niin kaverit menee (miehen) suhteemme edelle. taas tulee vietettyä yksinäinen uus vuos kun mies on kaverinsa 30v. synttäreillä ja minua ei ole kutsuttu tai miesystäväni ei pyytänyt. ja minä, mites muutenkaan, kuskina. Tiedän ettei minun tarvi mutta on sellanen tunne et se olis mun velvollisuus. tää raastaa todella paljon mieltäni. emme pahemmin vietä "yhdessä oloa" kaksistaan, aina on oltava jossain ja tehdä jotain. muuta kuin olla vain. Aina kysyy no mitä me sitten tehtäis. miksei vaan voitas olla perjantai lauantai ilta kaksistaan ilman että siinä olis joku muu. tai et me oltais jossai baaris. mis mä joutuisin oleen kuskina. mä en jaksa. en siis jaksa. 3 vuorotyöläisenä mulla menee miehen tarpeet omieni edelle. rakastan miestä kyllä yli kaiken, mutta rajansa kaikella.
rupee vaan vituttaa ku ajattelen koko hommaa. eikä se suostu oleen mun kanssa kahdestaan. miks se on niin vitun vaikeeta. yhdessä ollaan oltu peräti 2vuotta ja saatana. ei se alus ollut tällasta.
kai mussa on jokin vikana. kun en kelpaa. vaikka asia ei ole niin. kunhan mies on tyytyväinen.
rupee vaan vituttaa ku ajattelen koko hommaa. eikä se suostu oleen mun kanssa kahdestaan. miks se on niin vitun vaikeeta. yhdessä ollaan oltu peräti 2vuotta ja saatana. ei se alus ollut tällasta.
kai mussa on jokin vikana. kun en kelpaa. vaikka asia ei ole niin. kunhan mies on tyytyväinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mahtaisi saada lippuja uudeksi vuodeksi? Jätä mies kavereidensa seuraan ja mainitse ilmoitusluonteisena asiana, että olet lähdössä silloin-ja-silloin risteilylle ja palaat sitten seuraavana päivänä. Ilman riitaa, uhmaa, uhoa, ihan vain yksinkertaisena totuutena. Jos saat jonkun kaverin mukaan niin aina parempi.
Ei kannata jäädä juoppokuskiksi, lähde hiukan lietsuun.
Jos ero tulee niin anna tulla.
Kuulostaa todella tutulta, kolmen vuoden seurustelun jälkeen erottiin kun mies oli koko ajan menossa eikä viihtynyt kahdestaan. Aina piti olla menoa ja meininkinä, viikonloput baarissa (minä kuskina) ja viikolla aina kavereilla. Päädyimme eroon sillä minä halusin jo vakiintua vaikka nuori olinkin. Nyt olen löytänyt sellaisen miehen joka on juoksunsa juossut ja haluaa vakiintua (minä 24 ja hän 30). Naimisissa olemme ja perhettä perustamassa :)
Ikäkä kyllä näin ulkopuolisena kuulostaa vähän siltä ettei hän taida olla sinusta kiinnostunut muuten kuin "kaverina" ja tietenkin seksin takia. Minusta tuo on varsin hyvä neuvo että lähde sinäkin juhlimaan omien kavereidesi kanssa jonnekin. Ei sinun ole mikään pakko olla kuskina. Jos miehesi ei ole kiinnostunut sinun kanssasi juhlimaan niin ei sinunkaan tarvi jäädä kotiin mököttämään. Kyllä se siitä alkaa sitten selviämään kiinnostaako ne yhteiset tekemiset enää vai ei.
joopa joo. oletpa sinä miehen löytänyt ja hänen rinnallaan roolisi ottanut, huh. tuo kaveri nyt vaikuttaa varsin pikkupojalta, jolla ei ole - vielä - mitään käsitystä parisuhteesta. ehkä jonain päivänä kasvaa, ehkä ei.
tyttö hyvä, ei tuo ole mitään parisuhdetta! tuo on hyväksikäyttöä ja tulee jatkumaan niin kauan, kun sinä annat sen jatkua.
hanki uusi mies.
...mieheni tekisi tuollalailla, siis että lähtee uudeksi vuodeksi jonkun synttäreille ja minua ei kutsuttaisi mukaan loukkaantuisin niin että ukko olisi ulkoruokinnassa välittömästi. Miten voit sietää tuollaista käytöstä? Se ettei sinua huolita geimeihin kertoo niin suuresta moukkamaisuudesta ja sivistymättömyydestä että sanat ei riitä kertomaan. En voisi elää ihmisen kanssa jolla on noin alkeelliset käytöstavat, kyllä parisuhteessa pitää olla huomaavaisuutta toista kohtaan. Kun tätä palstaa lukee alkaa tosiaan ihmetellä että miksi ja mihin kaikkeen ihmiset suostuvat ettei vaan tarvisi elää yksin.
En voisi kuvitellakaan, että mies lähtisi tuolla tavalla yksin ja jättäisi sinut kotiin. Minä laittaisin myös oman mieheni pellolle, jos käyttäytyisi noin. Miehellä ei ole mitään kunnioitusta sinua kohtaan.
ei kestä kauan toi suhde parempi vaan jättää ja ettiä parempi tai sit puhua vakavasti ja meet vaan virran mukana ottamaan keittoa tai sit sanot et sulla on muuta tekemistä ja meet omien kavereiden kanssa ottamaan sillä selvä :D
Minulla on aivan samanlainen tilanne kuin sinulla.Minua ei yleensä kutsuta avomieheni kavereiden kanssa juhlimaan eikä kemuihin muutenkaan. Tosin kelpaan kuskiksi kun heivaan häntä raveihin jne. Ne ovat hänen kaveritaan tosin näiden kavereiden tyttö ystävät ja muut ystävät kyllä tulevat juhlimaan.
Juhannuksena avomieheni lähti illalla myöhään kun puhelin soitto tuli kavereiden kanssa ja palasi muutaman päivän kanssa takaisin pahoin mielin ja annoin tietenkin anteeksi.
Nyt kun sisko tulee pitkän matkan takaa suomeen uuttavuotta viettämään perheensä kanssa viettämään on tämä kova paikka avomiehelleni kun hän joutuu englantia vääntämään kun olen siinä niin huono. Sanoi, minulle toivottavasti olet opetellut kieltä, ettei hänen tarvitse sitä vääntää se kun on niin rasittavaa. Arvatkaa miltä se tuntui, oma sisko tulossa jota näkee niin harvoin ja on ikävä.
Lähi baarissa sillä on silmät tummassa naisessa jatkuvasti ja minä en ole mitään. Olen päättänyt että sinne en enään mene, silloin kun se nainen on siellä molemmilla on silmä peliä toistensa kanssa, nainen on häikäilemätön kun tietää, että mies on varattu, sama koskee minun miestäni.
Nyt asiat muuttuvat minun ei tarvitse tälläistä elämää kestää. Alan elämään omaa elämääni.
Kun suhteessä ei ole edes sexiä joka piristäisi silloin tällöin.
Näin tyhmiä me naiset voimme olla!
Mustasukkainen hänestä en enään ole kyntensä mulle on jo näyttänyt mitä minusta ajattelee ja kuinka paljon minua arvostaa.
sitte ku saimme lapsia, niin joskus silloinkin. Näin vuosia myöhemmin hän on mennyt sitten yksin ja viettänyt viikonloppuja vieraiden naisten kanssa.
Nyt viisaampana laitoin vasta topin asialle ja aloin suunnitella uutta elämää ilman tällaista puolisoa. Ei hän sinusta kovasti välitä, niin kuin ei miehenikään minusta.
Sano kaverillesi mitä haluat elämältäsi ja yhteiseltä tulevaisuudeltasi. Mikäli jatkat samaa, niin sitä tulee piisaamaan. Ei hän miksikään tule muuttumaan, jos et itse siihen vaikuta. Muista, että parempi muualla kuin toisen hyväksikäytettävänä ja alistettavana
Mulla on samanlaisia kokemuksia, kuin sulla. Aika rasittavaa, tuntuu, ettei kunnioita mun tarpeita tarpeeksi, vaikka seksiä meillä on. Ajattelin aiemmin, että kun yhdessä asutaan myös yhdessä mennään nukkumaan, mutta ei toista voi muuttaa.. Pakko hyväksyä tai sitten jättää koko mies. Parempi teidän sopia jotain yhdessä erikseen, milloin vietätte aikaa yhdessä. Mun miehel on joskus ongelmia lupauksen pitämisessä.. On ollut vaikeeta, katson vielä tilannetta miten etenee.. Mutta en varmaan kauaa enää jaksa vaikka ollaan oltu 2,6v yhdes.
Pakkohan sunkin on opittava sanomaan EI. Sä nyt satut olemaan teinipoikamaisen miekkosen kanssa, joka tykkää tulla ja mennä enemmän niitten kamujensa kanssa. Voi olla myös että sillä on toiset naiset kiikarissa. Eikä välitä susta juurikaan enää nykyään.
Jos asut Jyväskylässä ja olet edelleen vailla toimintaa uuden vuoden illaksi, niin täällä ois bileet tiedossa!