meneekö

Onko todella niin kun työkkäri osoittaa sulle paikan haastatteluun niin pitää mennä? Aivan vieras ja huonosti palkattu ala, ei pätkääkään kiinnosta. Pitääkö mennä sinne haastatteluun kännissä vai mitäs tähän keksisi. En todellakaan halua ottaa vastaan moista paskaduunia, eikä edes tarvitse rahallisesti. Tiedän että tämä varmaan ärsyttää joitakin mutta koettakaa samaistua tähän tilanteeseen. Tällä periaatteellahan voidaan vaikkapa työtön lääkäri tai lakimies pakottaa vessoja siivoamaan.
13908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Haastatteluun on pakko mennä, ellei ole perusteltua syytä poissaoloon.

Esimerkiksi makaaminen koomassa tai oma kuolema ovat juuri ja juuri riittäviä syitä karenssin välttämiseen.

(Anteeksi negatiivisuus, mutta näin on.)

Äänestä

on mentävä tai tulee karenssi. Niin se vaan on.

Äänestä

...Onko todella niin kun työkkäri osoittaa sulle paikan haastatteluun niin pitää mennä?...

Joko menet tai otat vastaan kahden kuukauden karenssin tai jos sinulla on aikaisempi karenssi, niin sitten 3 kk:n työss/koulutuksessaoloehdon.

...Aivan vieras ja huonosti palkattu ala, ei pätkääkään kiinnosta...

Ei työkkäriä tuollaiset asiat liikuta. Se on haastatteluun meno tai karenssi.

...Pitääkö mennä sinne haastatteluun kännissä vai mitäs tähän keksisi...

Jos menet kännissä ja työnantaja ilmoittaa asiasta työkkäriin (niin kuin tekeekin), niin se on kahden kuukauden karenssi, koska 'menettelylläsi olet aiheuttanut sen, ettei työsuhdetta syntynyt'.

... En todellakaan halua ottaa vastaan moista paskaduunia,..

Jos ilmoitat työhaastattelussa, ettet ole kiinnostunut paikasta tai työnantaja saa sen vaikutelman, ettet ole halukas paikkaa ottamaan vastaan, niin se on kahden kuukauden karenssi, koska 'mnenettelylläsi...'.

Näin se vain on. Karenssin vältät vain, jos olet innokkaana menossa haastatteluun ja esität innokasta työn vastaanottajaa eli sellaista, että tarjolla on sellainen duuni, josta olet koko elämäsi haaveillut.

Karenssi voi tulla kyllä siitä huolimatta. Sillä jos naamasi ei miellytä työnantajaa, niin hänhän voi ilmoittaa mitä tahansa työkkäriin.

Jos vastakkain tulevat työttömän ja työnantajan sanat, niin työtön valehtelee, olipa se totuus sitten mikä tahansa.

Näin se vaan menee. Valitan.

Äänestä

Jos menet kännissä haastatteluun, niin se tulkitaan siten että olet omilla toimillasi vaikuttanut siihen, ettei sinua valita. Karenssia tulee.

Äänestä

Työtön lakimies voi aivan mainiosti siivota. En näe mitään estettä.

Äänestä
  • myös pitkällä sairauslomalla voit välttyä siitä

    Äänestä

  • Useimpien lakimiesten ei tarvitse siivota vessoja. He kavaltavat yksityisten ihmisten varat kuolinpesän selvityksen yhteydessä. Kun oikeus langettaa vihdoin viimein tuomion ja velvoittaa korvaamaan rikoksella saadun hyödyn, niin he vastaavat, että rahat on jo käytetty.

    Rahat saattavat olla jossakin ulkomaisella tilillä turvassa. Näin Suomen maassa on tapahtunut ja tapahtuu edelleen.

    Äänestä

  • Akateeminen työttömyys on kasvamaan päin.

    Eivätkä "hyvin koulutetut" ole kiinnostuneita lähtemään syrjäkuntiin kovillakaan palkoilla ja eduilla.

    Äänestä

  • Se Aito Työtön kirjoitti:

    Akateeminen työttömyys on kasvamaan päin.

    Eivätkä "hyvin koulutetut" ole kiinnostuneita lähtemään syrjäkuntiin kovillakaan palkoilla ja eduilla.

    Lääkäriliiton mukaan lääkäreitä oli v. 2006 työttömänä 20 kpl, mikä on n. 0.1% työikäisistä lääkäreistä. Käytännössä siis täystyöllisyys. Akateemisesta työttömyydestä voi olla oikeassa, mutta ainakin toistaiseksi se on kohdistunut muille aloille.

    Äänestä

Asennetta, rakkaat kanssaihmiset. Mene haastatteluun, ole asiallinen ja sano suoraan, että et ole alan töitä tehnyt. Muistakaa, että saa sen osoituksen joku muukin. Mutta menkää ja olkaa asiallisia, ehkä teidät bongataan vielä johonkin muuhun työhön. On sitä joskus osoitettu työkkäristä porukkaa, joista kukaan ei ole ollut soveltuva. Ei siitä karenssia tule, jos työnantaja katsoo ettei kelpaa soveltuvaksi.

Äänestä
  • olipa helppo nakki. Ei häränpäivää karenssin suhteen, eikä tartte lopettaa hyviä ans. sid jonku kökkömyyntihomman kanssa. Hetken panikoin mutta jos lukea osaa niin löytyy tietoa mitä kantsii sanoa.Eli kiitti vaan juutaat jotka karenssilla uhkailitte.
    lols
    Anssi alkupeäinen

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    olipa helppo nakki. Ei häränpäivää karenssin suhteen, eikä tartte lopettaa hyviä ans. sid jonku kökkömyyntihomman kanssa. Hetken panikoin mutta jos lukea osaa niin löytyy tietoa mitä kantsii sanoa.Eli kiitti vaan juutaat jotka karenssilla uhkailitte.
    lols
    Anssi alkupeäinen

    Sinua onnisti. Onnittelut siitä. Montaa muuta ei onnista...

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    olipa helppo nakki. Ei häränpäivää karenssin suhteen, eikä tartte lopettaa hyviä ans. sid jonku kökkömyyntihomman kanssa. Hetken panikoin mutta jos lukea osaa niin löytyy tietoa mitä kantsii sanoa.Eli kiitti vaan juutaat jotka karenssilla uhkailitte.
    lols
    Anssi alkupeäinen

    Jos et tullut valituksi, niin vaara on ohi vasta sitten, kun työkkäri on saanut työnantajan ilmoituksen asiasta ja käsitellyt sen. Jos on jo saanut, niin onnittelut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korvaukset kirjoitti:

Onko todella niin kun työkkäri osoittaa sulle paikan haastatteluun niin pitää mennä? Aivan vieras ja huonosti palkattu ala, ei pätkääkään kiinnosta. Pitääkö mennä sinne haastatteluun kännissä vai mitäs tähän keksisi. En todellakaan halua ottaa vastaan moista paskaduunia, eikä edes tarvitse rahallisesti. Tiedän että tämä varmaan ärsyttää joitakin mutta koettakaa samaistua tähän tilanteeseen. Tällä periaatteellahan voidaan vaikkapa työtön lääkäri tai lakimies pakottaa vessoja siivoamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu