Onkno kukaan tuonut autoa sveitsistä?
Mikä on maan veropolitiikka entäs sieltä suomeen tuodessa?
Mikä on maan veropolitiikka entäs sieltä suomeen tuodessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
mitään kummempaa,eikös se ole eu;ssa
Normihomma
Minä, kun luulin ettei se olisi EU-maa.
Sveitsissä ei ole autoveroa,mutta sielätä tuotavista käytetyistä autoista peritään tulli ja sen lisäksi vielä maahantuonnin arvonlisävero,koska maa ei kuulu EU:hun eikä edes Euroopan talousalueesen kuten esim.Norja.
Taitaisi tulla kalliiksi Cosworth sierran haku sveitsistä
Amerikan autojen tuontikin on helpottunut huomattavasti.
Naapuri toi kolme servolettia viime keväänä.
Sähköpostia tullin henkilökunnalle ja vastaus tulee kyllä eikä ole jossittelua sen jälkeen.
sori jos tuli meikäläiseltä väärää tietoa
Joten tuonti maksaa paljon enmmän!
oon tuonut muutaman sveitsinkilpisen, eikä niissä oo ollut mitään ongelmia!
Sveitsi ei ole EU-maa, mutta kuuluu kauppapoliittisesti yhteisön piiriin siten että auton tuonti sieltä ei poikkea EU-maasta tuotavan auton tuonnista.
Esimerkiksi Tallinnassa on monia autoliikkeitä, jotka ovat erikoistuneet tuomaan autoja juuri Sveitsistä. Corwortheja, ja hyvin pajon Saabeja. Ja koska ne Tallinnassa ovat täsmälleen samassa hintaluokassa kuin Saksasta tai Belgiasta tuodut niin onnistuuhan tuo Suomessakin.
Kyllä ennen EU:hun liittymistä monista maista saattoi tavaraa tuoda EU-mahan tullita, jos viejä oli ns. authorisoitu viejä.
Minun tietoni mukaan Sveististä siis voi tuoda auton täsmälleen samoila kuluilla ja autoveroilla kuin Saksastakin.
Ja jos ei voi niin tuo Viron kautta. Onnistuu 100 % varmasti.
Kerros mulle pari liiketta virossa, jotka ovat kunnostautuneet Cossujen tuonnissa.
tietysti Lancia Delta Integrale -kaupatkin kiinnostaa.
Esko Antola tai joku muu EU-asiantuntija, kun on noin varmaa tekstiä?
"Sveitsi ei ole EU-maa, mutta kuuluu kauppapoliittisesti yhteisön piiriin siten että auton tuonti sieltä ei poikkea EU-maasta tuotavan auton tuonnista."
Ainakin ennen eu:n ulkopuolelta tuoduista autoista joutui maksamaan muistaakseni tullia(5%)sekä alvia koko kauppahinnasta sekä tullista..
Mut kun tuot sen sveitsin auton toisesta eu maasta minnekkä se on tullattu niin ei ole näitä maksuja varmasti..
mut kysy tullista
Kulkeissani ja ihan muuta autoa etsiessäni muutamn Cosworthin näin Hiiu Autopoodissa.
Kaikki löytyy erinomaisen helposti www.auto24.ee osoitteesta, myös tuon Hiiun sivut.
Satunnainen kulkija. Oli EU- ja ETA-asioiden kanssa miten tahansa niin Tallinnaan tuodaan paljon autoja Sveitsistä.
Joten jos joku tuo auton Sveitsistä niin ei muuta kuin Virossa rekisteriin ja sitten Suomeen. Se ainakin on varma tapa tuoda auto Sveitsistä samoin kuin sen toisi Saksasta.
Periaatteessa vaikka minun firmani nimiin auton voisi rekisteröidä. Toisaalta Tallinnassa on niin paljon Sveitsistä tuotuja autoja myynnissä että eiköhän haluamansa löydä suoraan sikäläisestä liikkeestä. Tietysti ne ovat kalliimpia kuin Sveitsissä, mutta huomattavasti lähempänä ja halvemmalla tuotavissa. Parin tunnin laivareissu, siinä kaikki.
Se, että Sveitsi ei ole EU-maa ei välttämätä tarkoita että se olisi rajun tullimuurin takana. Kas, kun on näitä erilaisia yhteisalueita ja sopimuksia.
Tuttua asiaa minulle sekä kuljetus- että maahnatunotiasioiden kautta. Mutta tokihan täysin varman tiedon saa tullista.
Jo auto on ollut Viron rekisterissä,,homma on OK.Kannattaa huomata ettei pelkkä tuonti Viroon tee autuaaksi,vaan yhteisön sisälle täytyisi maksaa ALV.
Tuoda voi autonsa toki mistä vaan mutta Eun ulkopuolelta se on kallimpaa...
Eikö pojat ole koskaan kuulleet esim. EFTA:sta? Länsi-Euroopassa ei teollisuustuotteilla ole ollut tulleja 30-40 vuoteen. Ei EU tässä asiassa mitään muuttanut. Ehkä ihmisille jäi väärä käsitys asiasta kun EU-kansanäänestyksessä tuputettiin sellaista propagandaa että EU:n ulkopuolella olisi jonkinlainen tullimuuri.
Kiitos. Asiallinen viesti!
Nyt on sellainen hassu tilanne, että useimmat keskustelijat autoista puhuttaessa sotkevat kaksi asiaa keskenään: tullin ja autoveron.
Hämmästyttävän vaikeaa noiden kahden asian välisen eron ymmärtäminen tuntuu useimmille olevan.
Olennaista siis on kysyä: peritäänkö Sveitsistä tuotavasta käytetystä autosta tulli (tullimaksu, joku prosenttiluku), ja eikö samaa maksua peritä EU-maasta tuotavasta käytetystä autosta.
AUTOVERON määrä tuskin riippuu tuontimaasta.
Olen samaa mieltä kanssasi: EU ei tuonut tullittomuutta. Se oli olemassa jo ennen Suomen EU-jäsenyyttä.