Nissan X-TRAIL 2.5 VOIMAVAUNU
Nissan X-TRAIL valittiin vuoden softroaderiksi sekä parhaaksi vapaa-ajan autoksi Euroopassa 2002.
Lisäksi X-TRAIL on voittanut useita vertailutestejä kuten saksalaisen Auto Bild alles allradin vertailun. Monikäyttöiset sisätilat ja älykäs neliveto ovat X-TRAILin parhaita ominaisuuksia.
Moottorit
X-TRAILin on saatavana kaksi erilaista nelisylinteristä bensiinimoottoria. Kaksilitraisen lisäksi X-TRAILin saa nyt myös 2.5-litraisella tehopakkauksella. Molemmat moottorit on varustettu muuttuvalla imuventtiilien ajoituksella (CVTC). 2.5-moottori on yksi luokkansa tehokkaimmmista. Maksimiteho on 121kW (165 hv). Huippuvääntö 230 Nm saavutetaan alhaisella 4000 kierrosta minuutissa käyntinopeudella. Tehon huomattavasta lisääntymisestä huolimatta polttoaineenkulutus on pysynyt alhaisella tasolla. Manuaalivaihteinen kuluttaa sadalla kilometrillä 9,6 litraa polttoainetta ja automaattivaihteinen vain 0,1 litraa enemmän.
Voimansiirto
Myös 2,5-litraiseen X-TRAILiin on saatavana kaksi erilaista vaihteistoa: viisivaihteinen manuaali tai neliportainen automaatti ns. ylivaihteella. Manuaalivaihteisena X-TRAIL 2.5 kiihtyy sadan kilometrin tuntinopeuteen alle kymmenessä sekunnissa ja huippunopeuskin on vain hivenen alle 190 kilometriä tunnissa. X-TRAILissä on luokkansa edistyksellisin ja täsmällisin neliveto, All Mode 4x4. Elektronisen nelivedon ohjaaminen tapahtuu kätevästi ja helposti kojetaulussa olevilla painikkeilla.
Valittavana on kolme vaihtoehtoa: 1. Etuveto normaaleihin ajo-olosuhteisiin, 2. Automaattinen neliveto. Kun tämä vaihtoehto on valittu, 4WD-ohjausyksikkö säätää vedon jakautumista etuvedon ja nelivedon välillä tieolosuhteiden mukaan, 3. Vaativiin maastoihin lukittu neliveto, jossa voima jakautuu kiinteästi 57 prosenttia etu- ja 43 prosenttia taka-akselille.
Turvallisuusvarustelu
X-TRAIL -malliston turvavarustus on kattava. Vakiovarusteina on etuturvatyynyjen lisäksi suuret päätä ja rintakehää suojaavat sivuturvatyynyt. Etuistuinten turvavyöt on varustettu esikiristimillä ja voimanrajoittimilla. Takamatkustajillekin on kolmipistevyöt. Takana on myös ISOFIX-kiinnityspisteet lastenistuimia varten. Jarrutusmatka on luokkansa lyhyimpiä. Vauhdin hidastumista kontrolloi nelikanavainen, viidellä sensorilla varustettu ABS-jarrujärjestelmä. ABS-jarrut on luonnollisesti varustettu EBD-säätimellä, joka jakaa jarruvoimaa etu- ja takajarrujen välillä ja lisäksi Nissanin jarruassistentilla, joka varmistaa ABS-jarrujen toimimisen hätäjarrutustilanteessa, vaikka jarruja ei painaisikaan riittävän voimakkaasti.
Mukavuusvarustelu
Sähkötoimiset ikkunat edessä ja takana, sähkösäätöiset ja lämmitettävät ulkopeilit, automaattinen ilmastointi ja lämpöti-lansäätö, kauko-ohjattu keskuslukitus, lämmitettävät/vii-lennettävät lokerot juomatölkeille, ovat kaikki vakiovarusteita. Auton koko takaosan saa myös tasalattiaiseksi tavaratilaksi, jonka pinta on pesunkestävää materiaalia.
X-TRAIL 2.5:een on tarjolla lisäksi yksilöllisiä varusteita. Tilauksesta on saatavana muun muassa sähkötoiminen kattoluukku sekä nahkaverhoilu.
NISSAN X-TRAIL
13
4105
Vastaukset
- Vaihtoehto
Onpa jollakin ollut viitseliäisyyttä kopioida moinen puffikirjoitus. X-trailia vertailleena pari kommenttia. Ajokissa on älyttömiä suunnitteluvirheitä, jotka voivat olla vaaraksi liikenteessä. Ensinnäkin lämmityslaitteen näppäimet ovat aivan liian alhaalla. Lämppäriä käytettäessä joutuu katseen kääntämään pois tiestä eikä pieniä valikkoruutuja näe helposti. Puhaltimen logiikka ontuu. Se on näppäiltävä pienemmälle aina suurimman asennon kautta. Suurinta puhallusta ei siis voi laskea asteittain. Ulkolämpötilan näytön saa esiin vain hetkellisesti. Keskelle sijoitetussa mittaristossa matkamittari toimii trippi- ja kellovalikkona, jos ne haluaa esiin, on kurkoteltava kauas painamaan vaihtotappia. Miten tällainen älyttömyys on mennyt läpi?
2-litran moottori on välitetty tiheäksi, jolloin sitä huudattaa helposti ja kierrokset käyvät korkeina, esim. viitosella satasessa 3100 r/min.
Tavartila on pieni, näkyvyys ulos hyvä, istuinkangas liian liukas. Nelivetosysteemi on ehkä fiksuimmin toteutettu kilpailijoihin verrattuna, mutta kannataako siitä maksaa näin kova hinta. CR-V:n hallintalaitteet on paremmin toteutettu, moottori sivistyneempi ja tilankäyttö parempi onnetonta kattokuormansietoa lukuunottamatta.- X-TRAIL
On kätevämpää käyttää nykyaikana copy-pastea kuin kirjoittaa koko teksti itse.
Olisi kannattanut koeajaa 2.5-litrainen automaatti Elegance-varustuksella, niin osa mainitsemistasi puutteista olisi poissa. Tehoa ja vääntöä löytyy riittävästi ja nahkaverhoilu on mielyttävä ja sivistynyt eikä liukas. Ja mitä lämmityslaitteeseen tulee, niin eihän siihen tarvitse koskea, jos on säätänyt automaattisen ilmastoinnin/lämmityksen oikein jo ajoon lähtiessään. Tilankäyttö on tarpeiden mukaan kätevämpi X-Trailissa kuin Cr-v:ssä. Joka tapauksessa X-Trail oli 2.5-litraisena automaattina parempi ajettava kuin Cr-v, joka kärsi tunnottomuudesta. Siispä valitsin kahdesta hyvästä mielestäni paremman, X-Trailin. - Vaihtoehto
X-TRAIL kirjoitti:
On kätevämpää käyttää nykyaikana copy-pastea kuin kirjoittaa koko teksti itse.
Olisi kannattanut koeajaa 2.5-litrainen automaatti Elegance-varustuksella, niin osa mainitsemistasi puutteista olisi poissa. Tehoa ja vääntöä löytyy riittävästi ja nahkaverhoilu on mielyttävä ja sivistynyt eikä liukas. Ja mitä lämmityslaitteeseen tulee, niin eihän siihen tarvitse koskea, jos on säätänyt automaattisen ilmastoinnin/lämmityksen oikein jo ajoon lähtiessään. Tilankäyttö on tarpeiden mukaan kätevämpi X-Trailissa kuin Cr-v:ssä. Joka tapauksessa X-Trail oli 2.5-litraisena automaattina parempi ajettava kuin Cr-v, joka kärsi tunnottomuudesta. Siispä valitsin kahdesta hyvästä mielestäni paremman, X-Trailin.Onnea valinnallesi, mutta et saa minua vakuuttuneeksi. 2,5-l sopii varmaan Nissaniin, mutta se ei poista hallintalaitteiden suunnitteluvirheitä enkä välitä nahkaistuimista. Isomman koneen lisätehoa en tarvitse enkä varsinkaan sen tuomaa korkeampaa kulutusta ja korkeampia vakuutusmaksuja. CR-V:lle riittää 2-l kone ja sen tilankäyttö on funktionaalisempaa (riippuu tietysti itsekunkin tarpeista).
- X-TRAIL
Vaihtoehto kirjoitti:
Onnea valinnallesi, mutta et saa minua vakuuttuneeksi. 2,5-l sopii varmaan Nissaniin, mutta se ei poista hallintalaitteiden suunnitteluvirheitä enkä välitä nahkaistuimista. Isomman koneen lisätehoa en tarvitse enkä varsinkaan sen tuomaa korkeampaa kulutusta ja korkeampia vakuutusmaksuja. CR-V:lle riittää 2-l kone ja sen tilankäyttö on funktionaalisempaa (riippuu tietysti itsekunkin tarpeista).
