onko mitään ainetta jota voisi valuttaa käsijarruvaijereihin ku ne jäätyy talvella. jos vetasee päällä joutuu käydä autonalla hakkaan pois päältä. mutta jos ei oo pakkasta pelaa tosi hereästi. ja uudet vaijerit saa vain merkkiliikkeestä ja molemmilla puolen on sama vika.
käsijarruvaijerit jäätyy
honda accord
7581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pontikka.
Pontikka on hyvää, kun sen tekee oikein.
vaarivainaakin löyty sulana ojan pohjalta tammikuussa kun kaupparetkellä oli syränlaakin saanu
sitä käsijarrua. Olen aina käyttänyt, kesät talvet kun jätän auton parkkiin eikä koskaan ole ollut ongelmia. Jotenkin tuntuu että liikkeellä on jonkinsorttista käsijarrukammoa - ei sitä viitsi käyttää kun se jumittaa kuitenkin. Kas kummaa, jos se on puoli vuotta käyttämättä ja sitten kerran kun sitä tarvii niin vivustot käyttämättömyyden takia jumittavat tai vaijerit..
Juokaa se pontikka ja nykikää se käsijarru vaan aina päälle !
ongelma ei ole siinä ettenkö sitä käsijarrua käytä. mutta kun se on päällä niin tulee pakkasta 2 astetta niin jo onki vaikea saada se pois päältä. auton alle ryömiä ja renkaan takana olevaa vivustoa vasaralla hakkaamalla sen saa pois. muuten toimii kuin rasvattu jos ei pakkasta oo. ja rasvanu olenki sitä vaijeria paljo. mutta pitää kai vaihtaa kummatki vaijerit kesällä.
Mutta ennen uusien asennusta paina juoksevaa vaseliinia kuoren ja vaijerin väli täyteen, ei vaivaa "nihkeys" vuosiin.
Sama pätee kaikkiin vaijereihin ennen asennusta.
Olihan kyseessä polkupyörä tai auto.
Juoksevaa vaseliiniahan hommaat esim. lähimmästä autotarvikeliikkeestä muutamalla eurolla.
Kyllä vaijerikuoren sisään voi mennä vettä, jos suojuskumi siellä missä vaijeri menee suojaputkeen falskaa. Sprey vaseliini saattaisi auttaa kunhan sitä vaan pystyy sinne suihkuttamaan. Voisi koittaa myös antaa vedelle mahdollisuus valua alapäästä pois, mutta silloin pitäisi saada hieman rakoa siihen missä suojaputki vastaa tukeensa. Hankala juttu. Yksinkertaisinta ja varminta on vaijerin vaihto.
Minulla oli vastaava tilanne konepellin vaijerin kanssa. Ostin viime talvena kolme vuotta vanhan auton ja kun sää meni pakkaselle, ei konepeltiä saanutkaan auki. Myyjäliike koitti korjata vikaa monella tavalla, mutta lopuksi ei auttanut muu kuin vaihtaa vaijeri. Ko. autossa vaijeri tekee koukun alaspäin 20 cm lukosta ja vesi on mennyt siihen ilmeisesti painepesussa.