Lappeenrannan Huhtiniemestä löydetyt luurangot ovat todennäköisesti 1800-luvulta, Keskusrikospoliisi toteaa. Vainajat eivät KRP:n mukaan liity huhuttuihin jatkosodan aikaisiin teloituksiin. Yhdestäkään luurangosta ei ole löytynyt merkkejä, jotka viittaisivat väkivaltaiseen kuolemaan.
Lue lisää Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id49711.html
Uskotko sinä, että jostain joskus löytyy jatkosodan aikainen teloitettujen hauta vai onko huhu kertakaikkiaan perätön?
Lue lisää Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id49711.html
Uskotko sinä, että jostain joskus löytyy jatkosodan aikainen teloitettujen hauta vai onko huhu kertakaikkiaan perätön?
Vastaukset 65
Vanhimmat
runsaan luu- ja kallosadon. Nyt sitä on vain raapaistu. Ei aihetta enempiin päätelmiin tämän yhden kuopan perusteella.
olla sinun haluamasi tulos tutkimuksista? Oletko kovin pettynyt?
Niin, eipä siitä ole vielä pitkä aika, kun Iltalehdessä kirjoitettiin putkihitsaajasta, joka oli löytänyt useampia pääkalloja Lappeenrannan kasarmialueelta maakaasuputken asennuksen yhteydessä. Mahdetaankohan tätä tutkia??
Taisi olla toissa vuonna kun Santahaminasta löytyi kalloja putkiasennusten yhteydessä. Eli sotakoulu kyllä mutta väärä. Helsingin kalloja ei sen kummemmin tarvi tonkia, koska Santahaminaan on haudattu joukkohautaan Viaporin pommituksissa kuolleiden sotilaiden ruumiita. Joukkohautojen sijainnista vain ei taida olla vieläkään tarkkaa tietoa. Tuolloin löydetyt luurangon osat löytyivät Viaporin pommituksissa kuolleiden muistomerkin lähettyviltä Maanpuolustuskorkeakoulun alueelta.
Luulen että ruumit ovat 1800-luvun loppupuolelta, kun Aleksnteri III oli vallassa. Hän oli isäänsä Aleksanteri II:a tiukempi, jolloin häntä vastaan kapinoivat taidettiin teloittaa kyseiset uhrit. Ruumiiden ikä saadaan selville radiohiiliajoituksen avulla, jossa etsitään hiili-14:ä.
kuolema..joten eivät ole telotettuja,vaan normaalisti kuolleita vaikka sairauksiin tai myrkytettyjä.
Kyl. niitä toisen maailman sodan ruumiita löytyy kun vain, kaivetaan oikeasta paikasta.....
.. toki löytyy ja paljonkin, mutta pitää kaivaa muutama kymmenen kilometriä idemmästä rajan takaa ;)
ammuttiin loppukahinoissa aivan älyttömistä syistä ja yksi ammuttajista oli tämä "suuri suomalainen sotasankari" joka kuoli muutama vuosi sitten.Todistajiakin ammuttamisille löytyy vielä, mm. oma isäni on yksi heistä.Että tälleen,osattiin sitä tälläkin puolella.
Hahahaah! Tais isäsi olla kusisukassa pakeneva paskiainen, joka ei pystynyt paikkaansa pitämään kovissa paikoissa. Noh, sillehän ei mitään voi. Sotien jälkeen sitten hymäiltiin villasukat jalassa ja viimeistään YYA-sopimuksen aikaan uskallettiin jo kovempaankin ääneen myöntää kannattavansa kommunismia. Itse toki jatkoit samaa aatetta, ruskeat sammarit, rumat rillit ja joku järkyttävä villapaita päällä pistit menemään 60-luvun mielenosotuksissa ja silloinhan myös olivat viimeiset seksikokemuksesi. Nykylakihan saattaisi tosin olla erimieltä siitä, että se sammuneiden paneminen olisi hyväksyttävää. Noh, mitäs sitä ei opiskeluaikoina kokeilisi.
Jos teistä tuntuu, että asutte rajan väärällä puolella, niin voin omakustanne hintaan raahata teidät rajan taakse. Jos taas tuo iki-ihana punainen aate on se TEKIJÄ, niin saatanpa jopa maksaa puolet summasta, jonka tarvitset johonkin sosialistimaahan matkaamiseen.
Sosialismi on kuollut, nyt olisi jo aika kuopata sen viimeisetkin kannattajat. Kuten joku jo mainitsi, että teloitettuja olisi alta 10, täytyy sanoa, että virallisia teloitettuja on 19 kappaletta. Näistä yli puolet tuon perääntymisajan hommista. Nyt kommarit vaan kaivelemaan kaikki horsmaa työntävät raadot koko Suomen alueelta. Josko vielä joku raato nappais ja saatas Suomeenkin kunnon natsimuistot. Sillä natseja ja murhaajiahan kaikki veteraanit ovat, vai mitä?
taitaa olla ylänappi pikkasen tiukalla jos millään pystyisit hölläämään sitä...
isäni oli vapaaehtoinen ja toimi lääkintämiehenä 17 vuotiaasta aina sodan loppuun eli ei todellakaan ehtinyt harrastamaan sinun tapaistasi aivotonta uhoamista.Poliittiselta kannaltaan hän oli maalaisliittolainen,en tiedä mahdatko edes ymmärtää mitä se tarkoittaa mutta suomennan sen verran että keskustapuolue on kai lähinnä sen manttelinperijä.Mikäli et tiedä niin sinun kaltaisesi suunsoittajathan sieltä käpykaartiin karkasivat muka aatteellisiin syihin vedoten ja heidän henkinen perimänsä (kuten sinä esim.) kirjoittelevat tänne samankaltaista roskaa mitä sinä sormistasi vuodatat.Tosiasioiden kanssa tuolla sinun väittämälläsi ei ole mitään tekemistä, 19 varmasti teloitettiin ja moneen kertaan.Kuinka monta sataa suomalaista sotilasta omat tappoivat on ja jää hämärän peittoon,sitä tosiasiaa ei natsimieliset idiootit pysty kumoamaan.
Todelliset sotiemme veteraanit ansaitsevat jokainen meidän kunnioituksemme ja samasta syystä olisi selvitettävä miksi ja kuinka monta heistä teloitettiin perusteettomasti.Kuten isäni kertoi niin nekin pojat jotka kyseinen sotahullu upseeri ammutti olisivat lähteneet takaisin vitjaan jos olisivat saaneet edes syödä ja levätä hiukan vuorokausien valvomisen jälkeen.Sinä tuskin edes kykenet kuvittelemaan millaista siinä tulimyrskyssä makaaminen teki näiden poikien hermoille,eikyse ollut siitä oliko kyseessä kommunisti vai porvari,samanlaisia kuolevaisia ne kaikkiolivat.Ja mikäli hieman viitsisit vaivautua tutkimaan asioita niin huomaisit että eniten kaatuneita löytyy juuri työläisten,ts. vasemmistolaisesti ajáttelevien, keskuudesta.Ei silloisen isänmaan puolustaminen kysynyt jäsenkirjaa eikä poliittista kantaa,kommunistit seisoivat siellä varmemmin kuin pahimmat sotakiihkoilijat.Mutta siitä huolimatta en ole koskaan ollut kommunisti enkä tulekaan olemaan ja kuuskyt luvulla olin vasta ala-asteella mutta vasemmistolainen olen ja hemmetin ylpeä siitä.Vielä ylpeämpi olen siitä että isälläni oli munaa mennä siihen helvettiin vapaaehtoisena, minä tuskin siihen pystyisin ja sinunkaltaisiasi ei sinne saisi edes pakolla.Te keskitytte suunsoittoon ja se on ainoa mihin pystytte.
tätä lahtaria vollottajaa on kommari tainnu purasta perseestä......
hautausmaalle kun menis lapioimaan sankarihautoja niin varmasti löytyis luita!
Ja jokin painoi hänen mieltään.
Melkoisen epävarmalta vaikuttaa ajoitus. Kenties johonkin kulkutautiin kuolleita. Miksi vainajien ei anneta nukkua rauhassa?
no ei kai hautakiveekään näkyny että
SELVENNÄ P..KELE..
En uskoa enää yhtekään Suomessa tutkitun,eikä päätetyn ratkaisun !!!!!!
Estonian perusteillä!!
Toivon että kommentti oli taas vain vitsi...
ei totta
Älkää uskoko ilta sanomien vääristelyihin.
suomessa ei teloituksia ole jouduttu tekemään kuin alle kymmenen 1939-1944 aikana (osaksi väärin perustein)
kommunistit liioittelee ja/tai väheksyy tiettyjä asiota kroonisesti mitähän neuvostoliitto teki esim:
aseistakieltäytyjille (niska laukaus)
näyttää. Esitä muuta faktaa, äläkä vihjaile. Odottelen.
Toivottavasti kaivavat lisää,että saadaan jokin selkyys tähän asiaan.Koska huhu kertoo muistakin huhtiniemen paikoista jossa "pitäisi"olla joukkohauta.
Tähän sopii yleisön toivomuksesta "Huhtinemen marssi".
"Mitä me teemme ystävä kallis,
kymmenillä luurangoilla?
-Niistä me rustaamme selityksiä,
joukkomurhia, sala-oikeuksia.
Sitä me teemme ystävä kallis kymmenillä luurangoilla!
Mitä me teemme ystävä kallis,
sadoilla sadoilla luurangoilla?
-Niistä me huudamme "MYYTIT MURTUU!!",
Suomi on paha ja Neukkula hyvä!!!
Sitä me teemme ystävä kallis sadoilla sadoilla luurangoilla!
Mitä me teemme ystävä kallis,
tuhansilla luurangoilla?
-Niistä me syytämme suomalaisia,
isänmaallisuutta rikokseksi väitämme.
Sitä me teemme ystävä kallis tuhansilla luurangoilla!
Mitä me teemme ystävä kallis,
miljoonilla luurangoilla?
-Niillä me jauhamme oppikirjoissa,
"kertokaa se lapsillenne" -aivopesuvihkoissa.
Sitä me teemme ystävä kallis miljoonilla luurangoilla!
Mitä me teemme ystävä kallis,
sadoilla sadoilla miljoonilla?
-Niistä me täysin vaikenemme,
kommunismin uhreista hyssyttelemme.
Sitä me teemme ystävä kallis sadoilla sadoilla miljoonilla!
Mitä me teemme ystävä kallis,
mijardeilla luurangoilla?
-Niistä me öisin unta näämme,
tyynesti tyynyyn kun painamme päämme.
Sitä me teemme ystävä kallis miljardeilla luurangoilla!"
Kirjoittanut Ahkera Johannes-oppilas Topi Kutvonen "Ex Oriente Lux" -looshista.
Kiitos näistä monista sanoista joita minunkin mielestä ois pitänyt kirjoittaa , mutta en osannut noin hyvin KIITOS
Ei tos oo mitään järkee...Ja huonostipa on kirjoitettu.
asiassa jotka nuorena kokivat?
samaa mieltä
Nonniin.. Tämä oli odotettavissa..
Lukekaa ystävät OI LUKEKAA kirjasto on kaikkien käytössä (oikeita kirjoja ei romaaneja)
kirja esim.
kesäkuu 14 päivä kun virolaisia lastattiin juniin
Stalinin määräyksestä. SE SAMA KOHTALO OLI MEILEKKIN MÄÄRÄTTY ONNEKSI PAPPAMME TAISTELI VAPAUDEN PUOLESTA
.. että kun oman maan voittajat tutkivat omia sotarikoksiaan. Olisihan kiva tietää olisiko Serbit löytäneet yhtään joukkohautaa jossa olisi ollut tapettuja kroatteja, albaaneja tai muslimeja - tuskin. Olisiko siis aiheellista, että Huhtiniemenkin tutkisi jokin riippumaton taho eikä mahdollinen syyllinen tai hänen perillisensä.
Eihän meillä ollut virallisia partisaani uhrejakaan niin kauan kuin valtaa piti Moskova. Olisi ihan kiva oikeesti tietää mitä se kaukopartiomies Koivisto kavereineen rintaman takana puuhasi? Tuskin hekään paljon todisteita toiminnastaan jättivät, jos joku siviili sattui heidät näkemään.
KAUKOPARTIO MIEHIEN TEHTÄVÄ OLI TUTKIMINEN JA KAIKKIEN TEITTEN LIIKENTEEN SEURAAMINEN . VIIMISEEN ASTI PITÄÄ VÄLTTÄÄ YHTEENOTTO.
Riippui tehtävän luonteesta!Jos Mauno Koivistoa tarkoitat hän ei ollut varsinainen kaukopartio mies kuten ei myöskään Törnin porukka.oikeat kaukopartio osastot toimivat päämäjan alaisuudessa ja varmasti syyllistyivät jonkinlaisiin sotarikoksiin se varma juttu tietenkään kaikki historiikit eivät sitä myönnä.Mutta ukkini toimi vuosina 1942-1944 tälläisessä osastossa ja myönsi muutaman tapauksen ennen kuolemaansa jossa oli itse ollut mukana.
En laske kaukopartio miehiksi Manua kävi 1 lyhyen reissun
kun päämajankaukopartio miehet selustantutkijat on vieläkin eri asia kuin sabotassintekijät.
Tuho töissä on käynyt moniakin ryhmiä /osastoja
senhän me tiämme
Nyt meni viimeinkin vissiin
kommunisteilla turvat kiinni heh . (ymmärtäväisippä ees hävetä) meijätkö isänmaalliset alistettas höh ja höpö höpö
Iisalon veljeksiä (Mannerheimin ristin ritari Pentti Iisalo ja 3 muuta veljestä ) UROTEKOJA TEHNEENÄ !!! varmaan harmittaa että sisaren poika paavo lipponen myi ilmaseksi suomea pääministerinä
kaukopartiomiehet eivät olleet Päämajan alaisuudessa vaan osa toimi myös ns. rintamayksiköiden alaisuudessa.Mm. setäni toimi aikoinaan Rukajärven suunnalla kaukopartiossa tehtävänään tiedustella ja tehdä myös väkivaltaisia tiedustelutehtäviä.Elokuva Rukajärventie kertoo käsittääkseni osittain tämänkaltaisesta porukasta mutta mihinkään rikolliseen toimintaan he eivät syyllistyneet.Tuolla ylemmissä kirjoituksissani kerroin isästäni joka toimi rintamalla vapaaehtoisti menneenä lääkintämiehenä ja joutui todistamaan muiden aseveljiensä tavoin kuinka eräs erittäin tunnettu upseeri teloitutti omia sotilaita heidän silmiensä edessä.Sitä isäni ei ole vieläkään antanut tälle muutama vuosi sitten kuolleelle "kansalliselle julkkissankarille" anteeksi eikä varmasti ole ainoa.
Tuttavani isä on kertonut, että rintamalla ollessaan komennettiin miehiä riviin, ampumaan kaksi kertaa pakoa yrittänyttä suomalaista sotilasta, tämä tuttavani isä ampui "yli",koska ei halunnut surmata tuttua miestä.
Sitten sä heräsit ja veit kissan kuselle...
haha : luuletko todella,että sota kaipaa nynnyja luusereita ?????????????????? joom, sitten ne vei kissanraadot makkaratehtaalle ja.....pölö pölö taas
sausageslut
olet?joku HEIL-AATU VAI?
Ei löydy teloitettuja vankeja, koska heitä ei ole ollut todellisuudessa.
Miksi olisi syytä olettaa että Arnd Pekurinen olisi ollut ainoa teloitettu?
Olihan niitä muitakin, lepäävät kotikuntiensa hautausmailla, mutta eivät sankarihaudoilla.
Mielestäni myös teloitetut olisivat ansainneet päästä sankarihautaan.
ovat peräisin? nämä haudatut. keitä he ovat? olisi mielen kiintoista seurata näitä juttuja jos joku tietää missä niistä voisi lukea lisää ni laittakkee linkkejä!
Huhtiniemi kaivauksillakin haluttiin leimata syyttömät suomalaiset syyllisiksi rikoksiin jotta todelliset sotarikolliset pelastuisivat
Stalin tuomitsi syyttömät suomalaiset sotasyyllisiksi peittääkseen sen että oli itse syyllinen talvisotaan ja jatkosotaan
Samalla tavalla Libyan diktaattori Gaddafi tuomitsi syyttömät ulkomaalaiset sairaanhoitajat syyllisiksi libyalaislasten aids-tartuntoihin peittääkseen oman syyllisyytensä
Mannerheimista haluttiin tehdä murhakäskyn antaja
Todellinen sotarikollinen on Stalin joka antoi käskyn Katynin murhiin ja talvisodan aloittamiseen
ja Suomen itsenäisyyden uhkaamisen marraskuussa 1940
tehdä syyttömistä syyllisiä.Milloin joku diktaattori on eronnut vapaaehtoisesti jos on menettänyt uskottavuutensa.Ei milloinkaan
Uskottavuus on pelastettava tekemällä syyttömistä syyllisiä
hän olikin demokraattisen maan presidentti joka menetti uskottavuutensa
Huhticaust-lobby jauhoi koko syksyn "löytyneistä joukkohaudoista", vaikka mitään sellaista ei ole löytynyt. Miten tämä on mahdollista?
Veteraaneja ja sodassakaatuneita halvennettiin koko median voimin kuukaudesta toiseen, eikä kukaan kysynyt räksyttäjiltä tosiasioita. "Sota historia kirjoitetaan uudelleen!" blaa blaa...
Vasemmiston vaalikampanjahan tämä oli selvästi?
Kyläsanomien päätoimittaja Arponen ja harrastelija tutkija Tashin saivat selittää olemattomia ja hyökkäillä isänmaallisesti ajattelevia vastaan. SEURA-lehti, jonka tilaukset pitänee peruuttaa, teki jopa erikoisnumeron näistä valheista.
Tietenkään koko Lappeenrantaa ei ole myllätty, ja kunnes kuun takapuoli on rassattu, voidaan väittää että "kaivettiin väärästä paikasta". Ja näinhän valehtelijat tulevat tekemäänkin.
Huhti-hölisijät ehtivät kuitenkin väittää sotaoikeuden istuneen Huhtiniemessä, ja löytyneitä vainajia (13 kpl.) teloitetuiksi, ja vielä "jäävuoren huipuksi" sillä satoja ja tuhansia "teloitettuja" olisi muka löytymättä.
Tosiasiat:
1. Satoja miehiä ei ole kadoksissa kesän -44 taisteluista. Karkurit palautettiin joukko-osastoihinsa tai kävelivät kotiinsa. Vain joitain harvoja tuomittiin kuolemaan.
