Paljon valtion alv-tuotto tippuu, jos autovero poistuu? Olettaen siis että myytyjen autojen määrä on sama.
Automyynnin ALV -tuotto
Cardinal Mazarin
3525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että myytyjen autojen määrä on sama? Ei ole, autoja tullaan myymään huomattavasti enemmän kun vero poistuu. ALV -tuotot tulevat siis nousemaan. Sen lisäksi kun CO2 perustuvaa käyttömaksua aletaan perimään niin lopputulema on että valtio on tasoissa tai jopa plussan puolella verotuloissa.
"Ei ole, autoja tullaan myymään huomattavasti enemmän kun vero poistuu. ALV -tuotot tulevat siis nousemaan."
Se menee kylläkin näin: kun autoverolle kannetaan nykyisin alv, jos autoveron 1.3 miljardia vapautuisi muuhun käyttöön, eli lisäautojen rahoitukseen, niin alvin tuotto ei vielä tällä lisäänny pätkääkään. JOS kuluttajille tulisi jostain vielä lisärahaa, se lisäisi alvin tuottoa, JOS kyse ei olisi muusta alvin alaisesta kulutuksesta autoihin siirtyvästä rahasta.
Mistähän tuo lisäraha autoihin kohdistuvaan kysyntään ilmestyisi? Näin joulun alla voi tietysti arvella, että joulupukilta varmaan. Tai velkarahoituksena ehkä, mutta sitä kauttahan se on poissa tulevien aikojen kulutuskysynnästä.
Ei siis näytä oikein realistiselta olettaa, että verottaja saisi säkkinsä täyteen autoveron poiston aiheuttamasta kysynnän kasvusta. Ei varsinkaan, kun autokaupassa yhtenä maksuvälineenä olevan käytetyn autokannan arvosta häipyisi ehkäpä suunnilleen neljännes, eli rahana kaiketi muutama miljardi. Se on joka tapauksessa poissa kuluttajien maksukyvystä, sekin.
auton hinta autovero x 1,22 = paljon rahaa
auton hinta x 1,22 = vähemmän rahaa
Kuinka paljon enemmän autoverottomia autoja pitää myydä että alvin tuotto pysyy samana?