Väsynyt

Viime kuukausien ja viikkojen aikana olen alkanut tajuta, että meillä ei ole tulevaisuutta yhdessä. Ja nyt - vihdoin - olen uskaltanut tehdä päätöksen... lähden pois.

Olen vain niin väsynyt, en jaksaisi enää aloittaa alusta. Olisi niin paljon helpompaa vain päästää tästä elämästä irti, lähteä pois ihan kokonaan. En usko, että elämääni tulee koskaan mitään kaunista, haaveet rakkaudesta ja lapsista kannattaa unohtaa. Miksi jatkaa sisällötöntä, kipeää elämää..?
111777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hei,

Kauneus ja ilo odottaa sinua! Sinun on vaan avauduttava näille asioille ja tehtävä muutama ehkä kipeältäkin tuntuva päätös.

Voisit ottaa yhteyttä vaikka lähimpään terveyskeskuskseen ja kertoa tämän hetkisistä ajatuksistasi.

Rauhallista Joulua Sinulle Ystävä Hyvä!

Äänestä

Kannattaa jatkaa, koska eit voi nähdä tulevaisuuteen, etkä tiedä mitä kaikkea kaunista sinua odottaa. Tuska tulee hellittämään!!! Itseään ei voi kadottaa toisen vuoksi, kukaan ihminen ei ole sen arvoinen.

Äänestä

Minunkin elämäni on heittänyt häränpyllyä, moneen kertaan, ja lupaan Sinulle nyt ja tässä että muutos tulee kuitenkin yllättävänkin nopeassa tahdissa.

Ja aatteles, eihän tosta ole kuin yksi suunta......

---ylöspäin.

Äänestä

Elämä on välillä tällaista. Etköhän sinäkin vielä onnesi tule saamaan.

Äänestä

Itselläni on ollut samanlaisia tuntemuksia... Nyt erosta on kulunut puolitoista viikkoa ja kipu alkaa helpottamaan... Päivä päivältä on parempi olo! Asunnon sain eilen, muutto on muutaman viikon päästä ja saan rakentaa omaa pesääni! En malta odottaa oman elämäni alkamista! Olen varma, että jossain vaiheessa löydän miehen, jonka kanssa saan tehdä perheen, mutta sen aika ei ole vielä, vaikka olisin kovasti halunnutkin. Nyt saan elää itselleni. Kokonaan!

Äänestä
  • Silloin ollaan heikoilla, jos elämän mielekkyys on kiinni siitä, onko seurustelukaveria vai ei. Silloin voi tulla roikuttua liika toisessa ja suostuttua huonoihinkin suhteisiin. Tuntuu siltä, että ihmiset syösyvät pakonomaisesti uusiin suhteisiin ja yksin elämistä pidetään jonkinlaisena epäelämänä tai välivaiheena. Elämän mielekkyys ja onnellisuus pitäisi pystyä löytämään parisuhdetilanteesta riippumatta (työ, harrastukset, ystävät jne.) ja hyvä parisuhde on sitten se rusina pullassa. Totta kai suhteen päättyminen tuntuu pahalta, mutta itsetuhoiset ajatukset ovat hälytysmerkki. Kannattaa hakea apua, jos alkaa tuntua ihan toivottomalta.

    Äänestä

  • ypy kirjoitti:

    Silloin ollaan heikoilla, jos elämän mielekkyys on kiinni siitä, onko seurustelukaveria vai ei. Silloin voi tulla roikuttua liika toisessa ja suostuttua huonoihinkin suhteisiin. Tuntuu siltä, että ihmiset syösyvät pakonomaisesti uusiin suhteisiin ja yksin elämistä pidetään jonkinlaisena epäelämänä tai välivaiheena. Elämän mielekkyys ja onnellisuus pitäisi pystyä löytämään parisuhdetilanteesta riippumatta (työ, harrastukset, ystävät jne.) ja hyvä parisuhde on sitten se rusina pullassa. Totta kai suhteen päättyminen tuntuu pahalta, mutta itsetuhoiset ajatukset ovat hälytysmerkki. Kannattaa hakea apua, jos alkaa tuntua ihan toivottomalta.

    Tietenkin myös perhe! mikäli on elossa. Ja jos ei ole niin tietenkin hyvät muistot perheestä elävät aina.

    Äänestä

  • Unohtui kirjoitti:

    Tietenkin myös perhe! mikäli on elossa. Ja jos ei ole niin tietenkin hyvät muistot perheestä elävät aina.

    ...tai huonot muistot:0 Kaveripiiri voi jollekin olla perhettäkin tärkeämpi.

    Äänestä

  • Ypy kirjoitti:

    ...tai huonot muistot:0 Kaveripiiri voi jollekin olla perhettäkin tärkeämpi.

    Itsekin olen juuri eronnut ja olo on mitä paskin. Välillä ei saa mitään aikaiseksi eikä mikään oikeastaan huvita. Olo on kuin olisi jossain sumussa kokoajan mutta pakko vain uskoa että elämä voittaa ja tulee se kesäkin sieltä! Tsemppii vaan kaikille kohtalotovereille.

    Äänestä

  • Mitäs mies perheestä höläjää. Kipu ei kuulu helpottaa noin vain tai siten on vain täynnä sitä itseään. Mahdoitkohan edes vuotta olla kimpas. Vai uhkailiko vaimoke puukolla vai kävikö aina vieraissa?

    Äänestä

Elä ajattele noin. Vaikka mikäpä olen sanomaan. Mulla menee tällä hetkellä tosihuonosti ja yritän muka jatkaa.
Avoero tuli, saa nähdä saanko entisestä "yhteisestä" omaisuudesta mitään. Työpaikka meni. En edes jaksa surkutella. Mut odotan vain ihmettä. Eipä tässä muuta. Kyllä sä vielä onnen löydät.-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tähän elämään kirjoitti:

Viime kuukausien ja viikkojen aikana olen alkanut tajuta, että meillä ei ole tulevaisuutta yhdessä. Ja nyt - vihdoin - olen uskaltanut tehdä päätöksen... lähden pois.

Olen vain niin väsynyt, en jaksaisi enää aloittaa alusta. Olisi niin paljon helpompaa vain päästää tästä elämästä irti, lähteä pois ihan kokonaan. En usko, että elämääni tulee koskaan mitään kaunista, haaveet rakkaudesta ja lapsista kannattaa unohtaa. Miksi jatkaa sisällötöntä, kipeää elämää..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu