miten varma menetelmä jälkiehkäisy on jos sen ottaa n. 35.tunnin päästä yhdynnästä? aiheuttaako pilleri aina verenvuodon?
jälkiehkäisy
joanna--
4670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
pitäisi tehota 48 tuntiin asti. toki mitä myöhemmin otat sen, sitä huonompi on teho. sivuvaikutuksia voi olla pahoinvointi, oksentelu ja pieni verenvuoto.
Mkä se pieni veren vuoto niinkuin on onko se siis niukat menkat? kuinka kauan kestää että ne alkaa koska itselläni alkoi nyt 4-5 päivää pillerin oton jälkeen menkat ja nyt pelkään että ne on vale menkat. ovatko vale menkat huomattavasti pienemmät että sieltä tulee vain pari pisara tharaa ??
"Kliinisen asiantuntijaraportin mukaan ehkäisyteho on keskimäärin 74% (55-94%). Ehkäisyteho riippuu oleellisesti siitä, miten nopeasti jälkiehkäisy aloitetaan. Jos koko jälkiehkäisy on suoritettu viimeistään 24 tuntia yhdynnästä teho on 95% ja 24-48 tunnin sisällä teho on 85 % mutta jos aikaa on kulunut 48-72 tuntia teho on enää 58%." (YTHS:n verkkosivu)
Aina ei verenvuotoa tule.
kiitos kaikille vastanneille vaivannäöstä! :)