miten teijän joulu men.. kävikös pukki,(miull ainaski kävi) ;) ja mitä mukavata toi ... ?taitaapi olla jo vanaha kyssäri mut mie halluun tietää.... ???
ja miten nuo tapaninajelut on mennynnä ... ite jouduin tai oikeastaan en pahemmin harannut vastaan ns. sukulaisvierailua ;)
ja miten nuo tapaninajelut on mennynnä ... ite jouduin tai oikeastaan en pahemmin harannut vastaan ns. sukulaisvierailua ;)
Vastaukset 8
Vanhimmat
siulla mahto käydä;) Tais mennä pukilta koko ehtoo siellä kuin ei se täällä kerinny poikkeen, ohimennessään vaan jonkun paketin viskonut.
Mutta on sillä pukilla hyvät apurit, hyvin ovat ottaneet selvää mitä puuttuu. Ja sitä tuli mitä puuttuu.
Tapaninajelu meni ihan rattosasti apukuskin paikalla istuskellessa ja ihaillessa kuinka hyvä kuski tuosta loppukesällä kortin saaneesta poijjaasta on tullut. Äitimuori ja muita sukulaisia tuli käytyä tervehtimässä.
Kaiken kivan merkeissä, syötyä tuli kuin hevonen sekä sukulaisia tuli käytyä moikkaamassa.
Harmi vaan ku olis kestänyt vielä pari päivää olis ollut hyvää aikaa leikkiä omilla lahjoilla ;)
Joulu tuli, meni ja saa pysyäkin poissa sen vuoden verran. Kauheeta häslinkiä taas kerran, ens joulun vietän jossain helvetin tynnyrissä ihan yksinäni.
Itse elän sen vanhan tradition mukaan, että joulu alkaa jouluaaton jälkeen. Markkinavoimat tekevät tahtomattaan palveluksen kristilliselle sanomalle kun ennen joulua, siis jouluaattona, päättyy se saatanan hössötys ja alkaa juhla. Sitä kestääkin sitten loppiaiseen saakka, jolloin joulu päättyy! Olen muuten harkinnut ottaa joskus käyttöön sen fiksumpien maiden käytännön, että lahjat jaetaan loppiaisena. Silloinhan ne oikeasti pitäisikin jakaa. Loppiainen on kuninkaiden eli "itämaan tietäjien" juhla ja nehän niitä lahjoja roudasi...
taas sillä välin, kun oltiin saunassa, söi nuorimmaisen kuistille jättämän joulutortun.
Mä sain lasketteluasun alle tulevan lämpökerraston, mutta sen verran tuhma oon ollut, että muuta en saanut, tai sainpas, muuta en kerro mitä :)
Tapanina haettiin mummuja syömään jouluruokia.
anoppilassa muorin patjalla yön hiljaisuudessa.
Ei käynyt pukki, en saanut mitään. Kinkut olivat loppuneet kaupoista, en syönyt kinkkua. Suklaata en syönyt palaakaan, saati lanttu- tai porkkanalaatikkoa, rosollia näin telkkarissa. Pisaraakaan en maistanut alkoholia, kun ei huvittanut. Kahvia meni ja tupakkaa jonkin verran, niinkuin aina muulloinkin. Tapanina lepäsin puoliunessa telkkua töllöttäessä ja se oli kivaa.
Tapaninajelu... meinasin nukkua
Kävin pitkällä kävelylenkillä ja kelluin ammeessa...kelpaako?