2.5-litrainen kuluttaa vähemmän kuin 2-litrainen (MOT), koska alimittaisella moottorilla joutuu käyttämään suuria kierroksia jotta painava auto (kuten CR-V ja X-TRAIL) liikkuu riittävästi. Vakuutusmaksun ero on häviävän pieni. Myös CR-V isommalla koneella olisi varteenotettava vaihtoehto, mutta X-TRAIL ainoana 2.5-litraisena vie voiton.
- Vaihtoehto
X-TRAIL kirjoitti:
2.5-litrainen kuluttaa vähemmän kuin 2-litrainen (MOT), koska alimittaisella moottorilla joutuu käyttämään suuria kierroksia jotta painava auto (kuten CR-V ja X-TRAIL) liikkuu riittävästi. Vakuutusmaksun ero on häviävän pieni. Myös CR-V isommalla koneella olisi varteenotettava vaihtoehto, mutta X-TRAIL ainoana 2.5-litraisena vie voiton.
Nyt kirjoitat puppua!
Esim. taajamanopeuksissa 2,5-litrainen vie taatusi enemmän kuin 2-litrainen, koska kierrokset ovat suunnilleen samoja, 1000-2000 r/min, mutta isommissa pytyissä palaa aina enemmän bensaa.
Muistelen lämmöllä takavuosina omistamaani Nissan Patrolia, mutta ei merkki-intoilun pitäisi noin sumentaa. Sitäpaitsi X-trail on selvästi ylihintainen. Veikkaanpa, että maahantuonti loppuu muutamassa vuodessa jollei hinta alene (ja kun esim. Hyundai Santa Fe lyö itsensä läpi, CR-V:hän myy nyt jo eniten ko.luokassa). - X-TRAIL
Vaihtoehto kirjoitti:
Nyt kirjoitat puppua!
Esim. taajamanopeuksissa 2,5-litrainen vie taatusi enemmän kuin 2-litrainen, koska kierrokset ovat suunnilleen samoja, 1000-2000 r/min, mutta isommissa pytyissä palaa aina enemmän bensaa.
Muistelen lämmöllä takavuosina omistamaani Nissan Patrolia, mutta ei merkki-intoilun pitäisi noin sumentaa. Sitäpaitsi X-trail on selvästi ylihintainen. Veikkaanpa, että maahantuonti loppuu muutamassa vuodessa jollei hinta alene (ja kun esim. Hyundai Santa Fe lyö itsensä läpi, CR-V:hän myy nyt jo eniten ko.luokassa).Johan mainitsin, että vakuutin itseni ja se riittää. Vaihdoin 1.8-litraisen Renault Laguna II Breakin 2.5-litraiseen X-TRAILiin, koska 2.0-litrainen ei riitä painavalle autolle. Piste. Polttoaineen kulutuksella asiaan ei ole vaikutusta, vaan ajettavuuden helppoudella. Eiköhän se moottori ole auton tärkeimpiä ominaisuuksia. Eihän se CR-V ole missään nimessä huono, mutta liian pienellä moottorilla varustettu.
- jussi
Vaihtoehto kirjoitti:
Nyt kirjoitat puppua!
Esim. taajamanopeuksissa 2,5-litrainen vie taatusi enemmän kuin 2-litrainen, koska kierrokset ovat suunnilleen samoja, 1000-2000 r/min, mutta isommissa pytyissä palaa aina enemmän bensaa.
Muistelen lämmöllä takavuosina omistamaani Nissan Patrolia, mutta ei merkki-intoilun pitäisi noin sumentaa. Sitäpaitsi X-trail on selvästi ylihintainen. Veikkaanpa, että maahantuonti loppuu muutamassa vuodessa jollei hinta alene (ja kun esim. Hyundai Santa Fe lyö itsensä läpi, CR-V:hän myy nyt jo eniten ko.luokassa).Olen samaa mieltä siitä taajamakulutuksesta. Mitä tulee X-Trailin ja Santa Fe:n myyntimääriin, tutki rekisteröintitilastoja. Kun X-Trail tuli viime kesänä (loppukesä) myyntiin, putosivat Santa Fe:n ja RAV4:n myyntimäärät selvästi siitä ajankohdasta eteenpäin. Santa Fe ei tule ikinä lyömään itseänsä läpi, koska se ei ole tämän jälkeen päässyt edes entisiin myyntimääriin. En usko myöskään X-Trailin maahantuonnin loppumiseen, koska tuote on muita katumaastureita parempi ja tämä takaa auton menekin korkeammasta hinnasta huolimatta. Jos ostajalla ei ole viimeiset lantit pelissä katumaasturia hankkiessaan, päätyy hän auton ominaisuuksien takia helposti X-Trailiin. CR-V:n suosio perustuu Suomessa hintaan, Japanissa X-Trail on myydyin katumaasturi.
