Olen 22-vuotias nainen. Minulla ei finnejä muuten esiinny, kuin selässä. Millaisia kotikonsteja olisi vähentää näitä?
Ilmeisesti tämä on jotenkin perinöllistä myös, sillä veljenikin on kovin herkkä saamaan finnejä selkään.
Neuvoja?
Ilmeisesti tämä on jotenkin perinöllistä myös, sillä veljenikin on kovin herkkä saamaan finnejä selkään.
Neuvoja?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Apteekista saa ilman reseptiä Basiron Wash -pesunestettä, jota käytetään ihan suihkun yhteydessä. Vei multa näpyt pois ihan muutamalla käyttökerralla.
Suosittelen.
itselläni on auttanut samaan ongelmaan, kun kesän auringossa näpyt häipyivät itsestään, ja aloin sen jälkeen jokaisella suihkussa käynnillä pesemään selän sellaisella pesukintaan tapaisella. sen jälkeen rasvaus jollain kevyellä rasvalla, esim. garnier body summer on mulle tosi hyvä. näppyjä ei ole sen jälkeen pahemmin ilmaantunut, pitää vain olla uuttera ja jaksaa jatkaa :)
on ollut tämä sama keskustelu ja siellä
sanoivat, että auttoi kun pesi hiukset
pää alas päin niin samppoo kertymiä ei jää
selkään. Sit apteekin seba med pesuaine oli
auttanut jollakin. Muuta en muista..
sama ongelma mullakin.. pesen seba medillä mutta ei se oikeen auta.. kyllä se vähän on auttanut mutta on mulla niitä vieläkin sen verran että häiritsee! onko toi basiron wash ihan selän finneille tai finneille yleensä tarkotettu vai normaali koko vartalon suihkusaippua? olis kiva joskus pitää toppia ilman finnistä selkää :S
Basiron wash on akneihon pesuaine, sitä levitetään suihkussa ongelmakohtiin. Maksaa joku 8e puteli, mut aika riittoisaa. Kasvoillekin sitä kuulemma saa käyttää, mut on aika tujua, mulla vaan kasvoissa pahensi tilannetta.
Mulla oli pitkään sama homma, ei viitsinyt pitää toppeja, kun oli selkä huonossa kunnossa ja joskus rintakehäkin. Mut nyt ei tosiaan ole ollut mitään ongelmia!
olen menossa huomenna kylpylään eikä olis kiva mennä selkä täynnä finnejä:< niin olisko mitään tosi nopee keinoo?:O
Olen käyttänyt basiron ac 5% geeliä paikallisesti finneihin, auttanut yllättävän hyvin. Myös finnien jättämät arvet ovat hävinneet nopeammin. Kuorii selän ihoa tehokkaasti... kasvoille en ole kokeillut. Olisikohan liian voimakastakin?
Suosittelen pesemään vartalon suihkussa Sebamed hoitavalla pesunesteellä. Käytä aina suihkun jälkeen kevyehköä vartalovoidetta tai -emulsiota. Selän finneihin voi myös silloin tällöin suihkutella Neoamiseptia laimennettuna suihkepullosta.
Mistä tätä sebamediä saa?
Toki pitäisi miettiä mitä suuhun pistää. Minulla oli aikoinaan sama ongelma eli selässä finnejä niitä toi sellaset tuotteet kuin pillerit, juustot ja suklaa.
Tosin nykyäänkin saan selkääni finnejä jos innostun syömään suklaata tai liikaa juustoa.
Tuosta juustosta sen verran että siirryin polar 15% niin se ei hirveesti tuo finnejä.
Kannattaa tosiaan pestä joka päivä selän iho suihkussa, voi myös kuoria välillä. Kuorintaa ennen ja sen jälkeen kannattaa pyyhkäistä selkää antiseptisella kasvovedellä tms. jottei bakteerit leviäisi.
Lisäksi paitaa kannattaa vaihtaa joka päivä (jotkut eivät sitä tee o__O). Jos pitää selästä avoinaista yöpaitaa, kannattaa lakanat vaihtaa usein.
Kannataaa laittaa hammastahnaa yöksi se auttaa ainakin minulla!!! Koska hammastahna kuivuu ja se poistaa finnin yhdessä yössä kannattaa kokeilla!!!!!!!;)
Käytän yläselkään ja rintakehään aamuin illoin kasvovettä ja päälle kosteusvoidetta, niin on finnit pysynyt loitolla. JOskus tuo rutiini on unohtunut ja heti on finnejä pukannut.
Sitten kun vielä sais naaman kuntoon...