696
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      49
      569
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      191
      547
    8. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      62
      528
    9. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      517
    10. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    Aihe