- jussi
X-TRAIL kirjoitti:
Johan mainitsin, että vakuutin itseni ja se riittää. Vaihdoin 1.8-litraisen Renault Laguna II Breakin 2.5-litraiseen X-TRAILiin, koska 2.0-litrainen ei riitä painavalle autolle. Piste. Polttoaineen kulutuksella asiaan ei ole vaikutusta, vaan ajettavuuden helppoudella. Eiköhän se moottori ole auton tärkeimpiä ominaisuuksia. Eihän se CR-V ole missään nimessä huono, mutta liian pienellä moottorilla varustettu.
Miksi sinä aikoinasi ostit Lagunan mopomoottorilla, olisihan sitä saanut isommallakin myllyllä? Kyllä X-Trail ja CR-V 2.0-moottoreilla vastaa hyvinkin jotain 1.8 Lagunaa ja riittää varmasti normaaliin ajamiseen. Eihän katumaasturit mitään urheiluautoja ole. Samalla rahalla saisi jo GTI-luokan autoja. Jos auton moottori on tärkein ominaisuus, miksi et vaihtanut Lagunaasi toiseen Lagunaan, missä olisi ollut V6 moottori?
- X-TRAIL
jussi kirjoitti:
Miksi sinä aikoinasi ostit Lagunan mopomoottorilla, olisihan sitä saanut isommallakin myllyllä? Kyllä X-Trail ja CR-V 2.0-moottoreilla vastaa hyvinkin jotain 1.8 Lagunaa ja riittää varmasti normaaliin ajamiseen. Eihän katumaasturit mitään urheiluautoja ole. Samalla rahalla saisi jo GTI-luokan autoja. Jos auton moottori on tärkein ominaisuus, miksi et vaihtanut Lagunaasi toiseen Lagunaan, missä olisi ollut V6 moottori?
Kun ostin Lagunan, niin ei saanut 2-litraista vapaasti hengittävää tai turboa, vaan V6-moottori oli seuraava vaihtoehto 1.8-litraisen jälkeen. Luulin, että 1.8-litrainen riittää, mutta olin väärässä. Yritin tehdä vaihtokauppaa Biliassa 2-litraiseen turboon, mutta vaihtohyvitys oli melkein kuusi tuhatta euroa vähemmmän kuin mitä sain X-TRAILiin Autokeskuksessa. Molemmat hyviä autoja, mutta erityyppisiä, joten raha ja käyttötarkoitus ratkaisi vaihdon X-TRAILin hyväksi.
- Vaihtoehto
jussi kirjoitti:
Olen samaa mieltä siitä taajamakulutuksesta. Mitä tulee X-Trailin ja Santa Fe:n myyntimääriin, tutki rekisteröintitilastoja. Kun X-Trail tuli viime kesänä (loppukesä) myyntiin, putosivat Santa Fe:n ja RAV4:n myyntimäärät selvästi siitä ajankohdasta eteenpäin. Santa Fe ei tule ikinä lyömään itseänsä läpi, koska se ei ole tämän jälkeen päässyt edes entisiin myyntimääriin. En usko myöskään X-Trailin maahantuonnin loppumiseen, koska tuote on muita katumaastureita parempi ja tämä takaa auton menekin korkeammasta hinnasta huolimatta. Jos ostajalla ei ole viimeiset lantit pelissä katumaasturia hankkiessaan, päätyy hän auton ominaisuuksien takia helposti X-Trailiin. CR-V:n suosio perustuu Suomessa hintaan, Japanissa X-Trail on myydyin katumaasturi.
Juu, tosia asioita nuokin varmaan ovat, kuten sekin, että Ruotsissa Santa Fe myy hyvin, mutta enimmäkseen V6-koneella. Suomesa sen myyntihistoria on vielä liian lyhyt, jotta voitaisiin sanoa mitään lopullista. Toki näin on X-trailinkin kohdalla. Aiemmin jo perustelin miksi CR-V on mielestäni parempi - muutenkin kuin hinnaltaan.
- Rav4
Niin, että? Mikä se on jutun pointti? Omistatko edes X-trailiä vai näet vain päiväunia?
Ainakin sait härnättyä kommentoimaan. - mt
miksi tämä kirjoitelma on tällä MAASTURIpalstalla? eihän x_trail ole edes maasturi, missä on maastovaihteet.
- X-TRAIL
Kun ei ole perustettu Katu/Citymaasturit-palstaa, niin katsoin että Maasturit-palsta on lähin oikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634928Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313725Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223340- 792315
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401522Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311466Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141433Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330