kokemuksia kaivataan

Lääkäri ehdotti masennuslääkettä ja en suostunut aloittamaan lääkitystä. Asia on kuitenkin vielä mielessä. Kertokaahan mitä masennuslääkettä syötte, ja haittavaikutuksia. Lähinnä minua kiinnostaa masennuslääkkeiden vaikutus painoon, koska olen kuullut että ne lihottavat. Yritän laihduttaa ja pelkään että jos alan syömään masennuslääkkeitä ja lihon, oloni vain pahenee. Se ei ole terveydellekään edullista
3411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mihin tarkotukseen niitä sulle suositellaan?
ite syön citalopramia -masennuslääke- paniikkihäiriöön 40mg/pv. se on aika yleinen. kauppanimiä esim. cipralex, sepram, citalopram hexal, cipramil... vaikuttava aine kaikissa sama. olen popsinu niitä kolmisen vuotta ja ovat kyllä tehokkaita. ite olin kans huolissani painonnoususta, paniikkihäiriöni kun oli tavallaan seurausta syömishäiriölle, mut se oli aika turhaa. tottakai saattaa ruokahaluun vaikuttaa mut siihenhän vaikutat sit sä että mitä suusta alas menee. ei ne lääkkeet itessään lihota sillee et sä et vois kontrolloida yhtään, älä sitä palkää. kannattaa lääkkeitä kokeilla, koska kun oma olo paranee (varsinkin jos sulla on masennus) ni sit jaksaa itestään huolehtia ihan eri tavalla. paha olo voi johtaa syöpöttelyyn ja muuta joten lääkkeet on sen suhteen pienempi paha.
tsemppiä ja rohkeutta!

Äänestä
  • niitä ei siis ainakaan mulla ole. ilmeisesti sopivat lääkkeet kun näin on. ainoa on se et jos niitä unohtaa ottaa muutaman päivän peräkkäin ni tulee pyörryttävä olo vähän mut sen sit tietää mistä se johtuu. ja tarkotushan ei oo jättää niitä ottamatta et onko toi nyt sit ihan oikea haittavaikutus.. ;oP

    Äänestä

  • edellinen kirjottaja kirjoitti:

    niitä ei siis ainakaan mulla ole. ilmeisesti sopivat lääkkeet kun näin on. ainoa on se et jos niitä unohtaa ottaa muutaman päivän peräkkäin ni tulee pyörryttävä olo vähän mut sen sit tietää mistä se johtuu. ja tarkotushan ei oo jättää niitä ottamatta et onko toi nyt sit ihan oikea haittavaikutus.. ;oP

    Voiko mies masentua? Entäs ei huvita, mikään???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääke masennukseen kirjoitti:

Lääkäri ehdotti masennuslääkettä ja en suostunut aloittamaan lääkitystä. Asia on kuitenkin vielä mielessä. Kertokaahan mitä masennuslääkettä syötte, ja haittavaikutuksia. Lähinnä minua kiinnostaa masennuslääkkeiden vaikutus painoon, koska olen kuullut että ne lihottavat. Yritän laihduttaa ja pelkään että jos alan syömään masennuslääkkeitä ja lihon, oloni vain pahenee. Se ei ole terveydellekään edullista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu