Mitä ihmettä porukka valittaa yötyöstä. Ottakaa loparit ja tehkää muuta jos yötyö ei maita. Mitä sitä vinkumaan, itse olette työnne valinnut. Ja jos yövalvominen rasittaa, niin menkää tohtoriin, kyllä sieltä yötyö kiellon saa.
Meidän töissä olen sanonut vinkujille että okei, minä alan mielelläni tekemään vain öitä, vaihdetaan sinun yöt aamuihin, minä teen. Vaan kuinkas käy...eihän se nyt sovi, ja valitus senkun jatkuu. Syynä on ne yövuoro lisät..aijai ne lisät, siinähän se syy yötyöhön vaikka henki menisi. Vaihtoehtoja löytyisi, mutta ahneus näköjään voittaa ja saahan sitä sitten valittaa entistä enemmän.
vinku vinku
4
1916
Vastaukset
- tri.Phill
Suurin osa suomalaisista ei harrasta työtään. Tämä tarkoittaa että motiivi töiden tekemiselle ei ole intohimo aihetta kohtaan, vaan elannon ansaitseminen, eli siis raha. Mitä enemmän työntekijä saa työstään rahaa sitä paremman elintason hänen on mahdollista itselleen hankkia. Eikö totta? Kaikki siis tavoittelemme samaa asiaa; rahaa.
Työ on iso osa ihmisen elämää. Siksi siellä täytyy myös viihtyä. Viihtyminen on paitse työntekijöiden, myös yrityksen johdon ja omistajien edun mukaista. Tutkimusten mukaan motivoitunut työntekijä kun on kustannustehokas. Hän sitoutuu yrityksen arvoihin, tavoitteisiin ja sisäistää työssään laatu-ajattelun. Hän tekee mielellään hyvää työtä, eikä työtä vain silmänlumeeksi. Työ 2000-luvulla onkin TYKY-toimintaa, työhyvinvointiseminaareja ja työviihtyvyyden lisäämistä. Se ei ole enää pelkkää niska limassa raatamista leivän eteen.
Yötyössä tulisi löytää nämä näkökohdat työlle. Kaikille tulee antaa tasavertainen mahdollisuus yötyön tuomiin lisäansioihin, mutta myös huomioida yötyön kuormittavuus työssä. Kuormittavuutta tulee pyrkiä vähentämään erilaisin toimenpitein ja työntekijöiden yksilölliset ominaisuudet huomioiden. Yhteistyötä tulisi tehdä työterveuyshuollon ja yrityksen HR-osaston kanssa.
Toivon että sinäkin laajennat näkemystäsi aiheesta. Sinun ei tarvitse todistella olevasi "kova jätkä" tekemällä vaikka pelkkää yötyötä. Sinäkin voisit löytää muuta sisältöä työhön ja elämään, kuin pelkän rahan havittelun. Ei yötyöstä saatava korvaus ole elämän suola, tai ei sen ainakaan pitäisi olla. Koita vaikka viettää aikaa perheesi tai ystäviesi kanssa ilman että olet uninen ja väsynyt viime yön töistä. Voit huomata että elämässä tosiaan on paljon muutakin kuin työ. - ei kade
Etkö ole päässyt yötöihin vai mikä on ongelmana?
Asenteesi ovat kovin agressiiviset, en ymmärrä muuten kuin niin, ettei sinua ole yövuoroon voitu päästää ehkä juuri agressiivisuutesi takia: olisit riski.
Jospa ottaisit asiallisemmin, voisi sinullekkin joku yövuoro tipahtaa, aluksi vaikka noin tuuraamisen merkeissä. - Ypäri
Samaa mieltä, oikea meininki! Valitukset pois ja työkkäriin jos ei kiinnosta! On ihmisiä jotka tekis mielellään yötöitä..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854960- 432756
- 952724
- 1982390
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj281953- 1331949
- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3581279Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51249