Markkinataloushan pyörii tunnetusti kysynnän ja tarjonnan lakien mukaan. Pienyrittäjänä elämäntyöni tehneenä olen sitä mieltä että vapaa kilpailu pitäisi ulottaa myös työvoimaan. Hyvät ja osaavat työntekijät nousisivat arvoon arvaamattomaan. Myös työnantajat joutuisivat kilpailemaan kuka ne parhaat tekijät saisi. Pitkällä tähtäyksellä järjestelmästä hyötyisi kumpikin osapuoli. Ja koska kartellit ovat laittomia niin ammattiliitot tulisi lakkauttaa välittömästi, sillä nehän ovat juuri pahimmat kartellit koko talousjärjestelmässä. Ay-liikkeen suurin saavutus on työpaikkojen siirtyminen halvemman kustannustason maihin. Ay-liike on taloutemme syöpä.
Tässäpä idea ilmaiseksi käyttöön tulevia vaaleja varten. Kuka uskaltaa ensimmäisenä ääneen puhua ja ottaa vaaliteemakseen, minulta tulisi ainakin ääni.
Tässäpä idea ilmaiseksi käyttöön tulevia vaaleja varten. Kuka uskaltaa ensimmäisenä ääneen puhua ja ottaa vaaliteemakseen, minulta tulisi ainakin ääni.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sopii minulle, kunhan pidetään huolta, että kilpailu on todella vapaata.
Tämä tarkoittaa tietysti sitä, että sopijaosapuolet ovat tasavahvoja. Jos siirryttäisiin ehdottamaasi järjestelmään tekemättä radikaaleja muutoksia työmarkkinakäytäntöihin, lopputulos olisi kaikkea muuta.
Kun ihmisten elintaso ja jopa elämä on sidottu palkkatyöhön, joka lisäksi on tarkoin säädeltyä - ja jonka tarve ja määrä lisäksi laskee koko ajan teknologian vuoksi - nykyinen työnantajilla oleva ostajan määräävä markkina-asema räjähtäisi aivan tolkuttomaksi.
Vähimmäisvaatimuksena olisi se, ettei työpanoksen tarjoajaa aseteta kestämättömään ota-tai-jätä -asemaan, vaan neuvottelumahdollisuudet olisivat reaaliset vaikkapa hyvän toimeentulon tuovan kansalaispalkan turvaamana. Muutenhan menetelmä johtaisi sanelupolitiikkaan, jossa toisella osapuolella olisi kaikki valta ja toisella elämänsä vaakakupissa.
Muita vaatimuksia olisi tuottavuuden kasvun siirto työntekijäportaalle. Nythän teknologian tuoma lisähyöty tuntuu valuvan vain työnantajapiireille.
Työaikoihin tulisi tuottaa joustoja myös sen alenemisen suuntaan. Viimeksi tätä toteutettiin vuonna 1970, kun työaikaa vähennettiin kuusipäiväisestä viisipäiväiseen työviikkoon tuottavuuden kasvun vuoksi.
Siis: palkkaus, työajat ja ehdot sovittavaksi markkinatalouden lakien mukaan, kahden tasavahvan sopijaosapuolen kesken sovittaviksi. Ethän tietenkään tarkoita - kun markkinatalouden lakeja kannatat - että toisella olisi merkittävä ylilyöntiasema?
Odottelen vastausta alkuperäiseltä ehdottelijalta näihin. Mahtaako löytyä?
Muuten olen sitä mieltä, että ellei nykyinen SAK rupea HELVETIN nopeasti puuttumaan nykyisiin ilmaisen pakkotyön käyttämisen käytäntöihin eli niinsanotun orjatyölain toteuttamiseen:
http://fundeeraaja.ihmisarvo.org/orjat.htm
niin on korkea aika duunaa uusi työväenliike.
Mutta duunarien on kuitenkin pakko liittyä yhteen. Meininki alkaa olla nimittäin niin sairasta tossa työelämässä.
tulossa
http://www.vunet.org/talous/fakta_robotit_korvaavat-261.html
Tällaisia ajatuksia on laajemmaltikkin ollut ilmassa, siis perustaa kokonaan uusi ammattijärjestö joka pystyy reagoimaan muuttuviin tilanteisiin nopeasti.
Tuohon alkuperäiseen otan kantaa sen verran että jos duunari neuvottelee palkastaan ihan oikeasti itse, niin mitäs keinoja duunarilla on kun työnantaja sanoo että ota tai jätä? Siinä kovemmaltakin kaverilta karsiutuu luulot kun näin sanotaan 20:ssä ensimmäisessä paikassa ja polkumyynti alkaa.
Toisaalta mistäs herra työnantaja voi tietää palkkaavansa niin hyvää työntekijää kun ei ole nähnyt vielä koko tyyppiä "sorvin ääressä". Äkkiseltään tämä poikisi harhaanjohtavia suosituksia ja työtodistuksia, mutta työnantaja olisi iloinen AY-vapaasta Suomesta?
Eiköhän nämä nykyisetkin säännöt ole kummankin osapuolen yhdessä sopimia sääntöjä. Esim. kyllä se metsäteollisuus vaan on aika munaton työnantajaliitto ollut jos kerran aivan syyttä suotta paperimiehillä on liian hyvät työehdot. Ei se ole tyhmä joka pyytää...
Kun vapaa kilpailu toimii kaikilla talouselämaän aloilla, miksei myös työmarkkinoilla? Ay-liikehän keskittyy nykyisin pääasiassa vahtimaan vain työsuhdeturvaa sekä takaamaan sen että kukaan ei "joudu" töihin vaan hänelle tuodaan raha kotiovelle siistissä paketissa. Vastikkeeton rahanjako pitäisi lopettaa välittömästi.
Kun kaksi yrittäjää tekee tarjouksen samasta urakasta, vain toinen saa sen. Tilaaja ratkaisee asian tarkastelemalla urakoitsijoiden aikaisempia tekeleitä, toimitusaikaa- ja varmuutta, hintaa j.n.e. Samoin duunareiden välillä pitäisi hinta/laatusuhteen vertailu olla mahdollista, voi myös hyvälle duunarille maksaa yli työehtosopimuksen taksojen.
Ay-liikkeen lakkauttamisen myötähän työnantajajärjestötkin sitten käyvät tarpeettomiksi, ja kummaltakin puolelta pöytää vapautuisi väkeä ihan oikeisiin töihin...
mikähän työehtosopimus kieltää maksamasta enemmän kuin se mitä niissä on määritelty minimiksi?
Jokainenhan meistä voi, niin halutessaan, luopua vuosilomista ja muista etuuksista jos kerran haluaa omat työehtonsa itse neuvottelemalla määritellä. Tokihan voi meistä 1% olla niinkin kovia tyyppejä ammatissaan että onnistuisi palkan lisäksi lomatkin kohtuulliselle tasolle neuvottelemaan. Fakta kuitenkin on että kuka meistä ihan oikeasti on niin korvaamaton että tällaiseen pystyisi?
Tähän sopiikin seuraava linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000136&posting=22000000022460916
Kuvailemasi kaltainen "vapaus" on työmarkkinoilla joskus vallinnutkin ja työntekijät kyllä aivan vapaasti järjestäytyivät ja lakkasivat tappelemasta keskenään porvarin iloksi. Kummallista että porvareiden "vapauteen" ei tunnu kuuluvan järjestäytymisenvapaus.
Ei kuulu ay-väen, eikä kommareiden sanastoon. Jos joku ei halua liittyä ay-mafiaan, niin siitä vasta sota syntyy. Kokemusta on, mutta hävisivät sodan kuitenkin ja samalla menettivät entisiäkin jäseniä sen hässäkän vuoksi meidän työmaalla.
On upeaa, että jaksat pysyä yksin yrittäjänä. Eihän muukaan ole tietenkään mahdollista tuolla asenteella.
Usko tai älä, viimeistään toisena aamuna työntekijäsi kuolisivat nauruun, kun teesejäsi esittelisit.
Oikeasti en usko Sinun olevan yrittäjä, eihän yrittäjänä tuollaisella asenteela pärjää, ellei "muijalla" ole oikein kovaa perintöä.
Oikein hyvää ja oppimisen täyteistä Ay-vuotta helppoheikille (markkinollahan niitä on?). Tule Sinäkin 2000-luvulle, me olemme jo.
Työläinen
vaan jäänyt jokin aika sitten eläkkeelle yli 50 v. työrupeaman jälkeen. Työura alkoi ajalle tyypillisesti eli kansakoulusta tukkimetsään. Olen myös tehnyt lapiotöitä, ajanut paskaa j.n.e, mutta päivääkään en ole ollut työttömänä.
Yrityksessämme ei ollut ulkopuolisia työntekijöitä, hoidimme homman vaimon kanssa kahden, sairastimme ja pidimme lomat omalla kustannuksellamme. Toki ajoittain olisi ollut lisätyövoimalle tarvetta, mutta suomalainen Ay-liikehän ei tällaista hyväksy, mieluummin makuutetaan työttömiä kotona ja keppanakuppilassa kuin sallittaisiin lyhyet työsuhteet.
