Autoni (Mondeo 96) vasen eturengas ei mene yhtä syvälle akseliin kuin oikea. Hieman ihmetyttää. Voisiko tämä olla mahdollista, jos on esim. haluttu korjata jotain tms? Eron huomaa selvästi kun katsoo vanteen keskustaa. Vasen rengas on ainakin sentin oikeaa ulompana. Näin oli myös kesärenkaissa. En vaihtessa ehtinyt tutkia asiaa sen enempää. Rengas on kuitenkin oikein asennettu. Vähän vaan mietityttää.
Vasen eturengas ei mene yhtä syvälle kuin oikea
JTTK
71005
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos siihen on joskus vaihdettu toinen vetoakseli ja se on eri valmistajlta voi akselinpäät olla eri pituiset. Mittaappa.
Joku tuollainen syy siinä varmaan voisi olla, koska vaikea on kuvitella, että se olisi joku vika. Pitää selvitellä tuo mainitsemasi asia ja katsoa vielä vähän tarkemmin kun seuraavan kerran otan renkaan irti. Nopeasti katsottuna kun vähän näytti, että siihen olisi ehkä hitsattu vähän ylimääräistä. Kiitti vaan vastauksesta!
Ottaisin kyllä äkkiä selvää mistä kiikastaa.
Vannehan kiinnittyy pyörän napaan joka taas on tiukasti koottu akselimutterilla ja pitää esim. pyöränlaakerin oikeissa välyksissä. Ainoa mahd. moiseen olisi, että joku on laittanut ylimääräisen välilevyn navan ja laakerin väliin mutta miksi???
Onko mutteri yhtä syvällä molemmissa akseleissa?
On tolla jo 10000 tuhatta ajettu ilman ongelmia. Auto menee huoltoon tammik. alussa, niin sittenhän ton voi katsoa. En kyllä usko että tossa on mitään surempaa ongelmaa. Ei tota autoa ole kolaroitu ikinä. Myöskään Euromasterilla, missä laitettiin uudet kumit ja tehtiin suuntaus ei tosta sanottu mitään ja ne tyypit vaikutti kyllä aika asiansa osaavilta (Pari muuta vikaa ne kuitenkin huomas ja niistä mainitsi).
Vaikea selittää tota tarkemmin kun ei kuvia. Rengas kuitenkin menee just siihen akselin "keskiosaan", joten ei se mitenkään pääse heilumaan tms. Se ei vaan painu ihan niin syvälle kun toiselta puolelta. Siellä on vaan metallia edessä, mutta kun en ehtinyt tossa aikaisemmin tarkemmin katsoa.
Joo muistan kun nuoret laittoivat 80 -luvulla napaan välilevyt saadakseen renkaat leveämmälle ja auton näyttämään siten menevämmältä. Ne oli kai aivan laillisia juttuja. Olisko tässä samanlaisesta asiasta kyse, mutta levy on unohtunut toiselle puolelle.
Ittellä oli golffi mikä oli kaadettu katolleen ja siinä oli tuollainen omituisuus.
Onkos vanteissa samat ET:t ?