Lihatiski

Oikeastaan on aika kauheaa että nettiprofiili on vaan itsensä "myymistä".Kuvallinen myy parhaiten, koska sen voi valita heti.Tai hylätä.Kuvaton taas voi olla erittäin kiehtova valinta.Tai sitten ei.Tulikin valittua sika säkissä. Nettimaailma on hirveän julma.Mutta baaritouhuilu ei ole sen lempeämpi.Sielläkin voi valita parhaan palan.Jos se sitten oli paras.Miten ihmisistä on tullut näin tunteettomia.Ihminen on vaan kulutustavaraa.Niitä tulee ja niitä menee.Miten on tultu toimeen ennen ilman nettiä tai baareja?Olivatko ihmiset silloin onnellisempia kuin nykypäivänä?Ei kai enää ole muita keinoja löytää seuraa.Voi vaan todeta että tälläistä tämä vaan on.
71063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nettideittailun maailma on todella julma. Eniten ihmetyttää se, että ihmiset oikeasti laittavat määräpainon ihannenaiselleen tai ihannemiehelleen. Mitä järkeä tässä on? Laitat vaikka naisen ihannepainoksi 33-66 kiloa (kuten erittäin monissa miesten profiileissa on) tai sitten miehen ihannepainoksi 70-100 kg, kuten monien naisten profiileissa on.

Aivan käsittämätöntä. Kaikilla ihmisillä on erilainen kehonrakenne. Joku voi painaa paljon, ja olla silti hoikka/lihaksikas tms.

Ja yleensäkin - mitä hemmetin tekemista elopainolla on toimivan parisuhteen kannalta? Ei yhtään mitään, ellet sitten halua että kumppani on jonkinlainen näyttelyesine, jota on mukava esitellä pitkin ja poikin kyliä, koska hän on hoikka tai lihaksikas tms. Vaan eipä se ulkonäkö kerro yhtään mitään siitä mitä aivoissa liikkuu ja mitä tulee suusta ulos.

Sama homma pätee tietty baareihinkin - sieltä etsitään sitä "hyvännäköistä" kumppania, ja kierretään "normaalit" ja ehkä hiukan "vähemmän hehkeät" tapaukset kaukaa.

Surullista on tämä lihatiskimeininki. Mutta niin kai se on ollut aina, kuten ihmisen historia osoittaa. Ihminen on toiselleen kulutustavaraa.

Äänestä

Tietenkin naiset ovat näytillä.

Erona on kuitenkin se, että oikealla lihatiskillä kotletit eivät esitä mahdottomia vaatimuksia.

Terveisin asiasta huvittunut mies, lihatiskillä voisin olla vaikka saksanhirven filee tai foie gras. :-)

Äänestä
  • miehet ole näytillä siinä missä naisetkin. Sekä nettideittien että baarien "lihatiskeillä".

    Äänestä

  • eiköhän kirjoitti:

    miehet ole näytillä siinä missä naisetkin. Sekä nettideittien että baarien "lihatiskeillä".

    Naiset ovat niin netissä kuin baareissakin passiivisia kotletteja jotka tosi harvoin tekevät aloitetta. Ainakaan netissä.

    Miehet shoppailevat. Voihan sitä alustavaa kiinnostusta osoittaa monellekin, voi sitten myöhemmin katsoa oliko tarjous kiinnostava.

    Ei tämä niin vakavaa ole, jos nettinaiset haluavat pelata tällaisia pelejä niin pelataan sitten.

    Äänestä

kautta maailman sivu ollut kaupankäyntiä, jossa romantiikalla on ollut hyvin vähän tekemistä. Älkää ottako niitä harlekiineja niin vakavasti.

Äänestä
  • Romantiikka on viimeisen sadan vuoden keksintöjä, ja aika paljon yliarvostettua.

    Jos harlekiineilla tarkoitat nettinaisia, olen täysin samaa mieltä. Pitäkööt pelejään keskenään tai hölmöjen kanssa.

    Äänestä

On se ihme jos ihmisen evoluutiossa on tarjottu
parin tapaamiseen Internerin Web-pohjaista lomakesovellusta n. 10 vuotta, nähty tulokset ja jos vielä pohditaan, että tultaisko sitä ilman toimeen.

No varmasti tullaan. Ja kenties vielä paremminkin.
Miten ihmeessä tollanen tylsä Web-lomake jossa on
muutama pakollinen kenttä hassuine tietoineen
ja kenties kuva jonka perusteella kirjeenvaihdon pitäisi lähteä käyntiin voisi selättää Live-tapaamisen. Ei minusta mitenkään.

80-luvulla oli etenkin USA:ssa ja länsi-euroopassa käytössä video-pätkät jotka toimivat
huomattavasti paremmin kuin joku Web-lomake kuva. Ongelma oli silloin, että ne piti mennä paikanpäälle kuvaamaan ja ne maksoi.
Tää nykyinen tylsä tapa tulee varmasti lähivuosina kuolemaan.

Kenties palvelun pitäisi olla maksullinen, siihen
pitäisi kirjautua ja henkilöiden pitäisi esitellä
itsensä vähän samaan malliin kuin 80-luvulla.
Teknologia antaa siihen mahdollisuuden, mutta
sitä tekniikkaa ei olla otettu käyttöön vaikka se
ei teknologiana ole edes Internetinkään
välityksellä.

Jos näitä palveluita halutaan käyttää niin ehkä olisi aika myös laittaa niihin ripaus laatua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisäfile kirjoitti:

Oikeastaan on aika kauheaa että nettiprofiili on vaan itsensä "myymistä".Kuvallinen myy parhaiten, koska sen voi valita heti.Tai hylätä.Kuvaton taas voi olla erittäin kiehtova valinta.Tai sitten ei.Tulikin valittua sika säkissä. Nettimaailma on hirveän julma.Mutta baaritouhuilu ei ole sen lempeämpi.Sielläkin voi valita parhaan palan.Jos se sitten oli paras.Miten ihmisistä on tullut näin tunteettomia.Ihminen on vaan kulutustavaraa.Niitä tulee ja niitä menee.Miten on tultu toimeen ennen ilman nettiä tai baareja?Olivatko ihmiset silloin onnellisempia kuin nykypäivänä?Ei kai enää ole muita keinoja löytää seuraa.Voi vaan todeta että tälläistä tämä vaan on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu