Joukkokiusaaminen on vakava rikos. Missä firmassa sellaista harrastetaan, niin se on koko firman loppu. Yksilöllä on oltava työn tekemiseen rauha.
Joukkokiusaaminen on rikos
6
734
Vastaukset
- ainakin sanassa sanotaan
Onhan se toki rikos. Henkinen väkivalta on määritetty lainvastaiseksi.Niinkuin esim. raiskauskin.
Henkisesti raiskattu vain on aika avuton, kun viranomaiset kilvan hakevat niitä syitä, joilla on itse aiheuttanut raiskauksensa. Jos on. Jos ne oletetut terveydelliset haitat eivät sittenkään johtuneet kiusaamisesta, vaan uhri onkin itse vahingossa kaatuntut selässään olevaan puukkoon.
Ja sitten vaan terapeutille, joka sanoo, että älä murehdi ikäviä asioita, listaa niitä asioita jotka sinulla on hyvin.Jos puukko selässä sattuu, ajattele, että näet molemmilla silmillä ja että kädet toimivat.
Minun on vaikea vieläkään uskoa kaikkea sitä, mitä minulle on sanottu. Voiko tämä olla totta!
Voivatko ihmiset todella vain ummistaa silmänsä tosiasioilta ! Voivatko täyspäisinä pitämäni viranomaiset koskaan enää saada uskottavuuttaan takaisin!
Eikö meillä todellakaan ole mitään keinoja edistää väkivallattomuutta työyhteisöissä!! - tavallinen ihminen
ensimmäisiä ja toivottavasti viimeisiä oikeesti pahoja ihmisiä jotka olen tavannut.Enkä ole mikään teini enää enkä elänyt pumpulissa.
Kateutta en ole koskaan ymmärtänyt ja siksi tää onkin niin vaikeeta ymmärtää...Että mulla on asiat niin hyvin että tällaista täytyy tehdä.
Sairaita olette ja tiedätte sen itekin.Teillä ei ole omaatuntoa paitsi teillä jotka sairaslomalle jäätte kun hakkaaminen alkaa.Miksi ette auta mua?Mitä mä olen teille tehnyt? - pinkittossut
Joukkokiusaamiseen voivat todellakin osallistua aikuiset ihmiset. Etenkin jos kiusaamisen primus motor on tunnettu tai valtaa omaava henkilö.
Osa ihmisistä on tahdottomia. - 1316
Valtion ja kunnan puolella joukkokiusaaminen on suosittua ajanvietettä, koska kiusaajilta ei ole tarpeeksi työtehtäviä ja toisaalta firma ei mene koskaan nurin.
- Anonyymi
työpaikka-kiusaaminen on ihan eri asia kuin joukkokiusaaminen- joka siis on järjestelmällistä joukkovainoa yksittäistä kohdetta vastaan JONKINLAISESSA TUHOAMISTARKOITUKSESSA- gang stalking eli GS
- Anonyymi
Sairaat yksilöt osallistuvat tämmöiseen joukkokiusaamiseen ja vainoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1056121Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551