Eli tulin Rostokista Hankoon toisen EU maan kilvissä olevalla uudella Bemarilla. Laivasta jonoon joita oli kaksi, toinen tullattaville ja toinen tavallisille matkustajille, eli menin siihen jälkimmäiseen. No tullimies siinä sitten alkoi tivaamaan passia ja kun olin kaivamassa tuota toisen EU maan passia, totesi vain että aha ja hyvää matkaa. Jäi vain vaivaamaan että millä ihmeen oikeudella Shengen alueelta tulevien EU kansalaisten passeja tarkistavat. No tietenkin ihan vaan ettei kukaan vaan pääse ajelemaan vieraan maan kilvissä olevalla autolla Suomessa ilman lupaa, mutta silti, onko tuo EUssa laillista? Eikö passin kysymiseen Shengen-alueen sisällä pitäisi olla painavat syyt?
jäi tullin toiminta
vaivaamaan
71386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eiköhän se ole Schengen-alue?
Siksi toiseksi, eikö olekin parempi, että edes hieman vilkaisivat, kuka uudella Bemarilla ajelee. Kolmanneksi; Voimassa oleva henkilötodistys pitää edelleen olla matkustavaisella mukana. Mistäs sitä muuten tietäisi, kuka menee ja missä ja milla luvilla. Neljänneksi; Randomina tehdyt passi"kyselyt" ovat ihan laillisia. Viidenneksi; Sisärajojen tarkastukset voidaan kansallisella määräyksellä palauttaa, jos tarvetta on.
...henkilötodistus? kun niin toisen kirotusvihreetä halusit arvostella, niin mitä, jos laittaisit itselles sen oikoluvun päälle... ;-) ja lakkaisit saivartelemasta!
Itse asiaan: ei saa tarkastaa passia toisesta schengenmaasta tulevalta ilman erityistä rikosepäilyä. Henkilöllisyystodistus on taas asia erikseen
EU-leima otsassa, vai mistä sen tullimehen olisi pitänyt huomata, että herra on EU-kansalainen????
Eihän sillä ole mitään eroa, että onko Saksasta Hankoon saapuva henkilö Suomen, Saksan tai Venäjän kansalainen. Schengen-alueelle saavuttaessa tarkastetaan oikeus liikkua sen alueella ja sen jälkeen tie on vapaa. Aivan sama olitpa rysy tai suomalainen.
Tullimies halusi varmistaa onko sinulla oikeus ajaa Suomessa ulkomaan kilpiin rekisteröidyllä autolla. No eihän se nyt ihan varmistettua tullut, mutta koska olet ulkomaan kansalainen niin tullivirkailija oletti että eiköhän tuokin puoli sitten ole kunnossa.
Huonoa palvelua olisi ollut mikäli tullivirkailija olisi päästänyt sinut varoittamatta matkaan ja sadan metrin päässä poliisi / tulli olisi vaatinut sinua todistamaan oikeutesi turistiautoon. Ja huonommassa tapauksessa olisit maksanut korotetun autoveron ja sakot päälle.
Schengenin sopimukset niin tai näin, mutta kyllä rajoilla tivataan satunnaisesti mitä ihmeellisimpiä asioita. Olen monasti joutunut selittelemään että mistä oikein olen tulossa ja kaivamaan matkaliput esiin yms. Lähtevässä päässä Saksan satamassa tarkistetaan aina myös auton paperit.
En näe syytä tehdä ilmoitusta asiasta juuri yllä mainitusta syystä, mutta ihan tarkalleen ottaen taitaa lla niin, että on syytä epäillä tullimiehen tehneen virkavirheen?
sehän on ihan perseestä koko hangon tulli! aina jotain ihme kysymyksiä ja mistä tulossa ja kuinka paljon viinaa ym,ym!! siellä muutama nimeltä mainitsemanton idiootti aina postaamassa!! joo ja on henkilokohtaisia kaunoja itselläkin ja varmaan monella muullakin..?