Kysynkin nyt: Kuka on oikeasti 2000-luvulla ja kuka ei?
että katkeruus on jäänyt yrittämisestä perinnöksi.
Jos ymmärrät, niin sinun ja vaimosi yrittäminen ja raataminen ei ole johtunut ay-liikkestä tai nykyisestä työttömyydestä.
Olet tehnyt pikän uran, nauti eläkkeestä, elämästä, älä ole katkera.
Määräaikaisia työsuhteita on voinut tehdä jo ollessasi yrittäjänä.
Yhteiskunta hoitaa verotuksella, vakuutusmaksuilla, yms. sen, ettei yrittäminen ole kannattavaa Suomessa.
Menisitkö itse työhön, jos et palkallasi voisi maksaa elämistäsi?
Siis ruokaa, vuokraa, pakollisia laskuja?
Jos menisit, niin olet itse nyt ehdottamassa samaa kärsimystä muille työntekijöille, jota itse yrittäessäsi kärsit.
Otappas Maneli asioista ekana selvää, ennenkuin alat työttömiä leimaamaan...
Muuten, nykyajan työelämä/markkinat ovat erilaisia kuin sinun 50 vuoden työssäoloaikanasi.
Ja "työttömiähän" velvoitetaan ottamaan työtä vastaan 8 EURON PÄIVÄPÄLKALLA.
En ole katkera, vaan ylpeä siitä työstä jonka teimme yrittäjinä erittäin kilpaillulla erikoisalalla. Se oli haasteellista, kiirettäkin pukkasi ajoittain. Kunnia-asiamme oli tehdä työ sovitusti, josta saimme paljon myönteistä palautetta. Kättemme töitä on paljon näkyvillä ja on ilo katsella niitä, rinta rottigilla. Suuri ilo on myös tavata vanhoja asiakkaitamme ja jutella heidän kanssaan myös ihan tavallisista arkipäivän asioista.
Jos saisin aloittaa uuden työuran, ryhtyisin yrittäjäksi. Samaa suosittelen myös niille, jotka nyt haluavat kaventaa yrittämisen mahdollisuuksia.
Yrittäjä, mikäli yhteiskunta ei tappaisi aloittavaa yritystä erilaisiin maksuihin.
Lisäksi yrittäjää rangaistaan sillä, että jos 18kk jälkeen yritys ei anää kannatakkaan, niin et voi olla enää työnhakija, vaan yrittäjä lopun ikääsi.
Työvoimalautakunta, kun ei hyväksy mitään selvitystä siitä, ettet olisi enää yrittäjä.
Tästä on olemassa useita esimerkkejä.
Ay-liikkeen olisi aika herätä ruususen unestaan ja alkaa hoitamaan hommiaan, pelkän persuuksilla istumisen sijaan.
Puolustettava ja ajettava myös pienyrittäjien asiaa, usea pienyrittäjä on ennen kaikkea työntekijä, eikä pelkkä omistaja.
sitten itket ja parjaat ay liikettä jos se yrittäminen oli niin mukavaa.olisiko parempi ilman liittoja ja sopimuksia ja aamulla ihmetellään kun ei olekkaan porukkaa hommissa.lakkoillaan silloin kun huvittaa.ilman mitään sopimuksia.
Että näin....
erityisesti laittomilla ja lain rajamailla olevilla "tukilakoilla" ay-liike on menettänyt sen arvovallan joka silla aikanaan on ollut kansan ja jopa yritysten keskuudessa.
Selvät pelisäännöt ovat kaikille hyvä asia.
Sen sijaan tavallinen ihminen ei ymmärrä laittomia lakkoja ja niistä tuomittavia mitättömiä korvauksia. Kansan oikesutaju ei sitä suvaitse.
Eikä ihme.
Kuka ymmärtää sen, että 10 M€:n laittomasta vahingontuottamisesta saa saman rapsun kuin 25 km ylinopeudesta?
En minä ainakaan.
Ymmärrätkö ja hyväksytkö sinä?
Pois tuollaiset puheet tykkänään. Meinaatko, että työntekijöiden riistoa lisättäisi entisestään ja työmarkkinoilla ja työehtosopimuksissa mainitut asiat muuttuisivat vain sananhelinäksi.
Pian työsuhdetta koskevissa asioissa vallitsi viidakon lait ja se ei ole hyvä homma kertakaikkiaan.
totesi että maantieteelle emme voi mitään, joten täytyy elää sen mukaan. Samoin Ay-liikkeen tulisi samalla tavalla tunnustaa tosiasiat. Saavutettujen etujen härkäpäinen puolustaminen ei taatusti palvele kenenkään etuja, ei edes palkansaajien.
tuon aatteen kannattajia on onneksi niin vähän ettei tuolla vaaleihin menevä ehdokas montaa ääntä saa.
USA:ssa tämä on voimassa ja se todella tuo parhaat kyvyt esiin ja parhaille palkoille.
Kenelle tuo sopii voi muuttaa sinne.
Yrittäjän 'paratiisiin'.
Me täällä Suomessa olemme valinneet vähän eri tien. KAIKISTA pidetään huolta. Täällä ei tarvitse linnoittautua kotiinsa aitojen taakse jotta se vähemmän taitava kansan osa ei ryöstäisi mitä olen saanut aikaan. Jaetaan kaikille tasaisemmin ja saadaan sitä kautta myös ns. köyhien jälkikasvu koulujärjestelmän läpi. Sieltä kun aina löytyy niitä tehokkaampia ja älykkäämpiä yksilöitä myös. Tämä varanto jää tuolla ison veden takana kokonaan hyödyntämättä.
Emme me sattumalta ole kilpailukykyvertailussa kärkimaita.
Jotkut luulevat olevansa oikeutettuja parempiin ansioihin kun saavat enemmän aikaan. Usein tuon 'enemmän' tekeminen on kuitenkin erittäin hyvin koulutetun ympäristön kyvyssä vastata esitettyihin haasteisiin. Yksin ei täällä eikä muualla kukaan ole rikastunut.
Ei niitä lakkauttaa saa. Koska silloinhan ihmisiltä kiellettäisiin yhdistymisvapaus. Ts. korvattaisiin fasistinen käytäntö toisella. Sen sijaan ay-liikkeen kartellioikeudet (yleissitovuus) ja muut moraalittomat privilegiot (esim. vahingonkorvauskatto) pitää ottaa pois.
-R-
yleissitovuus pois ja tuntipalkka 2e.olisiko sopiva?
Markkinapalkat eivät pahimmillaankaan Suomessa voisi painua lähellekään peruspäivärahatasoa, vaan kilpailu työvoimasta pysäyttäsi palkkaliukuman nopeasti.
Nimittäin, toisin kuin USA:ssa, meidän rajojen takana ei ole odottamassa massiivinen siirtolaistulva, joka painaisi kouluttamattomien markkinapalkat alle elinkustannusten.
--
Kaikki vaurastuisivat
Tällä hetkellä työttömiä taitaa olla 16-18% työvoimasta* (n. 2.5 milj.). Työmarkkinoilla** työttömyys laskisi ajan mittaan viiteen ehkä jopa neljään prosenttiin. Tämä tarkoittaisi n. 10% x 2.5 milj = 250,000 ihmisen työpanoksen lisäystä kansantalouteemme.
Alentuneiden työttömyydenhoitokustannusten (tyött. vak. maksut / kuntien sosiaalimenot), verojen ja halventuneiden hintojen kautta tämä lisääntynyt tuotanto kasvattaisi jokaisen suomalaisen reaalista elintasoa.
Lisäksi eriarvoisuus vähentyisi, koska jokaisella oikeustoimikelpoisella olisi varmasti mahdollisuus työhön, jolla elättää itsensä. Tämä vahvistaisi ihmisten itsetuntoa, koska he ansaitsisivat itse toimeentulonsa sen sijaan, että olisivat pakotettuja elämään yhteiskunnan antamilla almuilla.
Lisäksi ihmisten pelko työpaikan menetyksestä ei olisi niin suuri kuin nyt, koska työmarkkinat tarjoaisi vaihtoehtoja. Ihmisen ei tarvitsisi välttämättä roikkua vittumaisessa työpaikassa kiinni vain siksi, että muuta ei ole tarjolla. Ts. nykysysteemi orjuuttaa ihmistä. Markkinoiden vapauttaminen on ihmisten vapauttamista!
--
Käytäntö
Voitaisiin kompromissina säätää, että vaikka palkalla ei olisi alarajaa, niin työtä ei tarvitse ottaa vastaan jos se laskee tulotasoa. Ts. työttömyys/sosiaali -etuus toimisi käytännöllisenä alarajana.
---
* Suomen Pankki / kansantalousosasto: Samu Kurri, 'Paljonko Suomessa on työttömiä'
** Nykysysteemi ei ole markkina. Ts. työmarkkinajärjestöt ovat järjestöjä, jotka korvaavat markkinat.