Sopiva hinta tuolle?

Kattelin uollaista vanhaa käytettyä autoa liikkeessä:

Mercedes-Benz E 200 CDI automaattilaatikolla. Vuosimalli oli 2004 ja hintapyyntö 27900 euroa ja kilsoja 230 tkm.

Tarjosin tuosta 17 tuhatta euroa, mutta myyjä naureskeli ettei se sillä lähde. Sanoin, että palataan asiaan sitten veroalen jälkeen ensi vuoden puolella.

Kovin hiljaista näytti olevan kyseisessä merkkiliikkeessä.

Nyt mietinkin, että tarjosinko liikaa tuosta autosta?
61761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Veroalen jälkeen käypä hinta tuollaisesta luokkaa 12...14 keur. Jos tosi helmi, niin max. 15 keur.

Äänestä

Tällä hetkellä tuo 17 tuhatta euroa noin paljon ajetusta on kenties jotenkuten vielä käypä hinta.

Ensi vuoden puolella veroalen jälkeen 15 tuhatta euroa on ehdoton maksimi tuosta.

Käy kokeileen sitten ensi vuoden puolella kun veroale on tullut tarjota siitä vaikka 13600 euroa. Sillä se voi lähtä hyvinkin silloin. Niin ja vaadi uudet renkaat kaupan päälle.

Äänestä
  • saksalaiset tulevat ostamaan käytettyjä autoja suomesta. Ei nyt sentään, pelkäävät mittariruuvauksia joista suomi on tunnettu jo saksassakin.

    Äänestä

Luja tuntuu olevan usko siihen, että autoverot tulevat putoamaan lähiaikoina. Hei, joulupukkikin meni jo!
Kyllä veroja tulee putoamaan. Ruuan arvonlisävero, kaikille tärkeä asia. Perintövero, monelle tärkeä asia.
Mutta että autovero. Ei, viime aikojen hurmahenkisyys on lähtenyt siitä, että Suomi on saanut kutsun EU-tuomioistuimeen. Saihan Nissekin kutsun tuomioistuimeen, eikä tuomiota tullut.
Valistunut arvaus on, että uusi eduskunta tekee periaatepäätöksen siitä, että muutaman vuoden aikana porrastetusti luovutaan auton hankintaverosta. Ja samalla nostetaan käyttömaksuja, ehkä otetaan jopa GPS-perusteinen kilometriurkinta käyttöön.
Mieluummin maksaisin nykyisen auton hankintaveron kuin alistuisin näihin muutoksiin!
Hankintavero menee kerran viidessä-kuudessa vuodessa ( sen jälkeen ajokilometrit 250-300.000) ja on selvästi ennakoitavissa talouslaskelmissa.
Huuhaa-ajattelusta järjen valoon!

Äänestä

noin paljon ajetusta ruostuvaasta mesestä on noin 16000-19000 ....jotain tuon maksimissaan on hyvittäneet vaihdossa.

Äänestä

maksaa alkaen n. 19.000 Euroa (kun vanhat taksit jätetään huomioimatta). Siis miksi Suomessa auton pitäisi maksaa vähemmän? Järki hoi... tarjota saa mitä vaan, samoin pyytää. Jos ns. veroalen jälkeen ko. pirssi maksaisi täällä 15.000 Ekee, niin silloin häkkimiehet Sakulandiasta tyhjentäisivät meikäläisten vaihtoautovarastot. Olis siinä rintajoupilla ihmettelemistä kun ostivat 2006 Saksasta kasapäin Mersuja ja ensi vuonna Sakut hakevat ne takaisin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hinta hukassa. kirjoitti:

Kattelin uollaista vanhaa käytettyä autoa liikkeessä:

Mercedes-Benz E 200 CDI automaattilaatikolla. Vuosimalli oli 2004 ja hintapyyntö 27900 euroa ja kilsoja 230 tkm.

Tarjosin tuosta 17 tuhatta euroa, mutta myyjä naureskeli ettei se sillä lähde. Sanoin, että palataan asiaan sitten veroalen jälkeen ensi vuoden puolella.

Kovin hiljaista näytti olevan kyseisessä merkkiliikkeessä.

Nyt mietinkin, että tarjosinko liikaa tuosta autosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu