Mitä on indie-musiikki?

asdfasdfs

Miten se eroaa popista tai rockista?

20

23495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän samaa...

      En oikeastaan tajua miksi musaa ylipäätänsä lokeroidaan niin paljon.. Kai se indie on enemmän undergroundkamaa, kuin "tavanomainen" valtavirran rock tai pop.

      • s/pdif

        Salli minun nauraa, jos The Killers tai Depeche Mode on indietä kuin joku iTunes väittää.

        Tässäpä teille lokakaivollinen indie-matskua:

        http://www.fonal.com/fonal.html ja sieltä aktivoi kuunteluun Jukebox.

        Itsekin kiinnostuin Ristosta, jonka "Aurinko aurinko plaa plaa plaa" olisi tuomittu vuoden parhaaksi äänitetekeleeksi, mutta minulle koko juttu on kuin repäisty Radiomafian Café Veijon baarista, jos joku nyt vielä muistaa proggiksen.
        Tsah!


    • riippumaton

      Sana indie-musiikki juontaa juurensa sanasta independent ja sillä tarkoitettiin aikoinaan pikkuyhtyeitä, jotka levyttivät pienille riippumattomille levymerkeille. Ajan kanssa sanasta muotoutui käsite tyylisuunnalle, jonka tyypilliset edustajat soittavat valtavirrasta poikkeavaa kitararockia.
      Käsitteenä indie on tietysti täysin veteen piirretty viiva ja monet bändit jotka aikoinaan uransa alussa luokiteltiin indieksi ovatkin nykyisin isoja nimiä ja valtavirtaa, kuten esim. R.E.M, Coldplay ja Radiohead.

      (toisin sanoen indie-bändi lakkaa - ainakin joidenkin puritaanisten indie-fanien mielestä - olemasta indietä sen jälkeen kun bändi lyö läpi, levyt nousevat hittilistoille ja bändi siirtyy jollekin suurelle vakiintuneelle levymerkille...)

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Indie_rock

    • saakelin typeriä musiikin jaottelulokeroita... :/ Periaatteessa mikä tahansa musiikki voisi olla "indietä". Riittää vain jos on "pienimuotoista" levy-yhtiö osalla tai riippumatonta itse yhtiöstä kokonaan. :/ Inhoan koko sanaa.

      • tonivaan

        jaotteluja musiikkiin, ovat ne sitten kuinka artifisiaalisia tahansa. Indie-etuliite musiikin edessä puolustaa paikkaansa niin kauan kuin siitä ei tehdä erityistä mainoskikkaan niin kuin valitettavan usein tuntuu käyvän. Tai siis mainoskikka suurille levy-yhtiöillä promovoitaessa taas yhtä "trendikkäältä" kuulostavaa bändiä.

        Monestihan pienillä, itsenäisillä levy-yhtiöillä julkaisukynnys tuntuu jostain syystä olevan tuotto-odotusten suhteen alhaisempi, joka mahdollistaa musiikin suuremman diversiteetin. Tätähän varmasti kaikki musiikinkuuntelijat toivovat. Jos siis meille tavallisille ostajille syntyy positiivinen kuva "indie-musiikista" niin hyväpä niin, eihän sillä lokeroida musiikkia muutoin kuin sen suhteen kuka sitä markkinoille puskee. Missä vaiheessa sitten pitäisi luopua indie-leimasta onkin ihan toinen juttu...Tuskinpa vaikkapa the Killers nyt niin kovin pienellä merkillä enää on (jos tuollaisia nyt maailmassa enää on edes jäljellä).


      • tonivaan kirjoitti:

        jaotteluja musiikkiin, ovat ne sitten kuinka artifisiaalisia tahansa. Indie-etuliite musiikin edessä puolustaa paikkaansa niin kauan kuin siitä ei tehdä erityistä mainoskikkaan niin kuin valitettavan usein tuntuu käyvän. Tai siis mainoskikka suurille levy-yhtiöillä promovoitaessa taas yhtä "trendikkäältä" kuulostavaa bändiä.

        Monestihan pienillä, itsenäisillä levy-yhtiöillä julkaisukynnys tuntuu jostain syystä olevan tuotto-odotusten suhteen alhaisempi, joka mahdollistaa musiikin suuremman diversiteetin. Tätähän varmasti kaikki musiikinkuuntelijat toivovat. Jos siis meille tavallisille ostajille syntyy positiivinen kuva "indie-musiikista" niin hyväpä niin, eihän sillä lokeroida musiikkia muutoin kuin sen suhteen kuka sitä markkinoille puskee. Missä vaiheessa sitten pitäisi luopua indie-leimasta onkin ihan toinen juttu...Tuskinpa vaikkapa the Killers nyt niin kovin pienellä merkillä enää on (jos tuollaisia nyt maailmassa enää on edes jäljellä).

        Jep... Aika harva vähänkään kuuluisampi bändi tai artisti enää mitään indietä on.


    • black_stalin

      älä usko näitä, valehtelevat hädissään. indie on yleisnimitys chutneylle, bhangralle, bollywoodleffojen taustamusalle ja ylipäätänsä kaikelle intialaistyyppiselle musalle.

      • omikron

        niin, siis sana viittaa "omakustanteiseen" alun perin.

        korjatkaa jos olen väärässä mutta Radiohead sai aikanaan ison levy-yhtiön sopimuksen, mutta sopimuksen loputtua he kieltäytyivät ottamasta uutta, ja ehkä siinä mielessä ovat nyt taas "indie". aika isot koneistot kyllä pyörii toisaalta bändin toiminnan taustalla. ehkä siis suhteellisen kaukana mistään pienmuotoisesta omakutanteisesta toiminnasta.


    • www.bajoceroband.com

      Indie onkin hankala määritelmä. Itse olemme bändimme kanssa miettineet asiaa, kun näitä lokerointeja aina täytyy muka tehdä... Bändimme soittaa ihan täysin omanlaistaan, flamencomusiikkivaikutteista, fuusiomaailmanmusiikkia, mutta todellakin "riippumattomista lähtökohdista". Jos omaa lokeroa ei löydy, onko se silloin independentiä? ;)

      Kuuntele itse:
      www.bajoceroband.com
      www.myspace.com/bajocerofin

      Ja jos tykkäät niin www.facebook.com/bajoceroband ;)

    • Old Yellow Bricks

      Indie = musiikkia, ei suurien rahasummien tavoittelua, pienet levy-yhtiöt, Arctic Monkeys, parasta mitä löytyy. ei mitään poppipaskaa

    • woldcorld

      Indie ei kylläkään ole mikään musiikkigenre, vaan itsenäisesti, valtavirrasta erillään tuotettua musiikkia (tai elokuvia tms.) Indie-bändit voivat olla muita bändejä vähemmän kaupallisia, mutta se ei tarkoita, että indie olisi mikään tietynlainen musiikkityyli jolle on ominaista tietyntyyppiset musiikilliset piirteet.

    • randomillavaan

      Oho, Arctic Monkeys. Joku muukin osaa kuunnella musiikkia kuin minä.

    • The Broker
    • pertana

      Indie musaa on sellinen kmitä kuunnellessa kulli heiluu

    • nooratar1

      Indie on akustisempaa rockia.

    • ihmiskohtaista

      Indie tarkoittaa alunperin taloudellista voittoa tavoittelematonta musiikkia. Termi ja sen käyttö on kuitenkin lähes yhtä pahasti kieroutunut kuin sanan "emo" käyttäminen musiikin kuvaamisessa. On nykyään hyvin ihmiskohtaista, miten nämä sanat ymmärretään.

      Melko yleinen käsitys indiestä on kuitenkin, kuten edellä mainittua, ehkä hieman popahtavaa kitararockia. Tässäpä yksi esimerkki indie rock -bändistä, joka on kyllä niittänyt maailmalla melko suurta suosiota. Omasta mielestäni ainakin loistava kappale! (Videota en ole ikinä katsonut, en tiennyt edes sen olemassa olosta. Kunhan hain linkin.)

      https://www.youtube.com/watch?v=NSgHGFuPNus

    • Hohhi

      Indie on popin vastakohta. Pop tarkoittaa suosittua (lyhenne sanasta popular) ja indie tarkoittaa epäsuosittua. Eli toisin sanoen Lana Del Rey oli poppia "Born to Die" -levyn aikana ja indietä Lust for Life -levyn aikana. Tosin, monet käsittävät indie-artistit sellaisiksi, jotka myyvät levyjä olle 2000 kappaletta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        oho meni väärälle palstalla zori


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      113
      3665
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      23
      2739
    3. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      122
      2304
    4. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2243
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1964
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1606
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1066
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      970
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      74
      942
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      888
    Aihe