Odotin jo innolla H&M:n kevät-kesäkataloogia, sillä sieltä olen aina löytänyt itselleni oikein sopivia, kohtuuhintaisia ja nuorekkaita vaatteita. MUTTA, MUTTA: yhtään vaatetta ei ollut kokoa 46 suurempaa! En ollut uskoa silmiäni!
Äsken kahlasin heidän nettisivujaan läpi enkä sieltäkään löytänyt mitään erityistä isojen vaatteiden osastoa. Onko isot koot siis vain kaikessa hiljaisuudessa poistettu postimyynnistä?!
Äsken kahlasin heidän nettisivujaan läpi enkä sieltäkään löytänyt mitään erityistä isojen vaatteiden osastoa. Onko isot koot siis vain kaikessa hiljaisuudessa poistettu postimyynnistä?!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin joskus H&M:n myymälässä käydessä riemastuin kun alennusrekissä oli kaunis hame kokoa 46, joka on oma kokoni. Onneksi sovitin sitä ja eihän se mahtunut lähellekään kiinni. Epäilyttää että H&M:n koot ovat niukkoja, joten jos teette siellä ostoksia, sovittakaa.
Minulle kävi ihan samalla tavalla; odotin kuvastoa ja kun sen viimein sain, aloin oikein kerätä listaa, mitä tilaisin. Lista oli loppujen lopuksi tyhjää täynnä, kun ei ollut oikeankokoisia vaatteita ollenkaan myytävänä. Mistäköhän sitä nyt löytää isompia ja nuorekkaita vaatteita? :-/
Itselleni menee normaalisti koko 38 tai 40 joten kokojen riittävyys ei ongelma,mutta..
housuja ei voi tilata tai ostaa liikkeestä koska lahkeiden pituus menee suhteessa vyötärön kokoon. olen 177cm pitkä, mutta hoikka. jos otan vyötäröstä sopivan kokoiset housut lahkeista ne ovat 10 cm vajaat..
koot yleensäkkin ovat pienehköjä. s on osassa vaatteissa tosi pieni mutta jos sopiva on jopa xs... ei koskaan tiedä ennalta vaan jokaikinen yksilö on sovitettava...
Huomasin myös saman ja olin todella todella pettynyt ja vihainen. Pistin samantien kyselyä asiakaspalveluun ja sain vastaukseksi:
"Vähäinen kysyntä on syynä siihen, ettei kuvastoissa eikä nettimyymälässämme ole suuria kokoja. "
En voi kuitenkaan usko, että vähäinen kysyntä olisi oikea syy, koska yleensä tilatessa sai toimia nopeasti, että sopivia kokoja olisi enää JÄLJELLÄ. 48-50-52 koot loppuivat ENSIMMÄISENÄ.
Kertokaa muutkin pettymyksestänne ja närkästymisestänne heille sähköpostitse, jotta viesti menee oikeasti perille!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=4500000000000296&posting=22000000021059106