Hajanaisia kysymyksiä:
Jos ei ota pilleriliuskan kahta ensimmäistä pilleriä (ottaa kolme kolmantena päivänä), onko liuskan loppuvaiheessa ehkäisyteho edelleen heikentynyt? Entä taukoviikolla?
Mikä on jälkiehkäisypillerin varmuus? Prosentteina tms.?
Entä kuinka suuri todennäköisyys on tulla raskaaksi kuukautisten aikana?
Jos ei ota pilleriliuskan kahta ensimmäistä pilleriä (ottaa kolme kolmantena päivänä), onko liuskan loppuvaiheessa ehkäisyteho edelleen heikentynyt? Entä taukoviikolla?
Mikä on jälkiehkäisypillerin varmuus? Prosentteina tms.?
Entä kuinka suuri todennäköisyys on tulla raskaaksi kuukautisten aikana?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Uuusi pilleriliuska PITÄÄ aloittaa aina ajallaan. Eli heti tyhjennysviikon jälkeen, tarkemmin heti kun 7päivää on kulunut pitää aloittaa uusi liuska. Muuten pitää jättää uuden liuskan aloitus kokonaan. Vaikka ehkäisyteho vaikuttaa tyhjennysviikolla(kun pillereitä ei oteta)...niin enpä usko ettei siitä pahemmin ole ehkäisytehoa jäljellä tuon jälkeen.
Tämä on tosi kiusallista ja kuulostaa epämiellyttävältä, mutta:
Kuinka todennäköistä on tulla raskaaksi menkkojen aikana, jos käyttää tampoonia ja mies koskettelee mahdollisesti spermaisilla käsillä klitorista ja tampoonin yläpuolelta emättimen suuta?
Jäi vaivaamaan, niin otin jälkiehkäisypillerin yli 13 tuntia myöhemmin, mutta saattaa olla, että pilleri ei liennutkaan vaan jäi osittain suuhun hampaan ja posken väliin. Leivässä oli lääkkeinen paha maku, kun söin noin kuusi tuntia pillerin ottamisen jälkeen.
Typeriä kysymyksiä, mutta silti. Apua. Panikoin raskaudesta koko viime kuun, en haluaisi samaa uudestaan!
Enpä usko, että siittiöt pääsevät etenemään emättimessä, jos siellä on tamponi.
Kaikki pillerit kannattaa ottaa runsaan veden kanssa, jotta ne menevät kunnolla alas. Vähintään puoli lasillista vettä. Lääkkeen maku voi kyllä siitä huolimatta tulla röyhtäyksen mukana suuhun.
Niin, tuskin siittiöitä on tampoonin läpi kulkenut, mutta entäs sitten, kun otin tampoonin pois?
Otin kyllä pillerin runsaan veden kanssa. Silti kun söin, maku oli selvästi siinä mitä pureksin, ei missään röyhtäyksessä.
Voiko joku vielä sanoa mielipiteensä tästä? Onko syytä huoleen?