floikka

niin että kertokaapa omin sanoin miten floikkallista kitaraa viritetään omia kokemuksia.. kannattaako hankkia?
1299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oikein säädetty floikka on hieno peli. Huonosti säädetty floikka on painajainen. Hankinnan kannattavuus: ks. edellä.

Floikkatallallista olen virittänyt siten, että jos se on kovin epävireessä, avaan kielilukot, ruuvaan tallan pikavirittimet "keskelle" ja viritän lapakoneistoilla. Sitten lyön lukot kiinni ja tarkistan vireen pikavirittimillä. Jos epävire ei ole suuri, etenen pelkillä pikavirittimillä.

Kieliä kun floikkaan vaihtaa, niin kannattaa vaihtaa yksi kerrallaan. Ei siis niin, että ensin kaikki kielet pois ja sitten uusi setti tilalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kusse90 kirjoitti:

niin että kertokaapa omin sanoin miten floikkallista kitaraa viritetään omia kokemuksia.. kannattaako hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu