kilpirauhanen

*kilppari

Onko kilpirauhasen vajaatoiminnasta haittaa tai estettä paastoamiselle? Minulla on lääkitys, mutta luin yhdestä kirjasta että paastoa ei suositella.

3

4063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kilpirauhastaudissa

      Kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa liian alhaisen lääkityksen kanssa nesteen kerääntymistä kehoon ja lihomista. Vältä kokonaan suolaa (tilalle pan-suolaa), sokeria (vain hedelmäsokeri käy), valkoisia jauhoja (käytä kokojyväjauhoja ja grahamjauhoja), syö puoli kiloa hedelmiä ja kasviksia päivässä ja liiku n. 2-6 km päivässä ja kerran viikossa käy uimassa vähintään 500 metriä uimahallissa, polje kuntopyörää TV:n edessä vähintään 5 min. päivässä, syö vain keitettyjä tai pariloitua ruokaa (ei siis öljyä tai rasvaa) ja leivälle laita kevytlevitettä (joka sisältää omega-rasvahappoja) vain teelusikallinen päivässä. Ja sitten yksi ruusunjuuritabletti ja joka toinen päivä yksi multitapsi-monivitamiini. Ja paljon positiivista mieltä matkaan! Koira olisi hyvää lenkkiseuraa ja koira takaisi, että kävelisit ainakin sen viisi kilometriä päivässä. Lykkyä tykö ja hyvää uutta vuotta toivoo toinen kilpparipotilas.

      • kilppari*

        Laitoin saman kysymyksen myös tuonne kilpirauhassairaudet osiolle ja siellä vastauksena oli että voi paastota. Mene ja tiedä kumpi on oikein, mutta yhdestä jo 80-luvulla kirjoitetusta kirjasta luin, ettei paastoa suositella. Samoin neuvosi oli niin vakuuttava, että taidan jättää paastoamisen väliin :))

        Onnellista Uutta Vuotta sinulle!


    • Anonyymi

      Olen paastonnut noin kuukauden. Syömäikkunani on usein noin kolme tuntia. Otin eilen verikokeen ja s-tsh oli laskenut 0.09 normaalista. Olen ottanut levaxiniä 100 mikrogrammaa päivässä monta vuotta. Nyt lasken määrä 75 mikrogrammaan. Oli iloinen yllätys! Paaston ansiota!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      264
      3231
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      77
      1295
    3. 66
      1203
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      933
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      931
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      41
      772
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe