Orjatyölaki on ministeriön mukaan laadittu "työllistämään" tyovoimapulautettu.
No te jotka olette saaneet maistaa Filatovin orjatyölakia:
- onko orjatyö mielestänne oikeaa työtä?
- millaista työkkemusta saitte/mitä työtä teitte?
- koetteko orjatyölain oikeudenmukaisena?
- haluatte enemmän orjatyölain kaltaisia lakeja?
- pitäisikö Filatovin päästä nauttimaan orjatyölaista itse?
Orjatyölaki -gallup
4
508
Vastaukset
- Ikityötön
Sosiaalidementikot ovat unohtaneet sosiaalisuuden.
"Orjatyölaki -gallup
Kirjoittanut: eroa Filatov 3.1.2007 klo 16.28
- onko orjatyö mielestänne oikeaa työtä? "
Se on erittäin oikeaa työtä aivan kuin Vienan meren kanavan rakentaminen oli oikeaa työtä. Tosin siitä ei saa oikeaa palkkaa eikä se toivottavasti tuota myöskään mitään oikeaa tulosta.
"- millaista työkkemusta saitte/mitä työtä teitte? "
Sain tietää, että yhdistys maksaa palkkana sen mitä saa tukina, eikä sen mitä työehtosopimuksessa on. Lisäksi opin, että mitä enemmän harrastusluonteiseen työhön palkataan ihmisiä, sitä enemmän itse harrastajien innostus asiaa kohtaan laimenee.
"- koetteko orjatyölain oikeudenmukaisena? "
Filatov pitäisi muiluttaa Pjöngjangiin. Ennen tuollaisia ammuttiin Kollaan ja Taipaleenjoen taakse.
"- haluatte enemmän orjatyölain kaltaisia lakeja?"
Haluamme myös proletariaatin diktatuurin, kollektiivitilat ja runsaasti votkaa. Me naiset voisimme tienata sukkahousuja sillä, minkä luoja tuonne haaroväliin laittoi, kun taas miehet myyvät piraattirolexeja ja koppalakkeja teitten varsilla. Raskaampi teollisuus valmistaisi emalisia rintamerkkejä ja puunukkeja.
"- pitäisikö Filatovin päästä nauttimaan orjatyölaista itse?"
Ehdottomasti ketään ei pidä rangaista moisella työllä, ei edes noin paatunutta rikollista. Toisaalta jos hänkin saisi kerran elämässään tehdä oikeaa työtä, hän olisi ylipätevä työministeriksi.- Nuki
"Sain tietää, että yhdistys maksaa palkkana sen mitä saa tukina, eikä sen mitä työehtosopimuksessa on. Lisäksi opin, että mitä enemmän harrastusluonteiseen työhön palkataan ihmisiä, sitä enemmän itse harrastajien innostus asiaa kohtaan laimenee."
Kysyin työvoimatoimistosta tukityöstä, jos eivät maksa työehtosopimuksessa olevaa palkkaa, mitä sitten? Virkailija sanoi: ei me tarkisteta mitä kukin maksaa.
Ainahan voi valittaa eri oikeusasteisiin, paitsi työttömät eivät voi valittaa, koska silloin tämä orjatyölaisyys ei toimisi ja työllisyystilastot olisivat EU-kelvottomia.
Kysyin myös tukityön työajasta ja se on kuulemma 85% normaalityöajasta, alentaa melkoisesti palkkaa.
Sanoisin, että SDP voitaisiin palauttaa takaisin edelliselle vuosituhannelle ja tilalle uusi uuteen aikaan sopiva puolue, muuten joudumme jälkeenjääneisyyden aikaaan ja muut huristavat ohi oikealta ja vasemmalta. - työaika
Nuki kirjoitti:
"Sain tietää, että yhdistys maksaa palkkana sen mitä saa tukina, eikä sen mitä työehtosopimuksessa on. Lisäksi opin, että mitä enemmän harrastusluonteiseen työhön palkataan ihmisiä, sitä enemmän itse harrastajien innostus asiaa kohtaan laimenee."
Kysyin työvoimatoimistosta tukityöstä, jos eivät maksa työehtosopimuksessa olevaa palkkaa, mitä sitten? Virkailija sanoi: ei me tarkisteta mitä kukin maksaa.
Ainahan voi valittaa eri oikeusasteisiin, paitsi työttömät eivät voi valittaa, koska silloin tämä orjatyölaisyys ei toimisi ja työllisyystilastot olisivat EU-kelvottomia.
Kysyin myös tukityön työajasta ja se on kuulemma 85% normaalityöajasta, alentaa melkoisesti palkkaa.
Sanoisin, että SDP voitaisiin palauttaa takaisin edelliselle vuosituhannelle ja tilalle uusi uuteen aikaan sopiva puolue, muuten joudumme jälkeenjääneisyyden aikaaan ja muut huristavat ohi oikealta ja vasemmalta.Onko työaika palkkatukityössä aina tuo 85% prosenttia kokoaikaisesta työstä? Vai onko joku ollut ihan kokopäiväisessä palkkatukityössä ja saanut Tessin mukaista palkkaa?
Hain erääseen palkkatukipaikkaan pääkaupunkiseudulla ja tiedustelin muun muassa suurien työmatkakustannusten vuoksi sitä, onko kyseessä kokoaikainen työ. Minulle vastattiin työn olevan kokoaikaista. Haastattelussa kuitenkin selvisi, että kyse olisi vain 6 tunnista per päivä (eli kaiketi juuri tuo 85% kokoaikaisesta).
Palkkaa tiedustellessani, sitä ei osattu siinä vaiheessa kertoa. Eli on mahdollista, että työnantaja tässä tapauksessa päättää maksaa vain tuon tuen verran palkkaa (varsin yleistä lienee tällainen kikkailu).
En tullut valituksi kyseiseen työhön. Työpaikka ja työtehtävät vaikuttivat kivoilta ja mielekkäiltä mutta toisaalta jos olisin tullut valituksi, olisi minun pitänyt tarkkaan harkita kannattaako se taloudellisesti. Ja pahimmassa tapauksessa minulle olisi vielä lätkäisty tästä syystä karenssi!
- vaikka...
itse tein palkatonta työtä ennen orjalakia. Muutaman päivän työllisyyskurssin jälkeen menin työharjoitteluun.
onko orjatyö mielestänne oikeaa työtä? Ei
- millaista työkkemusta saitte/mitä työtä teitte? hyödytöntä ja sen lisäksi en saanut lupauksesta huolimatta työtodistusta
- koetteko orjatyölain oikeudenmukaisena? Laki rikkoo ihmisoikeuksia
- haluatte enemmän orjatyölain kaltaisia lakeja? Jos niiden kohteeksi joutuu orjalaista päättävät tai heidän jälkeläiset.
- pitäisikö Filatovin päästä nauttimaan orjatyölaista itse? Ehdottomasti elämänsä loppuun asti - kuten myös muut orjatyölakia kannattaneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja7714061Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va155804Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545521SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1285296Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005109"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873581Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan173444Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2843237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant03120Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1103088