KIHARAT

minulla on suht pitkät suorat hiukset. haluisin joskus laittaa sellasen kunnon peikkopehkon, käkkäriä kiharoita paljon ja sotkuisesti. sellasen mikä joillain on luonnostaan ja se on heille ikuinen tuska. ymmärrättekö mitä tarkoitan? en laineita enkä kauniita korkkiruuvvikiharoita vaan takkuisen lakkapöyhön ! miten sellainen tehdään ja varsinkin tosi pitkiin hiuksiin?
3534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

siis kotikonstein, eikä mitään kestopermanenttia. ihan vain yhden illan kampaus.

Äänestä
  • rullaile kosteahkoon tukkaan joissa vaikkapa kampausnestettä, niin patukoita suht paljon. eikä mitenkään tosi siististi vaan vähän isompia ja pienempiä hiusosioita sekaisin. annat kuivua ja purat patukat pois ja harot viispiikkisellä. suihkuta lakkaa ja puristele kiharoita kasaan (tai hiero vahaa käsiin kevyesti ja puristele sitten, vahan päälle voit suihkuttaa viel lakkaakin). lämpöpatukat voit tietty rullata kuiviinkin hiuksiin. tulee taatuu sekainen kihara. jos et omista patukoita niin niitä voit tehdä itse esin foliosta (otat reilun siivun foliota ja teet siitä sellaisen pötkön, voit tehdä erikokoisiakin, foliota kuluu aika paljon kyllä) tai sitten voit tehdä patukat kangassuikaleista ( esim joku 15cmx40cm suikale vaikka vanhaa lakanaa, sen saa solmittua päistä kiinni, et ne hiukset pysyy sen siinä) muista et kankaiset patukat kastuu ja folioita voi varovasti kuivatella vähän föönillä et kuivuu nopeammin.
    testaile, mut kokemuksesta tiedän et patukoilla saa parhaimmat, toiset on sit sormikiharanyytit, mut niistä tulee enempi rastojen näköiset.

    Äänestä

  • ihan kotona kirjoitti:

    rullaile kosteahkoon tukkaan joissa vaikkapa kampausnestettä, niin patukoita suht paljon. eikä mitenkään tosi siististi vaan vähän isompia ja pienempiä hiusosioita sekaisin. annat kuivua ja purat patukat pois ja harot viispiikkisellä. suihkuta lakkaa ja puristele kiharoita kasaan (tai hiero vahaa käsiin kevyesti ja puristele sitten, vahan päälle voit suihkuttaa viel lakkaakin). lämpöpatukat voit tietty rullata kuiviinkin hiuksiin. tulee taatuu sekainen kihara. jos et omista patukoita niin niitä voit tehdä itse esin foliosta (otat reilun siivun foliota ja teet siitä sellaisen pötkön, voit tehdä erikokoisiakin, foliota kuluu aika paljon kyllä) tai sitten voit tehdä patukat kangassuikaleista ( esim joku 15cmx40cm suikale vaikka vanhaa lakanaa, sen saa solmittua päistä kiinni, et ne hiukset pysyy sen siinä) muista et kankaiset patukat kastuu ja folioita voi varovasti kuivatella vähän föönillä et kuivuu nopeammin.
    testaile, mut kokemuksesta tiedän et patukoilla saa parhaimmat, toiset on sit sormikiharanyytit, mut niistä tulee enempi rastojen näköiset.

    eli kiitos oikein paljon ! huomenna tolla foliolla kokeilen kun ei patukoita ole. :/ toivottavasti onnistuu:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peikkotyttönen.. kirjoitti:

minulla on suht pitkät suorat hiukset. haluisin joskus laittaa sellasen kunnon peikkopehkon, käkkäriä kiharoita paljon ja sotkuisesti. sellasen mikä joillain on luonnostaan ja se on heille ikuinen tuska. ymmärrättekö mitä tarkoitan? en laineita enkä kauniita korkkiruuvvikiharoita vaan takkuisen lakkapöyhön ! miten sellainen tehdään ja varsinkin tosi pitkiin hiuksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu