Onko kilpirauhasen vajaatoiminnasta haittaa tai estettä paastoamiselle? Minulla on lääkitys, mutta luin yhdestä kirjasta että paastoa ei suositella.
kilpirauhanen
3
4053
Vastaukset
- kilpirauhastaudissa
Kilpirauhasen vajaatoiminta aiheuttaa liian alhaisen lääkityksen kanssa nesteen kerääntymistä kehoon ja lihomista. Vältä kokonaan suolaa (tilalle pan-suolaa), sokeria (vain hedelmäsokeri käy), valkoisia jauhoja (käytä kokojyväjauhoja ja grahamjauhoja), syö puoli kiloa hedelmiä ja kasviksia päivässä ja liiku n. 2-6 km päivässä ja kerran viikossa käy uimassa vähintään 500 metriä uimahallissa, polje kuntopyörää TV:n edessä vähintään 5 min. päivässä, syö vain keitettyjä tai pariloitua ruokaa (ei siis öljyä tai rasvaa) ja leivälle laita kevytlevitettä (joka sisältää omega-rasvahappoja) vain teelusikallinen päivässä. Ja sitten yksi ruusunjuuritabletti ja joka toinen päivä yksi multitapsi-monivitamiini. Ja paljon positiivista mieltä matkaan! Koira olisi hyvää lenkkiseuraa ja koira takaisi, että kävelisit ainakin sen viisi kilometriä päivässä. Lykkyä tykö ja hyvää uutta vuotta toivoo toinen kilpparipotilas.
- kilppari*
Laitoin saman kysymyksen myös tuonne kilpirauhassairaudet osiolle ja siellä vastauksena oli että voi paastota. Mene ja tiedä kumpi on oikein, mutta yhdestä jo 80-luvulla kirjoitetusta kirjasta luin, ettei paastoa suositella. Samoin neuvosi oli niin vakuuttava, että taidan jättää paastoamisen väliin :))
Onnellista Uutta Vuotta sinulle!
- Anonyymi
Olen paastonnut noin kuukauden. Syömäikkunani on usein noin kolme tuntia. Otin eilen verikokeen ja s-tsh oli laskenut 0.09 normaalista. Olen ottanut levaxiniä 100 mikrogrammaa päivässä monta vuotta. Nyt lasken määrä 75 mikrogrammaan. Oli iloinen yllätys! Paaston ansiota!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423597Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161506- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165