Myyntihintojen tilastollinen analyysi

Nissanisti

Tulli käyttää tilastollista analyysiä käytettyjen autojen myyntihintojen ja siten verotusarvojen arviontiin. Laskentaa on haluttu mystifioida ja korostaa laskentapalvelun suorittajan liikesalaisuutta. Tilastotiede on kuitenkin hyvin tunnettu oppi, joka on mm. ollut vuosikymmeniä yliopistojen opinto-ohjelmissa.

Ensiksi tarvitaan riittävä määrä havaintoja vastaavien autojen hinnoista. Kun ne ovat olemassa voidaan luoda regressiomalli, joka ennustaa arvioitavan auton hinnan. Yksinkertainen regressiomalli saadaan aikaiseksi jo Microsoft Excelin vakio-ominaisuuksilla.

Puhutaanko siis pyyntihinnoista vai myyntihinnoista? Tilastollinen analyysi soveltuu molempiin, kunhan havaintoja on käytettävissä. On myös mahdollista laskea korrelaatio pyyntihintojen ja myyntihintojen välillä. Automyyjät eivät kuitenkaan halua julkistaa myyntihintoja. Kyse on automyyjien ei GH:n liikesalaisuuden suojaamisesta.

Valitusten suma osoittaa, että laskentamenetelmä tuottaa säännönmukaisesti vääriä tuloksia. Missä siis on vika?

Ensinnäkin havaintoja tuontiautoja vastavien autojen pyynti- ja myyntihinnoista on käytettävissä aivan liian vähän siitä yksinkertaisesta syystä, että tällaisia autoja on Suomen markkinoilla aivan liian vähän. Mielestäni riittävän luotettavan mallin saisi käyttämällä 50:ä tuoretta havaintoa vastaavista vuosimallin xx automallin xx myyntihinnoista, joissa auton kilometrit ja varusteet ovat samat. Vaaligallupeissa käytetään 1500 havaintoa, jolla saadaan 2% luotettavuusväli.

Tilastollisesta myyntihintojen arvioinnista pitäisi siis luopua ja siirtyä käyttämään todellisia ostokuittien osoittamia hintoja. Sitäkin oikeampi ratkaisu olisi poistaa koko autovero.

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilastoja, tilastoja

      Tilastotieteen uskottavuus on heikko, koska tilastoinnin pohjaksi valitaan usein aivan sattumanvarainen luku. Tilastotiede ei siis ole mikään eksakti tiede vaikka se käyttääkin sovellettua matematiikkaa. Tilastojen ongelma on lisäksi tulkinnassa ja virhemarginaaleissa.

      Tilastointi ei täytä aivan huuhaan määritelmää, mutta kaukana se ei ole, kuten käytetyn auton hinnanmääritys osoittaa. Oikeaa tiedettä tilastointi ei kyllä ole.

      • Nissanisti

        Automyyjät ja tulli haluaa salata syöttöaineiston, koska se antaisi valittajille bensaa liekkeihin.
        Kauppiaat eivät halua kertoa antavansa tavanomaisina alennuksina 20%-40% Tullin 5% sijaan. Toki alennus piilotetaan vaihtohyvitysten taakse, mikä vähintäänkin vaikeuttaa tilastointia.

        Alla tehdyt vertailut satunnaislukugeneraattoreihin ovat valitettavasti aika osuvia.


    • Selvä se. Jos nyt KHO on sitä mieltä, ettei läpinäkyvää ja kummankin osapuolen hyväksyttävää vertailuhintaa ole, tuskin sitä muutenkaan saadaan edes tilastoja nikkaroimalla. Snellin kommentti tullin avuttomuudesta tuntuu olevan "the bottom line". Siispä vaan ostokuitin kanssa valitusta tekemään, "don't take 'no' for an answer". Todellinen markkinahinta yhteismarkkinoilla eli maksamasi hinta esim. Saksassa: eikö se ole markkinahinta? Miksei se olisi?
      Esim. 29 % lopullisesta hinnasta muotoutuu, kun ensin tehdään pieni käänteislukuaritmetiikka:
      ostohinta / (1-0,29)=ostohinta / 0,71
      lopputulos: ostohinta 41 prosenttia. Sen verran joutuu autoveroa maksamaan, elv on eu-oikeudessa kesken ja varmaan pian laittomaksi havaittu sekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2401
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2017
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1883
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1683
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1032
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1009
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe