todellinen syy ei ole naisten "suojelu" vaan vallanhimo: halu määrätä muiden ihmisten seksuaalisuutta ja elämää. vallanhimo, kateus, alemmuudentunne, mustasukkaisuus, moralismi, uskonnollinen ahdistuneisuus- nämä ovat todellisia syitä: naisten suojelu on tekosyy.
prostituutio, oikeus myydä ja ostaa seksiä, on ihmisoikeus
prostituutio, oikeus myydä ja ostaa seksiä, on ihmisoikeus
Vastaukset 1
Vanhimmat
koskapa prostituutioon liittyy paljon muuta hämäräperäistä ja usein jopa rikollista toimintaa, on useimmin kuin usein niin, että ainakin jotain seuraavista YK:n ihmisoikeusjulistuksen kohdista rikotaan mm. liikkumisen rajoittamisella, vapauden rajoittamisella, muutenkin elämän rajoittamisella rikollisista lähtökohdista:
...
3. artikla.
Kullakin yksilöllä on oikeus elämään, vapauteen ja henkilökohtaiseen turvallisuuteen.
4. artikla.
Ketään ei saa pitää orjana tai orjuutettuna, kaikki orjuuden ja orjakaupan muodot on kiellettävä.
5. artikla.
Ketään ei saa kiduttaa eikä kohdella tai rangaista julmasti, epäinhimillisesti tai alentavasti.
...
9. artikla.
Ketään ei saa mielivaltaisesti pidättää, vangita tai ajaa maanpakoon.
...
12. artikla.
Älköön mielivaltaisesti puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan.
...
13. artikla.
13.1. Jokaisella on oikeus liikkua vapaasti ja valita asuinpaikkansa kunkin valtion sisällä.
13.2. Jokaisella on oikeus lähteä maasta, myös omasta maastaan, ja palata maahansa.
...
17. artikla.
17.1. Jokaisella on oikeus omistaa omaisuutta yksin tai yhdessä toisten kanssa.
27.2. Keltään älköön mielivaltaisesti riistettäkö hänen omaisuuttaan.
...
23. artikla.
23.1. Jokaisella on oikeus työhön, työpaikan vapaaseen valintaan, oikeudenmukaisiin ja tyydyttäviin työehtoihin sekä suojaan työttömyyttä vastaan.
...
24. artikla.
Jokaisella on oikeus lepoon ja vapaa-aikaan, työajan järkevään rajoittamiseen sekä määräaikaisiin palkallisiin lomiin.
...
29. artikla.
29.1. Jokaisella ihmisellä on velvollisuuksia yhteiskuntaa kohtaan, koska vain sen puitteissa hänen yksilöllisen olemuksensa vapaa ja täysi kehitys on mahdollinen.
----------------------------
Sen perusteella, mitä asiaa yhtään tunnen, sanoisinpa vahvasti, että en ole lähellekään samaa mieltä kanssasi.