Myyntihintojen tilastollinen analyysi

Nissanisti

Tulli käyttää tilastollista analyysiä käytettyjen autojen myyntihintojen ja siten verotusarvojen arviontiin. Laskentaa on haluttu mystifioida ja korostaa laskentapalvelun suorittajan liikesalaisuutta. Tilastotiede on kuitenkin hyvin tunnettu oppi, joka on mm. ollut vuosikymmeniä yliopistojen opinto-ohjelmissa.

Ensiksi tarvitaan riittävä määrä havaintoja vastaavien autojen hinnoista. Kun ne ovat olemassa voidaan luoda regressiomalli, joka ennustaa arvioitavan auton hinnan. Yksinkertainen regressiomalli saadaan aikaiseksi jo Microsoft Excelin vakio-ominaisuuksilla.

Puhutaanko siis pyyntihinnoista vai myyntihinnoista? Tilastollinen analyysi soveltuu molempiin, kunhan havaintoja on käytettävissä. On myös mahdollista laskea korrelaatio pyyntihintojen ja myyntihintojen välillä. Automyyjät eivät kuitenkaan halua julkistaa myyntihintoja. Kyse on automyyjien ei GH:n liikesalaisuuden suojaamisesta.

Valitusten suma osoittaa, että laskentamenetelmä tuottaa säännönmukaisesti vääriä tuloksia. Missä siis on vika?

Ensinnäkin havaintoja tuontiautoja vastavien autojen pyynti- ja myyntihinnoista on käytettävissä aivan liian vähän siitä yksinkertaisesta syystä, että tällaisia autoja on Suomen markkinoilla aivan liian vähän. Mielestäni riittävän luotettavan mallin saisi käyttämällä 50:ä tuoretta havaintoa vastaavista vuosimallin xx automallin xx myyntihinnoista, joissa auton kilometrit ja varusteet ovat samat. Vaaligallupeissa käytetään 1500 havaintoa, jolla saadaan 2% luotettavuusväli.

Tilastollisesta myyntihintojen arvioinnista pitäisi siis luopua ja siirtyä käyttämään todellisia ostokuittien osoittamia hintoja. Sitäkin oikeampi ratkaisu olisi poistaa koko autovero.

3

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilastoja, tilastoja

      Tilastotieteen uskottavuus on heikko, koska tilastoinnin pohjaksi valitaan usein aivan sattumanvarainen luku. Tilastotiede ei siis ole mikään eksakti tiede vaikka se käyttääkin sovellettua matematiikkaa. Tilastojen ongelma on lisäksi tulkinnassa ja virhemarginaaleissa.

      Tilastointi ei täytä aivan huuhaan määritelmää, mutta kaukana se ei ole, kuten käytetyn auton hinnanmääritys osoittaa. Oikeaa tiedettä tilastointi ei kyllä ole.

      • Nissanisti

        Automyyjät ja tulli haluaa salata syöttöaineiston, koska se antaisi valittajille bensaa liekkeihin.
        Kauppiaat eivät halua kertoa antavansa tavanomaisina alennuksina 20%-40% Tullin 5% sijaan. Toki alennus piilotetaan vaihtohyvitysten taakse, mikä vähintäänkin vaikeuttaa tilastointia.

        Alla tehdyt vertailut satunnaislukugeneraattoreihin ovat valitettavasti aika osuvia.


    • Selvä se. Jos nyt KHO on sitä mieltä, ettei läpinäkyvää ja kummankin osapuolen hyväksyttävää vertailuhintaa ole, tuskin sitä muutenkaan saadaan edes tilastoja nikkaroimalla. Snellin kommentti tullin avuttomuudesta tuntuu olevan "the bottom line". Siispä vaan ostokuitin kanssa valitusta tekemään, "don't take 'no' for an answer". Todellinen markkinahinta yhteismarkkinoilla eli maksamasi hinta esim. Saksassa: eikö se ole markkinahinta? Miksei se olisi?
      Esim. 29 % lopullisesta hinnasta muotoutuu, kun ensin tehdään pieni käänteislukuaritmetiikka:
      ostohinta / (1-0,29)=ostohinta / 0,71
      lopputulos: ostohinta 41 prosenttia. Sen verran joutuu autoveroa maksamaan, elv on eu-oikeudessa kesken ja varmaan pian laittomaksi havaittu sekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      49
      9787
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      108
      5292
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4377
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2947
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      143
      2728
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      191
      2613
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      29
      1963
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1707
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1569
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      21
      1127
    Aihe