2. Huhtiniemen "Kareliatalo" oli ilmavalvonta- ja esikuntakäytössä kesällä -44. Siellä ei ollut tilaa sotaoikeuksille.
3. Kaikki löytyneet vainajat on haudattu jo 1800-luvulla, eivätkä he ole kuolleet väkivaltaisesti.
Sotahistoriaa ei siis kirjoitettu uudelleen, mutta Arposen ja Tasihinin uskottavuus meni pyöreäksi nollaksi.
http://tappis.555mb.net/
koko huhtiniemen luurankojutut.
ymmärtää minkälaisen joukkopsykoosin vallassa punakaartit lähtivät 1918 tekemään punaista vallankumousta
Samasta oli kyse tässä Huhtiniemi huhussakin
niin kirjaimellisen fiksusti kirjoitettu.
tosiaankaan ollut kysymyksessä PUNAvallankumous ja kommunisteja oli HYVIN pieni joukko. Venäjävastaisia suurin oli ja Suomen puolesta.
ja pappa TAISTELLUT Tampereella ns.punasodassa,ett' kyllä tässä historiA tunnetaan. JA TAUSTAT TIEDETÄÄN, ETTÄ,,
siltikään ei taida oikein olla tuo historia hallinnassa(äidinkielestä nyt puhumattakaan) kun tuollaisia päästelet tulemaan.Olisi ehkä syytä perehtyä sen aikaiseen elämään hieman paremmin ja tutustua taustoihin niin siitä voisi ymmärryskin hieman kasvaa.Tyhmyyttä tuntuu olevan jo ihan tarpeeksi vai meneekö tuo kaikki tietämättömyyden piikkiin?
/kansallinen konflikti (häpeästä puhumattakaan) olisikin syntynyt muunlaisesta lopputuloksesta. Sopiva lopputulos näillä tutkimuksilla aina välillä...
Jotenkin niin surullista, että kun tuo hauta osoittautui vanhaksi hautausmaaksi tms. Niin heti huokaistaan helpotuksesta kun ikäviä asioita ei paljastunutkaan...
EI kai tuollaiset huhut itsestään synny. Todisteita teloituksista on paljon ja vielä elää ihmisiä, jotka ovat ruumiita nähneet ja olleet ajamassa....
Mielellään suomalaiset ovat kaivelemassa hautoja balkanilla ja omalla takapihalla olevia joukkohautoja "ei sitten ollutkaan".
Myytti "kaukopartiomies Koivistosta" syntyi ja paisui kai vaalien alla mediassa eikä demarileirissä asiaa tietenkään haluttu korjata. Näin saatiin varmaan lisää ääniä isänmaallisilta tahoilta, jotka muuten eivät olisi demaria äänestäneet.
Nyt sitten taas valtakunnassa kaikki hyvin. Nurmikko kasvaa hyvin huhtiniemessä tai jossain..? Arvoitus ei vielä ratkennut !
Armeija ja monet tahot odottavat kohun laantumista ja pää voidaan painaa takaisin pensaaseen ja sieltä onkin sitten mukava kiikaroida, josko jossain maailmalla olisi joukkohautoja joita voitaisiin lähteä kohun saattelemana tonkimaan...
kerran noista omista teloitetuista joita todellakin oli ja joiden teloitusten todistajia elää edelleen.Isäni on yksi niistä joka joutui oman yksikkönsä ohella seuraamaan riviin komennettuna kun kaksi heidän aseveljeään ammutettiin.Nämä kaksi eivät olleet läheskään ainoita omien ampumia, siinä kaaoksessa ja tulihelvetissä sadat sotilaat pakenivat täydessä paniikissa ja monia niistä tuomittiin kuolemaan.
Pitihän se arvata,että tyyppilistä karjalaista luulosairautta koko juttu.
Karkalaisten"vilkkaus"=luulosairaus.
Kateellisempaa porukkaa saa hakea koko suomesta kuin mitä karjalaiset ovat.Pitänyt keksiä joukkosurmista koko juttu.
Ja ryssiähän koko porukka on muutenkin.Eiköhön ne muuta Lappeerannan kohta veäjänkieliseksi.
KARJALAISUUDEN SIELUNELÄMÄÄN SYVÄLLISESTI PEREHTYNYT FREUDI?