Kyllä Grey-Hen tekee hyvää työtä. Tullin käyttöön GH:n tuottama data ei kuitenkaan sovi (KHO). Tulli saa sitä mistä me maksamme ja mielestäni on kohtuutonta mollata hyvää työtä tekevää yritystä.
Grey-Hen tekee hyvää työtä
....
81411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En myöskään lähde haukkumaan kyseistä firmaa. Jos firman myyjä on onnistunut myymään palvelunsa tullille, hyvä niin. Toivottavasti yritys saa tästä hyvät rahat (toivottavasti ei paista läpi liikaa että olen itsekin yrittäjä..).
Mutta harmillista meidän kannaltamme että tulli käyttää noita tietoja.. vielä harmillisempaa on koko verotuskäytäntö! Olisi ostanut RS4 audin kun niitä tuntuu saavan vähän yli 50k euron hinnalla saksasta.. hinta vaan tuplaantuu kun tuot sen suomeen, joten jäi ostamatta toistaiseksi.. :(
Jos minulla olisi taito, myisin Saharaan hiekkaa... Mitä hemmetin väliä Grey-Hen:lle on, voiko asiakas, eli tulli käyttää "ostostaan" siihen tarkoitukseen, mihin sen LUULEE soveltuvan.
Varmasti ovat keskenään käyneet neuvotteluja siitä, miten annettava/saatava tieto olisi läpinäkyvää, syrjimätöntä ja Euroopan Yhteisöjen tuomioistuimen (case Siilin) mukaista.
Vaan siihen ei Grey-Hen suostu. Ei tietenkään. Kun menisi samalla lapsi, eli bisneksen ydinosaaminen annettavan tiedon mukana, ottaen huomioon se, ettei tieto missään tapauksessa riittäisi verotusarvon määrittämiseen. (->KH-O:n viimeinen autoveroratkaisu.)
Muutoin asiassa on kyllä aineksia melkoiselle jälkipyykille. Tullin "ostos" veronmaksajien rahoilla, veronmaksajien rahojen ryöstämiseksi on laittomuudessaan ylivertaisella tasolla.
Saas nähdä, keiden päät putoavat...
minusta vielä harmillisempaa on nuo typerät valmistus jne. kustannukset! Ostaisin heti ferrarin mutta kun maranellon pojat haluaa niistä satojatuhansia niin jäi tällä kertaa ostamatta.
Maranellon ori tehtaalla ehkä sen satkun. Tullissa arvo tuplaantuu, mutta jälleen ulos vietäessä puolittuu?
Kyllä se verotus vaikuttaa arvoon enemmän kuin markkinat.
Olen tästä asiasta täysin eri mieltä. Johtuen siitä että olemme asuneet Saksassa useamman vuoden ja tunnemme paikalliset markkinat, olemme auttaneet monia sukulaisia sekä ystäviä Suomessa saamaan järkevän auton.
Kyseessä on ollut lähes poikkeuksetta autot jotka ovat uudelta hinnalta olleet Suomessa noin 100t€-150t€ € luokkaa. Kyseessä on ollut maksimissaan puolitoista vuotta vanhoja ns. Jahreswagen autoja.
Yhdessäkään tapauksessa ei Grey-Henin antama arvio auton arvolle ole voinut pitää paikkansa. Koska on ollut kyseessä huomattavasti kalliimmista autoista, on niiden arvonalennus ja todellinen myyntihinta suomessa varmasti alempi kuin mitä arvoja ovat antaneet tullille.
Esim BMW X5 4.4i mallia on verotettu aivan surutta liian korkein arvoin joissa yli vuoden vanhan auton arvo olisi pudonnut alle 10%.
Sama esimerkki tuli esiin BMW 745i osalta. Arvonalennus ei perustunut mihinkään todelliseen faktaan.
Kukaan täysijärkinen ihminen joka on valmis laittamaan autoon lähes 150.000 Eur suomessa ei osta sitä autoa käytettynä edes silloin vaikka olisi hieman tilausviivettä. Jos auton ovh on noin 100.000 ja siitä saa heti alennusta noin 5% ollaan jo lähes siinä hinnassa minkä Grey-hen väittää olevan todellinen pyynti/toteutushinta. Näissä hinnoissa ei yhdellä 10-15.000 eurolla ole mitään merkitystä ja silloin jokainen ostaa uuden.
Ei voi olla mitään muuta vaihtoehtoa kuin että autoliikkeet jotka antavat näitä tietoja tahallaan ruuvaavat ylös arvokkaampien mallien hintoja jotta niiden tuonti pysyisi vähäisenä. Arvokkaat autot ovat juuri niitä joilla esim BMW ja Mercedes Suomessa tekevät huomattavan katteen. Se on täysin sama asia Saksassa.
Grey-hen ottaa vastaan iloisena tiedot kyseenalaistamatta mitään.
En yhtään ihmettelisi vaikka Grey-henin toimintaa rahoittaisi suoraan/epäsuoraan (virallisesti/epävirallisesti) lähes kaikki viralliset maahantuojat. Se kun todistetaan on huommattavia yhteneväisyyksiä kartellilainsäädännön vastaisista rikkomuksista.
Niin kauan tätä arvonmääritystä on tutkittu ja kysytty että en kahden-korkeakoulututkinnon järjellä voi ymmärtää.
Kiitos asiallisesta ja hyvin havainnollisésta esimerkistä. Minun en vaan millään voi ymmärtää sitä, miksi ei voida laskea näitä verotusarvoja todellisten kauppahintojen perusteella. Arvaan, että tähän tulee useita vastauksia siitä, miksi näin ei voida tehdä, mutta eikö nyt kaikkien edun mukaista olisi, että nykysysteemi saataisiin korvattua laillisella ja syrjimättömällä systeemillä. Helpointa olisi poistaa autovero kokonaan ja maksaa vain alv/elv tuontiautosta tai joku tuontimaksu tai laskea jäljellä oleva vero tuontiauton myyntihinnasta. Petteri Snell kai on esittänyt sitä.
Grey-Hen tilaa oikeasti kaikki datat Korsumäen Autosta. Ne pojat osaa hinnoitella autoja ;-)
Sipilältä tulee varmaankin kalliimpien autojen hinnat. Siellä näkee myynnissä usein 20-50tkm ajettuja vuoden parin vanhoja, joista pyydetään enemmän kuin uudesta vastaavasta.