Jos oot tuonu auton esim. Saksasta ja yrität sitä vaihtaa johonkin toiseen autoliikkeessä sinulle käy huonosti. Auto ei kelpaa vaihtotavaraksi. Autoliikkeet ovat tehneet periaatepäätöksen että tuontiautot saavat jäädä tuojien käsiin.
tuontiauton myynti
kokenut
479524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Tuohan kuullostaa ihan siltä kuin ei olis kilpailua ollenkaan... ja kaikki autokauppiaat on kavereita keskenään.
Kyllä nyt Joupukki riemastuu!
Yhden itse tuomani olen antanut vaihdossa merkkiliikkeeseen osataessani sieltä vaimolle uuden Yariksen. Aivan asiallisesti suhtautuivat ja hyvityskin oli asiallinen.
Toisen tuomani olen myynyt suoraan yksityiselle ja hinta oli suorastaan hyvä. Kuten oli autokin. Hyvää on aina helppo myydä.
Kolmatta olen menossa hakemaan tammikuun alussa...
miksikähän niitä autoja on pitänyt heti olla myymässä tai vaihtamassa kun ne on tuotu saksasta ?
tais olla jutussa taas vähän sitä poohjaalaastai paskakanjauhantaa?
olemme kaverini kanssa hänen tuonti audiaan koittaneet tarjota eri liikkeisiin, kaikki muut paitsi saksantuonti ja audi liikkeet ovat kieltäytyneet vastaanottamasta (tarjoamalla suorastaan naurettavasti).
ihmettelen vain sinun tapaustasi....
En minä niitä autoja nyt ihan heti ollut myymässä.
Ensimmäisen (VW Golf -98 1,6 ilmastoinnilla, totta kai) hain marraskuussa -02 vaimolle. Vaihdoin sen uuteen Yarikseen viime vuodenvaihteessa, kun kilometrejä oli 155 th. Vaimo vaan tahtoi näppärän punaisen Yariksen. Eli perhesovun takia "pakko" vaihtaa. Hyvä auto meni vaihdossa, mutta oli hyvityskin yllättävän hyvä.
Omaan käytööni hain -04 helmikuussa Volvo V70 TDI:n (-00 rekisteröity, mutta jo uutta korimallia). Auto oli täysillä vausteilla ja haettaessa ajettu 144 th. Naapuri ilmoitti heti auton nähtyään, että ostaa sen heti kun myyn. Varsin asiallinen auto, vaikka itse sanonkin. Mittarissa oli pari viikkoa sitten 206 th kun myin sen naapurille. Auto on edelleen "kuin uusi", eikä mitään tarvetta myymiseen olisi ollut. Mutta kun sain melkein kaikki siihen laitamani rahani pois runsaan 60 tuhannen kilometrin ajon jälkeen, niin menenin myymään.
Tammikuussa sitten hakemaan -02 mallinen D5 tilalle...
Hyvät joulut kaikille autoilijoille!
T:Tyytyväinen autoilija
ainakaan minulla. Tuovathan ne niitä autoja itsekin Saksasta. Kyllä autokauppiaat ymmärtävät, että parhaat käytetyt tulevat ulkomailta.
Sinun uskomuksesi on vanhaa tietoa.
Kuningaskuluttaja -ohjelman testissä tänä vuonna lausuttua:
"Jotkut liikkeet eivät ottaneet ollenkaan autoa vastaan, kun mainitsin, että kyseessä on tuontiauto. Silloin loppui keskustelu siihen. Yksi autoliike olisi ottanut auton puoleen hintaan. Ei ole mitään järkeä lähteä mukaan sellaiseen kauppaan".
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1350
Ehkäpä nämä meidän tuontiautoja hyvään hintaan autoliikkeille kaupanneet eivät vain voi myöntää tehneensä persnettoa enemmän kuin kuvittelivat.
Muahahaha!
Suomalaisilla autoliikkeillä ei ole mitään järkevää tarjottavaa, mihin laadukkaan tuontiauton vaihtaisi.Niiltä löytyy vain sikakorkealla katteella hinnoiteltuja uusia, ja suolassa hiekkapuhallettuja paskoja.
Tuontiauto markkinat elää omaa elämää ja kauppa käy asialliseen hintaan.Autokauppiailla varastot pullollaan vaihtoautoaja.No tuomani pari Mersua elää onnellisina hyvissä perheisä!
Tuontiauton halpuus kostautuu todellakin tarjottaessa sitä vaihtoon.
On sevää että kukaan ei halua ostaa autoliikkeestä "käytettyä tuontiautoa".
Tästä johtuen ns. kaksihintajärjestelmä on voimassa edelleen ja voittajana on ns. "suomiauto".
Itse ostan nykyisin käytetyn tuontiauton, koska hinta on todella alhainen.
No ehkä jossain peräkorven traktoautossa jossa muutenkin osaavat hinnotella vaan traktoreja...
Siellä tuo voi olla tottakin.
tarvitaan
Puoleen hintaan menee kaupaksi mutta sen päälle nihkeästi. Ei tule meille enä toista murheenkryyniä.
... niistä ei seuraa kokonaisuutena muuta kuin harmia. Miettikääpä hetkinen mm. seurauksia vaihtoautojen hintoihin ja sitä kautta autoilijoiden kykyyn vaihtaa auto UUTEEN autoon? Tällä tavalla meistä tulee vain Saksan epäkurantiksi käyneiden autojen kaatopaikka, jossa uutta autoa on todella vaikea ostaa jne... Ja sitten siitä suolasta vielä; Saksassa suolataan todella reilusti. Muuta puhuvat eivät ole ko. maassa ajaneet metriäkään...
Meinaat siis että 88 corolla jolla on ajettu Suomessa loskan ja suolan seassa 350 tkm on kurantimpi kuin vaikkapa 96 golf jolla on 150 tkm sorvattu saksassa?
Silloin tällöin on tullut sieltä kiinnostavia pelejä ostettuakin...Tiedätkö mikä sanoo "Klik"?
Semmoinen ääni kuuluu vaikkapa -71 avo-kuplan alta pultin auetessa kun asentaja iroittelee osia vaihtaakseen niitä uusiin.
-88 corollan alta ei kuulu semmoisia ääniä...koska kaikki irroitettavat osat ovat jo ruostuneet yhteen tai pois.
Ja siitä suolasta saksassa...muutaman kerran vuodessa siellä saattaa olla todella liukasta ja silloin siellä autot suorastaan matelevat...koska suolaa ei käytetä.
Ajokilometrejä saksasta on plakkarissa vuosilta 88-02, eri vuodenaikohin, eri vuorokauden aikoihin ja eri paikoista, niin kaupungeista kuin maaseudulta...ja kilometrejä en ole siellä laskenut,niin tekevät vain satunnaiset turistit.
No ei sitä suolaa siellä saksassa kesäkeleillä (keski- ja eteläsaksa) sentään kaduille lyödä. Joku tosin hakee autonsa esim belgian rannikoltakin, jossa suolapuhallus on jatkuvaa kesät talvet.
Lisäksi pienet etäisyydet ja tiukka katsastus, niin autot ovat hyvä kuntoisempia kuin suomessa.
ja olen ajanut... asunut 10 vuotta saksa /belgia akselilla.
Sanoisin, että niin kauan kuin suomessa katsastus on lähinnä läpihuutojuttu katiskoillekin, niin suomessa pidetään paskoja autoja liikenteessä ja tänne kannattaa tuoda vanhojakin.
Saksassa levitetään suolaa surutta moninkertaisesti Suomeen verrattuna. Älä viitsi tuollaista lapsellista jobbaripropagandaa täällä levittää.
Suomessa käytetään suolaa vuosittain 100000 tonnia pituus 1157 km leveys(leveimmästä kohtaa)542km
Saksassa käytetään tiesuolaa 500000 tonnia (viisinkertainen määrä) pituus 876km leveys 640km. Etenkin päätiet ovat ankarasti suolattuja.
Sakssa käytetään tiesuolaa keskimäärin 1.8 miljoonaa tonnia talvessa!!!
"...Durchschnittlich werden pro Winter in Deutschland 1,8 Millionen Tonnen Salz gestreut"
http://www.fuss-ev.de/themen/tausalz.html
Eli sieltä saa taatusti tönkkösuolattuja autoja!
Sellaisia autoja joilla ei ole suolattuja teitä ajettu on tietysti mahdollista löytää sekä Saksasta että Suomesta.
näytä tietävän tilannetta. Itse asun täällä ja suolan käyttömäärä riippuu aivan siitä, missäpäin maata ollaan. Pahimmat alueet ovat idässä ja kaakossa jossa on myös talvella lunta, viime talvena näkymät oli hurjia kun hallien ja ok-talojen katolla sitä oli pahimmillaan parin metrin kerros. Saksan länsiosissa lunta sataa vain muutaman kerran talvessa ja se sulaa yleensä seuraavana päivänä pois. Suolan käyttö sitten sen mukaista. Tavallisiin autoihin ei yleensä mitään alustan suojauksia tehdä mutta alustat pestään usein konepesun yhteydessä kun se ei paljoa kustannuksia nosta. Täältä löytyy varmasti paljon hoitamattomiakin autoja ja niitähän te sinne suomeen sitten ostatte häkkikauppiailta kun kaikki pitäisi aina saada mahdollisimman halvalla. Tällainen kuva minulle on ainakin tullut näitä keskustelupalstoja seuraamalla. Aina välillä täällä päässä vähän hävettää suomen ja etenkin suomalaisten autonostajien puolesta mutta minkäs teet, itämaa mikä itämaa.
Saksan runkotieverkosto on 227.000 kilometriä, josta moottoriteitä 11.000 kilometriä.
Suomen yleinen tieverkosto 70.000 km, joista valtateitä 13.000 km ja moottoriteitä hulppeat 650 km.
Kovin helppoa on suomalaisia manipuloida. Tälläkin provolla yritetään vain vaikuttaa suomalaisten auton ostajien käyttäytymiseen ja uskomuksiin taustana kotimaisten autoliikkeiden omat intressit.
Historian selvittäminen on vain tekosyy. Yleensä se on ihan yhtä epäselvä molemmissa. Merkkihuollon työt näkyvät tehtaan tietokannassa ihan samalla lailla molemmissa tapauksissa. Muut huollot, kolarit, korjaukset taas ei kummassakaan.
Vaihtelin vanhaa kopukkaa. Tuontiautoon olisi hyvitys ollut kolminkertanen suomiautoon verattuna.
ihan mielelläni tuontiauton vaihdossa. Hintakin on helppo laskea. Katsotaan ensin auton hinta mobile.de sivuilta, sitten tullin sivuilta vero ja saadusta hinnasta kolme tuhatta pois myyntikatteeksi. Siinähän se on auton hinta määriteltynä. Jos aikoo tuontiauton myydä( siis oikeesti) pitää hinnan olla kilpailukykyinen. Eli sellainen, ettei autoa kannata hakea itse, kun sen voi ostaa kauppiaalta.
Kaavalla olen ostanut itsellenikin "tuontiauton" ja oli kalusteltu lohkarilla sisähaaralla ja talvikummeilla ja ruostesuojattu ja lähti halvemmalla kotomaastamme kun jos olisi tuonnut itse, paremmassa kunnossakin kun nämä suolamarinaadissa olleet.
Hullua ostaa liikkeestä kun se niiden käytettyjen takuu on mitä on ja kerran olen kusetettu 1-0 mutta pommi lähti välittömästi kiertoon ja meni samalla tinkaushinnalla kun mitä maksoinkin tällä kertaa myös kerrottiin viat mitä oli eli pysykää vaan siellä Miinakentillänne rauhassa.
Hyvää Joulua sinne Häkkikoppiinne.
Käytettyjenautojenmyyjä on kaikkien kaveri (ehkä jonkun)
100 tkm ajettua, 20 vuotta vanhaa mersua vai, jossa on huoltokirja ja todisteet siitä, että auton edellinen omistaja oli 92 vuotias sokea pappi, joka asui saaressa.
Paljonko pyysit romustasi?
Jos olisit edes nähnyt saksalaista rekisteriotetta niin tietäisit, että rekisteriotteesta ilmenee auton kaikki omistajat, heidän syntymäaikansa, osoitteet ym. Sokeutta ei taideta merkitä, mutta titteli kylläkin. Esimerkiksi paavin edellisessä elämässään omistaman Golfin rekisteriotteessa luki "kardinal Josef Rattzinger".
Eli jos joku kauppaa sinulle 92 vuotiaan sokean kardinaalin (siis korkea-arvoisen papin) omistamaa autoa, niin sen kyllä näkee rekisteriotteesta. Kartasta voit sitten tarkistaa, jotta onko osoite saaressa vaiko ei.
