kädet puhtaaksi.
"- Käsienpesu saippuavedellä on ensiarvoisen tärkeää tartunnan leviämisen estämiseksi. Pesun jälkeen voidaan käyttää lisäksi myös alkoholihuuhdetta.
Kansanterveyslaitoksen ohjeiden mukaan suositellaan sairastuneiden sijoittamista omalle osastolle mahdollisuuksien mukaan ja hyvän käsihygienian noudattamista.
Laitoksissa norovirusepidemian aikana henkilökunnan tulisi ohjata myös potilaita ja vierailevia omaisia hyvään käsihygieniaan. Lisäksi tarvittaessa laitos voi harkita vierailijoiden käynnin rajoittamista."
http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1087275&s=r
Norovirus riehuu
2
3439
Vastaukset
- käsihygieniaan..
Kun käyt erityisesti julkissa wc:ssä, niin älä koske minnekkään kosketuspintoihin paljainkäsin!
Wc:n tyhjennys pariperia käden suojana käyttäen kun vetää tyhjennysnupista.
Käsienpesun jälkeen älä sammuta vesihanaa heti vaan vasta kun olet kuivannut kädet ja sitten sillä paperilla suljet hanan. Samalla tai puhtaalla paperilla voi myös avata pois mennessä wc:n oven jne.
Näin toimien:
Vähemmän flunssia, vatsatautia ja ties mitä muuta.
Koskaan ei voi tietaa mitä ihmisen käsissä on joka viimeksi kosketti joitakin kosketuspintoja!
Esimerkiksi muuten autonratti, vaihdekeppi on todella bakteerisia paikkoja. Ne on wc:täkin likaisempia todettu olevan. Koska wc:tä yleensä edes joskus siivotaan mutta autonrattia ei monikaan koskaan.- pöpökauhu
On myös muistettava noroviruksen pitkä elin-ikä. Esim. oksennuksesta matolla, vaikka se on siivottu ja pyyhitty voi sada tartunnan muutaman vuorokaudenkin päästä. Lasten lelut ovat myös hyvä tartunta kanava.
Lisäksi jo itse parantunut voi olla tartuttava ulosteidensa kautta vielä viikon jälkeenkin.
Siis kaikki pinnat kotonakin tulisi siivouksen lisäksi puhdistaa klooripitoisella puhdistusaineella.
Kuten edellä jo oli kerrottu käsihygienia kuntoon. Mutta on yleisiä vessoja joissa on pelkästään käytössä pyyheliinarullat. Silloin kannattaa varautua jo wc-kopissa ylimääräisellä paperilla jota käyttää edellisen kommentoijan tapaan. Itse lisäksi aina ennen kuin istun wc-pytylle täytän sen vesipinnan paperilla ja varsinkin sen etureunan, josta saattaisi pissatessa vaikka roiskua, eivät tartu edes virtsatietulehdukset niin helposti. Myös pytyn renkaan suojaan vessapaperilla.
En mielestäni liioittele yhtään, vaikka olenkin "pöpökauhuinen" eläkkeellä oleva sairaanhoitaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka832475- 671435
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww811311EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 79905
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19890- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta100749Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe30743- 30696