Kysymys siis kuuluu, kuinka kauan olisitte valmiita pidättäytymään seksistä, jos muuten olisitte ihastunut tai peräti rakastunut johonkin naiseen? Masturboisitte ehkä, mutta ette pettäisi tai jättäisi ihastustanne?
Viikon? Kuukauden? Vuoden? Avioliittoon asti? Tai jopa senkin jälkeen?
Kauanko olisitte valmiita odottamaan?
35
3044
Vastaukset
- perusasioita?
Seksistä pidättäydytään vasta avioliiton solmimisen jälkeen, ei sitä ennen.
- tai...
rakastuneena en pysty tai en edes halua seksiä muilta.
Joten kai se on avioliittoon asti, jos seuraavaksi rakastun johonkin uskikseen.:)Olisitko valmis odottamaan vaikka viisi vuotta, niin kuin on perin tavallista seurustella ennen avioliittoa? Vai menisitkö pika-avioliittoon, kuten uskovaisilla on joskus tapana?
- rehellisesti
Ratikkakuski kirjoitti:
Olisitko valmis odottamaan vaikka viisi vuotta, niin kuin on perin tavallista seurustella ennen avioliittoa? Vai menisitkö pika-avioliittoon, kuten uskovaisilla on joskus tapana?
sanottuna en tiedä, onneksi
- Tilannekohtainen
Vaikea määritellä, tämähän riippuu naisen muusta käytöksestä. Jos käytös olisi jäistä, niin tuskinpa olisin rakastunut, ja jos olisinkin rakastunut, niin ymmärtäisin kerätä sirpaleet ja liimata itseni kasaan, kun se on vielä mahdollista.
Jos olisimme olleet intensiivisesti yhdessä vuoden, oletan, että olisi harrastettu seksuaalista koskettelua. Yhdyntään asti ei olisi välttämätöntä mennä, mutta jotain seksuaalisen hellyyden merkkejä täytyisi olla, sillä totaalinen pidättäytyminen kaikesta läheisyydestä ja koskettamisesta herättäisi epäilyksiä siitä, että nainen on frigidi tai että hänen tunne-elämässään on jotain pahasti vinksallaan. Suurempia seksin ilotulituksia voisin odottaa jopa avioliittoon asti, kunhan sitä ennen jo vallitsee sukupuolisen rakastamisen ja läheisyyden lämmin ilmapiiri.- todella
romanttiselta... :)
- asti,,,
tässä vastaukseni
- että nainen
odottelee sitä miestä... Ei mitään kiirettä, mutta vähän erikoiselta se tuntuu, varsinkin kun on "opetettu" että miehet aina vain juoksevat sen perässä...
- vili
perässä kannata juosta. ota läskimpi muija niin saat kävelemällä kiinni =)
- opetettua...
ihmeellisempää, ja meitä miehiäkin löytyy joka junaan.
Ääntä itsestään pitävät kylläkin vain ne jotka tosissaan juoksevat sen perässä vaikka takaperin puuhun, joten kaippa se yleinen mielikuva sen perässä juoksemisesta vähän vääristyy.
On myös miehiä, jotka enempikin odottelee, että käy tuuri ja hyvä nainen sattuu kohdalle. No meistä kyllä suurin osa on niitä ikuisia "saamattomia" poikamiehiä, mutta ihan hyviä sellaisinaankin.
että siihen irstailuun tulis eka soppeli tilaisuus. Eikä oo kyse siitä et mä en jotenkin pystyis olemaan ilman toosaa, mä en vaan enää tällä iällä jaksais alkaa katteleen naista jolle seksi ois jonkun sortin ongelma. Tilaisuus,paikka,halut-> jos siitä ei seuraa seksiä jonkin jeesuksen aikaisen periaatteen vuoksi tai siks et asia on toiselle jonun sortin ongelma niin ei oo kys. eukko ainakaan multa pois.
- vili
en olisi luvannut yhtään mitään, niin jatkaisin yhdenillanjuttuja tai muuta kikkailua..siis jos kysees olisi vain ihastus.
seurustelussa venaisin viikon tai kuukauden maksimissaan. - vaikuttaa
Itse olen nainen, kypsässä iässä,ja tunne siitä että olen kohdannut jotain haluttavaa riittäisi. Ihmettelisin jos mies ei haluaisi seksiä, en odottaisi avioliittoa. Mutta jos olisin nuori kokematon niin odottaisin vielä... en kiirehtisi.
- kuinka
kauan jaksaisit ihmetellä asiaa:
Viikon? Kuukauden? Vuoden?
Kuinka kauan valmis pidättäytymään seksistä. Kuukaus menee... kaks tekis jo tiukkaa...
Ennätys tais olla puolitoista vuotta... ja sit meni poikki ja muija toisen jätkän kanssa sänkyyn. -Ei koskaan enää...toi joku teiniseurustelun poikanen??? Eihän tollasta voi aikusille ihmisille tapahtua, vai voiko???
yrmio kirjoitti:
toi joku teiniseurustelun poikanen??? Eihän tollasta voi aikusille ihmisille tapahtua, vai voiko???
Miee oon puhunu siitä idealistisesta nuoresta jolle elämä on ihanan musta valkeata :D
Opiskelin tän harmaan alueen tuon kyseessä olleen ensirakkauden jälkeen kantapäänkautta perse-edellä puuhun kiiveten.
Mut se mikä ei tapa se kasvattaa... Ite tosin ehkä valinnu mieluummin jonku hienovarasemman metodin.
- Hossi-68
Kovinkaan pitkään ehkä kuukausi saattas olla sellainen hyvältä tuntuva aika. Pitempi kyllä menee jo melkein kaveri puolelle.
No ehkäpä kaikki on tilanne kohtaista ja mitään tarkaa määritettä siihen tuskin osaa edes sanoa. Tilanne tulee sit kun se tulee ja molemmat sitä haluavat. Mahdollisimman pian kuitenkin.mies on päivittäny nikkinsä :D Meinasit sitten että nimi joka johtaa harhateille ei oo hyvä? Tiedäthän että ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä?
- Hossi-68
Frederico kirjoitti:
mies on päivittäny nikkinsä :D Meinasit sitten että nimi joka johtaa harhateille ei oo hyvä? Tiedäthän että ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä?
Piti vaihtaa ku yksi paalu tuli taipaleelle lisää :)
Hossi-68 kirjoitti:
Piti vaihtaa ku yksi paalu tuli taipaleelle lisää :)
JA hossi37 pelipaita on siis jäädytetty keilahallin kattoon ? :D
- Hossi-68
Frederico kirjoitti:
JA hossi37 pelipaita on siis jäädytetty keilahallin kattoon ? :D
Pikemminkin polttaa roviolla ;)
Keilahallin kattoon ny ei pääse kuin ne ketkä osaa keilata ja kas kummaa, minä en kuulu siihen sakkiin :) Hossi-68 kirjoitti:
Pikemminkin polttaa roviolla ;)
Keilahallin kattoon ny ei pääse kuin ne ketkä osaa keilata ja kas kummaa, minä en kuulu siihen sakkiin :)mie ku luulin että riittää to-osi pitkät tikkaat...
Mulla ois käytössä miltei 12 metriset jatkotikkaat ois se ollu yllätys hallivaksille aamusella kun paita roikkus siellä muitten seurassa :D
- Nainen ei ole
oikeasti kiinnostunut miehestä, ellei välitä hänen tarpeistaan. Kannattaa hankkia parempi nainen!
- scale
Kuten Yrmio totesi tuskin minäkään ihastuisin naiseen jolle seksi olisi ongelma.
Enää en erehdy odottamaan.
Nuorena miehenä seitsemän kuukauden odotus päättyi siihen, että tyttö kävi korkkauttamassa itsensä vieraissa ja vielä olisi pitänyt huolia hänet takaisin...Piileeköhän tuossa jokin naisen logiikka taustalla??Frederico kirjoitti:
siperia opettaa pojista miehiä :D
tai siis nainen...Kantapään kautta, jää oppi parhaiten mieleen.