Ihmettelin muutama vuosi sitten yhden eteläsavolaisen autokaupan tuontiautojen myynti-ilmoituksia. Niissä kun saksalainen omistaja oli järjestään keskimäärin 75-kesäinen mummu tai pappa ja autossa oli kilometrejä selvästi alle kymppitonni vuotta kohti. Viime talvena oli tällä palstalla kirjoitus jonka kopioin talteen ja joka taitaa selittää noita syntymäaikoja:
Saksassa onkin juuri tuollainen kohtelias tapa jonka soisi yleistyvän Suomessakin: Ajoneuvo rekisteröidään edullisempien vakuutusmaksujen vuoksi iäkkään sukulaisen nimiin - aina parempi mitä iäkkäämpi, ei kuitenkaan mielellään yli 100 vuotias - tällä sukulaisella ei tarvitse välttämättä olla edes ajokorttia. Ajoneuvoa käyttää tämän henkilön lapsi, lapsenlapsi tai lapsenlapsen lapsi.
Tilanteen näin ollessa ajoneuvon matkamittari kuitenkin tulee sisältämään ristiriitaista tietoa; ajoneuvon oikea omistaja on saattanut ajaa, hänelle sinänsä runsaat, 2000-3000 kilometriä vuodessa, kun taasen hänen nuorempi sukulaisensa on saattanut ajaa jopa kymmenkertaisen määrän vuodessa. Näinollen ajoneuvon mittari näyttää kymmenen vuoden kuluttua pahimmillaan jopa 250000 kilometriä liikaa. Mutta ei huolta. Viisas Saksalainen insinööri on keksinyt tähänkin ratkaisun: Menetelmän nimi on km-control. Siinä ajoneuvon matkamittari säädetään näyttämään kilometrilukemaa jota sen oikeasti kuuluisi näyttää.
Ja mikä parasta: Näin kaikki ovat tyytyväisiä! Ajoneuvon myyjä, joka saa ajoneuvosta hyvän hinnan, sekä ajoneuvon ostaja, joka saa ajoneuvon jonka matkamittari ei näytä liikaa.
Tässä oli taas niitä urbaanilegendoja.
Kirjoittaja ei ole taatusti ostanut elämässään ensimmäistäkään autoa Saksasta eikä tiedä saksalaisesta autoilusta yhtään mitään muuta, kuin mitä Essonbaarissa joku kertoi kuulleensa jonkun muun kertoneen.
Olen asunut Saksassa nyt jo 18 vuotta. Autoja olen ostanut perheellemme tuona aikana yhteensä 8 kappaletta. Vaimoni on saksalainen ja hänen veljensä on, yllätys yllätys pienehkössä autoliikkeessä töissä, ei toisin myyntipuolella. Tuntee alaa kuitenkin perinpohjin ja siksi olen käyttänyt hänen asiantuntemustaan useimpien autojen oston yhteydessäkin.
Voin kertoa, että tuollainen "jonkun esi-isän nimiin auton rekisteröinti" on täysin tuntematon tapa Saksassa.
Kuulemasi sadun mukaan tällaista tehtäisiin vakuutusmaksujen pienentämiseksi. Voin kertoa, että täälläkin vakuutusmaksujen suuruus määräytyy ennen kaikkea vahinkohistorian perusteella kerryttäen bonusta tai sitten ei. Jos joku ajelisi "isoisänsä" nimiin rekisteröidyllä autolla, ei omat bonukset alkaisi kasvaa lainkaan. Kun isoisä kuolee, omat vakuutukset ovat erittäin kovat bonuksien alkaessa täysin pohjalta. Ja siinä vaiheessa autokin on jo kalliimpi, joten vakuutukset ovat hinnaltaan todella kovat!
Siksi täälläkin on ylivoimaisesti edullisinta aloitaa bonusten keräys heti kortin saamisen jälkeen. Silloin autot ovat halpoja "baslerwageneita" eikä mitään kaskoja tietenkään oteta, van maksellaan vain pakollista liikennevakuutusta. Sitten keski-iässä siihen Mersuun on varaa ottaa kunnon vakutukset, kun on ne täydet bonukset...
Omistajat voivat olla selvillä, mutta se ei tarkoita sitä, että mukana tuleva huoltokirja kertoo totuuden. Yleensä juuri se huoltokirja onkin se väärennetty, jonka perusteella voidaan 20 vuotta vanhaa mersua myydä 100tkm:a ajettuna.
Uskokoon ken haluaa, minä en.
autoliikkeiden ja muiden tuontiautosuhareiden kautta ei saa muuta, kun ruuvattuja paskoja.
katkera.Onhan se ymmärrettävää kun on maailman kallein korolla ostettuna.Saksasta olisit saanut laadukkaan auto todella edullisesti,ja vielä olisi verojakin tulossa takaisin.
jutut täällä. Ja tämän nyt sitten kaikki uskoo. Ei sen puoleen, noinhan on saattanut jossain todellakin tapahtua, myös suomessa. Eipä vain taida sattua kohdalle etsimälläkään.
...et erota 20 vuotta vanhasta mersusta et onko se ajettu 100 tkm vai 500 tkm ni kyllä sun kannattaa lopettaa koko autoilu.......ei tartte kyllä olla suurikaan insinööri et erottaa sentään autosta senverran....
Juuri noin se menee, itselläni myös kokemusta näistä tuontiautoista. Ostin liikkeestä ja ihan tyytyväinen olin, kunnes tuli kuume ja vaihtaa piti. No lähes vuodenpäivät tarjosin vaihdossa(Ei kiitos, ei me oteta noita uustuontiautoja, ollaan ehty sellanen päätös) ja myin yksityisesti, mutta ei sitten millään, ei edes puoli-ilmaiseksi. Lopulta sitten kävi flaksi ja liike otti ja siirsi jobbarille, sain jopa suht kohtuullisen hinnan. Takkiinhan siinä tuli jossain määrin, kuten autokaupoissa tapana, mutta ei se köyhää koske ;)
Itse laitoin ilmoituksen elokuussa aamulla ennen duuniin lähtöä ja ennen duuniin lähtöä tuli soittokin, että sopiiko ruokkiksella tulla tekemään kaupat. Auto oli myynnissä ehkä 15 minuuttia.
Kun ostaa halvalla, niin voi hiukan halvemmalla myydäkin eikä arvonalennus juuri päätä huimannut. Sitä paitsi hyvä menee kaupaksi nopeasti. En usko, että nykyistäkään tarvitsee kauaa kaupitella sitten kun myyn.
Itse laitoin kanssa ilmoitusta nettiin yksi aamu ennen duuniin lähtöä ja pikkuisen ennen viimeistä enterin painallusta tuli jo soittokin. Kahvitunnilla tehtiin kaupat.
Olin kanssa laittamassa nettiin ilmoitusta tuontiautosta ennen töihin lähtöä. Kun olin aamulla laittanut koneen käynnistymään niin jo sieltä ostaja soitti. Ennen töihin lähtöä tehtiin kaupat.
Minä en ehtinyt edes laittaa ilmoitusta, kun ostajia tuli ovelle peräti 19 kappaletta. Sanoin, että ukko joka jää viimeiseksi pystyyn saa ostaa tuontiautoni.
Hemmo maksoi vielä 50 000 euroa yli, mikä oli mielestäni auton arvo.
tuunattu teinibemari ymmärtettävästi autokaupias katsoo kieroon..nämä saksasta ostetut yleensä ajetaan vuosi pari huoltamatta ja sen jälkeen yritetään laittaa kiertoon ja uutta tilalle..
Autokauppiaan on huono laittaa takuuta tälläiselle alle kymppitonnin riskipelille jonka ainoa huoltokirja on joku saksankielinen jonka todenperäisyyttä on vaikea tarkistaa..maine menee kauppiaalta jos tälläisten myyntikohteiden kanssa joutuu kinastelemaan asiakkaan kanssa..parempi jättää ottamatta..
Useimmiten kun sitä ostaa Saksasta niin sillä on jo ajettu pari vuotta huolto pitkäksi. Saksalaiset osaavat olla säästäväisiä etenkin auton huoltamisessa. Itselleni en sieltä autoa ostaisi, myyntiin kylläkin.
viimeinen huolto on usein tekemättä. Sen huollon hintaa kun ei saa myydessä takaisin. Teinibemareihin kannattaakin suhtautua varauksella mutta samoja bemareita on myynnissä myös tavallisten aikuisten jäljiltä ilman madalluksia, spoilereita, 17" vanteita ja muuta krääsää. Tuuninkivehkeistä kannattaa muutenkin pysyä erossa, kertoo yleensä myös edellisen omistajan ajotyylistä. Lisäksi näitä omistajia saattaa olla pitkä ketju. Suomen pikkupellet on vaan niin tyhmiä että niille pitäisi olla valmiiksi noita tuunauksia, ei ne osaa ajatella sen kauemmaksi taaksepäin.
.. kukin ostakoon auton sieltä mistä tahtoo. Jos haluaa maksaa liikaa, niin osta Suomesta! Itse hain suht uuden Audin saksasta, eikä siinä olen ilmaantunut minkäänlaista vikaa kahteen ja puoleen vuoteen. Ja ihan bullshittiä, ettei mene autokaupassa vaihdossa... johan rinta-juoppokin hakee autot sieltä. Suomipoika vaan säästää isosti, jos vähänkin ymmärtää autojen päältä ja hakee itse.
käy ihan hyvin. Suola-autokauppias ei pari vuotta sitten kelpuuttanut tuontihimmeliä vaihdossa kun oli kuulemma isot päälliköt niin määränneet, totesin tilanteen olevan niin että ajelenpa edelleen tuontiromullani. Ihan hyvin on mennyt pieniä kunnostustöitä lukuunottamatta ja verme on nyt todennäköisesti paremmassa iskussa ja pelleissä kuin silloin vaihdattelemani suola-auto josta olisin vielä maksanut hyvät välirahat.
Kun ei tuontiautot kelpaa niin eipä tarvi sitten itkeä autokaupan pysähtyneisyyttä, mitä enemmän autoja tulee ulkoa sen pienemmiksi käyvät suola-autokauppiaan markkinat. Huoltohinnoissa jo näkyy aika kivasti kuinka pienempi porukka maksaa saman summan kuin ennen isompi sakki ja per nuppi on mennyt aika suureksi tuntiveloitukset.
Minusta on ihan mukavaa kun ei tarvitse elättää suola-autokauppaketjuja ja kustantaa niiden lasipalatseja, merkkihuollon valohoito määräaikaishuoltoleimastakaan en viitsi kupla otsassa alkaa maksamaan kun ei siitä kovin paljon kuitenkaan hyötyä olisi.
Toistaiseksi mennyt auton kanssa hyvin, tosin naapurit ja tutut ja muut ovat haavi auki ja vinoilleet, että teilläkö on mersu, ihan kun eivät olisi ennen mersua nähneetkään!Hiukan tahtoo hymyilyttää niiden asenne!Olisiko se sitä kuuluisata kateutta? Muuten molemmat meidän perheen pojat ostivat kanssa äskettäin tuontiauton, eivät ole uusia, mutta todella hyväkuntoisia ja vähäajettuja!Terveisiä vaan ja hyvää Uutta Vuotta kaikille tuontiauton omaaville ja muillekin autoilijoille!
Oli tässä vuoden 97 Volvo, joka oli vielä vanhan systeemin mukaan muuttoauto, eli pidetty 3 v jne. Vain säästäen ajettu, mutta alunperin ulkomailta ostettu. Arvo 40 % vähemmän, kuin että auto olisi alunperin hankittu Suomesta verottomana. En ensin uskonut, mutta kun kolmesta liikkeestä sain samantyyppisen vastauksen, piti ruveta uskomaan, että menossa on kaikkien aikojen härskein ostokartelli. Asiaan ei vaikuttanut se, että kyseessä oli muuttoauto, vaan se rinnastettiin näihin viime vuosina maahantuotuihin.
Ja paskat.
Itse asiassa olen päättänyt, että en osta enää suomi autoja. Ne ovat yleensä mätiä muutamassa vuodessa. Kymmenen vuotta vanha Mustang on ihan puhdas pohjaltaan. Edellinen saman ikäinen Suomi jenkki taasen ihan ruosteessa ja puhki. Näin vain on näkkärit.
Jaa, muuten ostin tuontitavarana autoliikkeestä. Olisi outoa etteivät sitä huolisi vaihtariksi seuraavaan tuontiautoon.
Ostin lomareissulla pakettiauton hetken mielijohteesta saksasta WW-91 ja toin verovapaasti suomeen. Maksoi 500€ matkat ja paperit eli n.900€. Ajelin kesän ja vein liikkeeseen vaihdokiksi -99 citikan pakuun. Hyvitys 1700€ ja väliä joutui maksamaan 3500€.
-Eli ainakin vanhemmat pakut kelpaavat vaihdokeiksi ja tuominen kannattaa mikäli on pari päivää aikaa ylimääräistä.
..afrikkaan karjankuljetusajoneuvoiksi....