- yksikkö
Mä oottelin jotain puolitoista vuotta. Siinä oli armeijakin välissä, piti keskeyttää kun ei enää pää kestänyt. Ei voinu lomilla oikeestaan muuta kuin vetää nuppi turvoksiin ja palata väsyneenä kassulle. Lopulta meni hermo totaalisesti.
Kerran menin käymään kaverilla ilmottamatta ja oma tyttö tuli avaan oven. Oltiin molemmat hetki niin mykkänä kuin olla voi. Sit se alko kysymättä sepittään ihan ihme selityksen, jota mäkään en voinut uskoa, vaikka aika tyhmä oonkin. Tyhmä, kun en mä sitä sillonkaan jättäny.
Mut sit lopulta mä lähdin viimesen kerran. Ei sitä voi loputtomiin oottaa, kun on vaan tää yks elämä. Mä tulin siihen tulokseen, et se ei luota muhun tai se vaan haluu mut jokskin varaolkapääks tai jotain, enkä mä voi oikeestaan asialle mitään. Ei se varmaan pitänyt mua ees oikeena miehenä. Varmaan se ties, et joku päivä mä lähden. Katto vaan et kauan mä jaksan oottaa. Se ei ees luvannu seksii "joskus myöhemmin".
Ensimmäiset pari viikkoo oli aika vaikee olla soittamatta sille. Tuntu et sydäntä repii. Mut pääsin mä sit kuitenkin siitä yli. Ihan kun olis ollu niinku vierotusoireet, jotka helpotti.
Ironista tavallaan, et nyt mä oon ollu kymmenen vuotta putkeen ilman naista, vaikka lähdin silloin seksin puuttumisen vuoksi. Vielä kun jaksais nauraa tälle, niin sit olis hyvä.
Ei vaan jaksa enää yrittää naisia. Mä en luota itteeni niin paljoo. - dayum
Olipa vittumainen temppu.
Muistanpa eräälle nuorelle parille käyneen eräänä juhannuksena niin, että juomat loppui ja nainen lähti kyselemään kavereilta ja tutuilta lisää.
Lopulta nainen palasi viinaputelin kanssa; "Onnistunut reissu!", mies iloitsi nostaessaan pullon huulilleen.
Jälkeenpäin kävi ilmi, että nainen oli saanut sen viinapullon antamalla juuri sille henkilölle, jota mies ei voinut sietää yhtään mitenkään.
No eipä syntynyt enää lauluja siitä suhteesta sen asian ilmitulon jälkeen ja ymmärrettävästi nainen laitettiin kiertoon vaikka hän olikin kovastikin hätääntynyt suhteen tulevaisuuden puolesta.
- Emmanuele
Mä voisin odottaa kolmansiin treffeihin.
Tosin eipä yleensä tarvitse. Toisilla reffeillä yleensä otan ohjat omiin käsiin ja kellistän miehen. - dayum
Ehkä joitakin kuukausia, miten se menisi luontevasti. Kuten joku totesikin, niin riippuisi pitkälti kokonaisuudesta ja naisen käytöksestä. En jaksa uskoa, että jaksaisin katsella kovinkaan kauaa jotain ongelmakimppua.
- rafu
Sitten varmaan pitäisi edetä asiassa, ei siksi että ilman olisi mahdotonta olla, vaan siksi että olisi jokseenkin v-mäistä todeta yhteen asumaan asettumisen jne. muutosten jälkeen että nainen kokisi seksin odotuksiaan vastaamattomaksi tms.
- näin päin
alkuperäiseltä: miten pitkä aika sinusta on ok/siedettävä?
Muutkin naiset saavat vastata. - Taasnäitä
Ekoilla treffeillä kysellään naisesta kaikkee ja kerrotaan itse hauskoja juttuja. Toisilla treffeillä seuraavalla viikolla viedään se syömään (ja juomaan) ja loppuillasta pyydetään yökylään. Silloin ei anneta herkästi periksi vaan kaikki keinot käytetään syyllistämisestä yksi elämä -argumentteihin. Jos muija ei lähde niin kolmansia treffejä ei tule, ei vaikka se itse pyytäisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822443Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951575- 1091475
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v601092- 56919
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻72916Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?
Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats30771- 60767
- 41761